X
R.O.K – Rama-Oligarkia-Kartelet!

Nga Kastriot Islami Rama për të maskuar regjimin e tij të Oligarkisë dhe sistemin e Karteleve ka hedhur në treg mashtrimin e radhës, atë të KÇK, për t’i hedhur hi syve shqiptarëve e ndërkombëtarve se ROK po lufton kundër KÇK. * Shqipëria është një vend autoritar i drejtuar nga një pakicë përfaqësuese e interesave të Oligarkisë, Korrupsionit e Trafiqeve. Ky.

Të na marrin të keqen të gjitha bashkë, Camorra, Cosa Nostra dhe Ndrangheta!

Nga Mentor Kikia Të na marrin të keqen të gjitha bashkë, Camorra, Cosa Nostra dhe Ndrangheta! Një sipërmarrës i huaj kërkon të investojë 400 milion Euro. Do të bëjë rezort turistik në bregdet. Ka dëgjuar që turizmi është prioritet. Merr leje ndërtimi nga qeveria, por i marrin truallin. Një gjykatëse, tokën e shtetit ia njeh si pronë një personi. Avokate.

Piktori ynë, që është në luftë dhe gjak me Artin

Nga Elona Caslli Lufta e artit apo arti i luftës? Duket se në kohë të ndryshme arti në Shqipëri është gjendur në luftë ose është prodhuar prej saj. Arti që lufton apo lufta që prodhon art?! Që prej vitit 1999, Edi Rama i ka shpallur luftë artit shqiptar. Duket absurde se si një artist del kundër artit, sikundër të duket.

Dhunëtarët e historisë

Nga Rexhep Qosja Udhëheqja e Lidhjes Demokratike të Kosovës qe shumë vjet e dhunon historinë e Kosovës! Udhëheqja e LDK-së e dhunon historinë e Kosovës duke e falsifikuar historinë e saj. Meqenëse historia e Kosovës, e Kosovës si territor historik i Shqipërisë, është përbërës i historisë shqiptare në përgjithësi, kuptohet se udhëheqja e LDK-së po e dhunon historinë e popullit.

Si po vidhet Shqipëria përmes kapitalizmit të katastrofës

Nga Klodian Tomorri Ka një mënyrë tmerrësisht efikase për t’i zhvatur njerëzit pa asnjë rezistencë. Prit për një krizë. Nëse kriza nuk vjen, atëherë shkaktoje. Në kohë krizash njerëzit janë jo vetëm të trembur, por edhe të shpërqëndruar emocionalisht për të reaguar ndaj padrejtësive. Në këto situata elitat e pushtetit e kanë më të lehtë të shtyjnë përpara politika zhvatëse.

Fevziu dhe oligarkët e Shqipërisë

Nga Ermal Mulosmani “Kush janë oligarkët e Shqipërisë”- kjo ishte pyetja enigmë që gazetari  Blendi Fevziu u drejtonte të ftuarve të vet mbrëmjen e djeshme me këmbëngulje. “Dua emra konkretë jo kështu në përgjithësi”. Sapo e bënte këtë pyetje, fërkonte duart i gëzuar që asnjë nga të ftuarit nuk po jepte përgjigjen e kërkuar. Kur dikush i tha “Edi Rama”,.

Shpirti i vitit 2019, përse njerëzit kanë zbritur në sheshe

Nëse vala e fundit e protestave në mbarë botën ka një fije apo një shpjegim të përbashkët, është thirrja për dinjitet dhe respekt. Njerëzit kanë dalë nëpër rrugë sepse ata ndiejnë se janë poshtëruar, shpërfillur dhe përbuzur për një kohë të gjatë nga elita politike të papërgjegjshme, të korruptuara dhe të largëta. Nga Dominique Moisi / Projec Syndicate Njësoj si.

Partia Socialiste, nga profesorët e dikurshëm, përfundoi tek kriminelët dhe oligarkët e Ramës

Nga Kastriot Islami PS në vitin 1991, ndonëse komuniste,i bëri thirrje një numër të madh profesorësh,  akademikësh dhe intelektualësh me formim perëndimor e reputacion. PS e transformuan në periudhën 1991-2005 nga puniste në socialdemokrate pikërisht këta profesorë dhe akademikë e shkëncëtarë me reputacion brënda e jasht vëndit. Në vitin 2005 Rama me vendosjen në krye të PS fillimisht largoi ose.

Opozita nuk duron dot kritikën, liria për polemikë mund ta shërojë PD-në

Nga Vehap Kola Me qëllimin për t’i vënë në pah groteskun e lirive të supozuara të qytetarëve në Bashkimin Sovjetik, Ronald Regani i rrëfente Mikail Gorbaçovit sesi një qytetar amerikan dhe një sovjetik haheshin se në cilin vend kishte më tepër liri. Amerikani i mburret sovjetikut se ai mund të shkonte në zyrën ovale, t’i binte tavolinës me grusht dhe t’i.

Zyrtari konsullor që na dogji vizën për në BE

Nga Veton Surroi Meqë Shqipëria e Maqedonia Veriore u bllokuan nga Franca, duhet të kërkojnë një kontratë të re evropiane. Mbase në Berlin? 1.  Është diçka që quhet e drejtë diskrecionale dhe që i bën zyrtarët administrativë konsullorë nëpër ambasada në botë të imagjinojnë për një moment se janë mbretër. Me këtë të drejtë, një zyrtar konsullor i një vendi.