X
I shpallur në kërkim nga UNMIK, arrestohet në Morinë 57-vjeçari nga Kosova

Një 57-vjeçar nga Kosova është arrestuar nga policia kufitare në Morinë. Sipas policisë ai është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga UMNIK për veprat penale “Vrasje e ngelur në tentativë në rrethana rënduese” dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake”. Tashmë ai do të esktradohet drejt Kosovës, për veprime të mëtejshme. “Vihet në pranga me qëllim ekstradimi drejt Kosovës, një shtetas.

Programi i PD për pronat, Basha: Shfuqizojmë ligjin brenda tre-mujorit të parë të qeverisjes, të bëhemi bashkë që të mbyllim kapitullin e errët

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se me ardhjen në pushtet pas 25 prillit, qeveria e tij do të shfuqizojë ligjin për pronat që sipas tij është antikushtetues. Lideri demokrat teksa prezantoi sot programin për pronat tha se do të rikthehet drejtësia e munguar pa të cilën as ekonomia, as shoqëria nuk mund të shkojnë përpara në harmoni. Sipas.

“Ligji i Ramës për pronat i dështuar”/ Vorpsi: Fatura financiare që do të prodhojë ligji i legalizimeve do të groposë financat

Përfaqësuesi i Shoqatës “Pronësi me Drejtësisë” Myrshit Vorpsi thotë se ligji aktual i qeverisë “Rama” është i dështuar. Gjatë fjalës së mbajtur në një aktivitet të liderit të opozitës, Lulzim Basha për çështjen e pronave, Vorpsi tha se duke filluar nga 4 marsi i 2019-tës, agjencia e trajtimit të pronës e ka mbyllur këtë proces dhe i thotë pronarëve që.

Ekspertja e PD: Rishikim hartës së vlerës së pronës për reflektimin e çmimit të tregut. Prioritet kompensimi fizik i pronës

Ekspertja e Partisë Demokratike, Ledina Mandia tha se aktualisht 7000 dosje për çështjet e pronave janë rrugëve të gjykatave. Sipas saj PD-së do të bëjë të mundur rishikimin e hartës së vlerës së pronës për të reflektuar çmimin e tregut. Mandia tha se PD do të ketë prioritet kompensimin fizik të pronës. Ledina Mandia: Faleminderit z. Kryetar i Partisë Demokratike. Falënderoj.

“Zyrtarët mbajnë vulën për jetën tuaj”, Basha: Do krijojmë agjenci ombrellë për zhdukjen e korrupsionit

Kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi se gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike do të krijohet një agjenci ombrellë që përfshin të gjitha agjencitë që kanë në fokus pronën private. Kjo agjenci theksoi brenda kësaj agjencie do të ketë një kontroll anti-korrupsion ndërsa shtoi se PD do të bashkëpunojë me pronarët ee tokave në hartimin e masave dhe marrjen e vendimeve që kanë.

‘Ndjesë nga ana e PD-së për vonesat!’/ Basha prezanton programin për pronat, kryedemokrati: Ligji i Ramës për shpronësimin, antikushtetues

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë ditën e sotme në një bashkëbisedim me qytetarët në lidhje me çështjen e pronave, aty ku po prezanton programin politik të PD-së. Në nisje të fjalës së tij Basha kërkoi ndjesë në emër të PD-së për problemet me pronat. Basha: Një ndjesë, në emër të Partisë Demokratike për vonesat, për problemet me pronat..

Aksidenti i rëndë në Sukth, ndërron jetë në spital i mituri. Arrestohet shoferi

Ka ndërruar jetë 16-vjeçari i aksidentuar mbrëmjen e djeshme në Durrës. Ngjarja ndodhi rreth orës 18:00, në Sukth. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se bëhet fjalë për shtetasin me inicialet F. O., 16 vjeç, i cili ndërroi jetë pas disa orësh në spital. Në vijim të veprimeve nga specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës,.

“100 dështimet e Ramës”, Basha: Shqipëria me paketën anti-COVID më të ulët në Europë

Kryedemokrati Lulzim Basha vijon akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama duke numëruar dështimet në 8 vite. Me anë të një postimi në instagram Basha shklruan se paketa e ndihmës anti-COVID në Shqipëri është më e ulëta në Europë. “100 dështimet e Ramës në 8 vite. Si renditet Shqipëria për ndihmën ndaj familjeve dhe bizneseve të prekura nga pandemia? Përgjigja: Paketa e.

Ish-ministri i Shëndetësisë, Shehu: Shqipëria, në nivelet më të larta botërore për humbjet e stafit mjekësor dhe infektimit me COVID

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në vend nga pandemia e koronavirusit. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Shehu, duke marrë shkas dhe nga humbjet në radhët e mjekëve, thekson se vendi ynë me këto tregues është 11 herë me shumë se Italia, 4 herë me shumë se Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Mali.

“E mbajmë fjalën”, videomesazhi i Kryemadhit: Shqiptarët jetojnë në një vend të bekuar nga Zoti, ja çfarë do të bëjë LSI

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi përmes një mesazhi në rrjetet sociale, shpalosi disa nga pikat e programit të partisë së saj për zgjedhjeve të 25 prillit. Në videomesazhin e saj Kryemadhi thekson se shqiptarët jetojnë në një vend të bekuar nga Zoti. Duke evidentuar disa nga pikat ku do të fokusohet puna e LSI-së, Kryemadhi thekson se kjo forcë politike.