X
Mund të përhapet koronavirusi, Urdhri i Stomatologut jep njoftimin: Kush hap klinikën, i hiqet licensa për gjashtë muaj

Urdhri i Stomatologut Shqiptar ka lëshuar një njoftim për të gjithë stomatologët në vend. Në njoftimin e tyre bëhet me dije se të gjithë ata që shkelin urdhërin e Ministrisë së Shëndetësisë do t’u hiqet licensa për 6 muaj. “Stomatologët që shkelin Urdhrin e Ministrit të Shëndetësisë për mbylljen e klinikave dhe kabineteve dentare për shkaqet e pandemisë Covid-19, do.

Mjeku Tritan Kalo: Kulmi i COVID-19 ende s’ka arritur

“Sëmundja nuk ka arritur ende në fazën për të shfaqur të gjitha mënyrat e përhajes dhe të elementëve klinikë që ka”, ishte kjo deklarata e mjekut Tritan Kalo gjatë degjesës online që Kryeministri Edi Rama zhvilloi me Komitetin Teknik të Ekspertëve. Mjeku i njohur infeksionist Tritan Kalo tha se masat e marra janë të domosdoshme për të frenuar përhapjen e.

Nuk i pushoi kolla gjithë emisionit, Skënder Brataj: Ja ku mund të jem infektuar

Kreu i Urgjencës, Skënder Brataj, ka folur lidhur me gjendjen e tij shëndetësore, pas infektimit nga koronavirusi. I ftuar në emisionin “Provokacija”, Brataj është shprehur optimist lidhur me prekjen nga pandemia. Gjithashtu Brataj ka folur edhe për mënyrën sesi mund të ishte infektuar nga pandemia, ndërkohë që gjatë gjithë kohës që fliste kollitej. Mesa duket sëmundja nuk i është larguar tërësisht.

Rama u pret shpresat qytetarëve të mbetur jashtë vendit: Nuk mund të vini, ne jemi në luftë!

Kryeministri Edi Rama, ka dalë sot në televizionet informative për një kohë të gjatë, duke u kthyer përgjigje komentuesve në rrjetet sociale dhe për të sqaruar masat e reja të shtet-rrethimit. Rama u preu shpresat shqiptarët që kanë mbetur jashtë vendit, duke u shprehur se ata nuk mund të kthehen në Shqipëri. “Ndihemi keq, kur dua t’ju them bashkatdhetarëve tanë,.

Vazhdojnë shifrat e frikshme/ 766 viktima në 24 orët e fundit nga koronavirusi në Itali

Koronavirusi vazhdon të shkaktojë një numër të lartë viktimash në Itali. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 766 persona me COVID-19, duke e çuar numrin në total në 14,681. Sipas Mbrojtjes Civile të Italisë, në rang kombëtar nga nisja e epidemisë numërohen rreth 119,827 persona të infektuar nga ky virus vdekjeprurës, ose 4,585 më shumë nga dje. Janë.

Qeveria i përjashtoi nga paketa e ndihmës, biznesmenët e mëdhenj ndihen të rrezikuar

Nga kjo pandemi globale, padyshim që një goditje të fortë ka përjetuar edhe sektori i turizmit. Të gjitha rezervimet e turistëve të huaj në vendin tonë, sipas operatorëve turistik, janë anuluar, dhe kjo rrezikon të sjell humbje me vlerë 1 miliard euro. Gjatë vitit 2019, me gjithë tërmetin e 26 nëntorit, turizmi ishte industria numër një e vendit, duke sjellë 1.7 miliardë.

Këshilli i Europës: Disa qeveri po abuzojnë me COVID-19 për të kufizuar lirinë e shprehjes

Komisionerja e Lartë e Këshillit të Europës për të Drejtat e Njeriut Dunja Mijatovic kritikoi një numër shtetesh në Europën Lindore, Ballkan dhe Kaukaz për abuzimin me emergjencën e krijuar nga pandemia COVID-19 dhe përdorimin e saj për të sulmuar lirinë e shprehjes. Mijatoviç bëri të ditur se në një numër vendesh, përfshirë, Hungarinë, Rumaninë Bosnjën, Slovakinëe  Azerbajxhanin, sakaq kanë.

Rritet bilanci i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë një 75-vjeçar

Një tjetër person ka humbur jetën në Spitalin Infektiv në Tiranë, si pasojë e koronavirusit Covid-19. Pacienti 75 vjeçar vuante nga disa sëmundje të tjera dhe ka mbërritur në spital në gjende të rëndë shëndetësore. Njoftim i autoriteteve: Pacienti ka mbërritur në spital në gjendje të rëndë, teksa vuante nga post-hemorragjia cerebrale, diabeti dhe hipertensioni. Pacienti me inicialet A.C., ishte.

Arrestohet drejtori i Burgut 313, Eduard Struga

Arrestohet drejtor i Burgut 313, Eduard Struga. Struga ka marrë kete detyre qe nga tetori i 2019. Nuk dihet ende arsyeja e arrestimit, ndërkohë që pritet që detaje të tjera të dalin në vijim.

Tenderi i ushqimeve, Basha: Shkuan deri në Maqedoni për t’ia dhënë një kompanie ndërtimi

Kreu i PD, Lulzim Basha në intervistën për RTV Ora foli edhe për tenderin për ushqimet me vlerë 15 mln euro. Pyetja që Basha ngre është p se ky tender nuk u negociua me një nga 35 mije kompanitë që e ofrojnë këtë shërbim, por shkuan deri në Maqedoni. Lulzim Basha: Ne kemi thënë që nga 35 mijë kompani që.