X
Raporti suedez: Ja kur arrihet piku i koronavirusit në Ballkan! Shqiptari që jeton në Suedi tregon pse atje s’ka izolim: Qeveria, 150 mld euro për biznesin

Suedia ka vënë në dispozicion të bizneseve dhe qytetarëve një paketë prej 150 miliardë eurosh, në këtë periudhë të vështirë të koronavirusit. Shqiptari që jeton në Suedi, Jurgen Malaj, tha në një lidhje me “Skype” për News24 se suedezët po e presin me qetësi këtë situatë, pasi sipas tij, kanë kulturë dhe standard jetese. Ndër të tjera, shqiptari tha se shkencëtarët.

Sërish bilanc i frikshëm nga Spanja, 809 të vdekur brenda 24 orëve, mbi 124 mijë të infektuar

Spanja nuk gjen qetësi nga koronavirusi. Vetëm 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 809 persona duke e çuar në 11 744 numrin total të vdekjeve. Sipas të dhënave të ministrisë së Shëndetësisës është rritur ndjeshëm dhe numri i të infektuarve 7.026 më shumë se një ditë më parë. Në total deri më sot numri i të prekurve në Spanjë.

VIDEO/ ‘Edi, shko bëje edhe Amerikën si Shqipëria!’

Nga Petrit Vasili Kryeministri yne nuk lodhet duke sharë Ameriken për koronavirusin. Meqenëse e beri ferkë në Shqipëri, se edhe testimet i ndriti dhe nuk i bën, edhe respiratorët i gjeti dhe nga 100 copë solli vetëm e vetëm 5 copë, edhe personelin mjekësor anë e mbanë vendit e la pa mjete mbrojtëse,edhe vdekshmërinë nga koronavirusi e mban nga më.

Rekord shifrash, shkon në 333 numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri.Në 24 orë 29 raste të reja

Për të dytën ditë me radhë vijon të rritet me ritme relativisht të larta numri i të prekurve nga koronavirusi në vend. Ministria e Shëndetësisë konfirmon se gjatë 24 orëvë të fundit janë konstatuar 29 raste të reja duke e çuar numrin total të të prekurve nga koronavirusi në 333 Ditëte e fundit është rritur ndjeshëm numri i të prekurve.

Ndërron jetë një tjetër pacient, viktima e 18-të e koronavirusit në Shqipëri

Ndërron jetë një tjetër pacient nga koronavirusi ne vendin tone, duke e cuar keshtu ne 18 numrin e viktimave nga kjo semundje ne Shqiperi. Lajmin e la bere me dije Ministria e Shendetesie, e cila njoftoi se pacienti qe nderroi jete mengjesin e sotem ne Infektiv, ishte nje 67-vjecar, i cili mjekohej edhe me hemodialize. “Ju informojmë se mëngjesin e.

Mjeku Dhimitër Kraja lë spitalin, fiton betejën me koronavirusin

E ka përballuar me sukses betejën me koronavirusin mjeku i njohur Dhimitër Kraja, që u infektua teksa ishte në shërbim. Ai ka dalë i shëruar nga spitali Infektiv, pas trajtimit disa ditor në këtë repart. “Lajm shumë i mirë nga spitali infektiv. Sapo ka dalë i shëruar prof. Dhimitër Kraja!”– shkruan ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Mjeku Kraja pas 48.

Drejtori i Burgut të Rrogozhinës infektohet me koronavirus

Mëngjesin e sotëm është konfirmuar me koronavirus edhe Drejtori i Burgut të Rrogozhinës së bashku me një nga specialistët e kësaj drejtorie, pas juristit të burgut, ABC News njoftoi se tamponët i janë marrë gjashtë personave, punonjës të këtij burgu, përkatësisht; drejtorit, juristit dy specialistëve dhe dy mjekëve. Tashmë rezultuan tre të infektuar që janë vetëkarantinuar në banesat e tyre.

FOTO/ Kapshticë, 16 shqiptarë kalojnë natën mes borës dhe acarit, nuk i lejon policia të kthehen në Shqipëri

Shqiptarët vijojnë të jenë të bllokuar në pikat kufitare, pas mbylljes së kufijve, për shkak të koronavirusit. Që prej paradites së djeshme, rreth orës 10:00, më shumë se 16 shqiptarë të ardhur nga Greqia kanë mbetur në tokën neutrale në Kapshticë. Mësohet se policia në doganën greke i ka lejuar të kalojnë, ndërsa policia shqiptare nuk i lejon të futen.

Rama jep lajmin për legalizimin e kanabisit mjekësor në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka dhënë sonte një lajm interesant. Shqipëria po shikon mundësinë e legalizimit të kanabisit për arsye mjekësore. “Po e studiojmë këtë mundësi. Jemi shumë të avancuar, por ende nuk jemi në kapitullin e fundit. E kam fjalën për ligjërimin e prodhimit të kanabisit për arsye mjekësore”, tha kryeministri në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan. Në.

Qeveria kërkon 100-120 milionë euro borxhe shtesë

Nga Gjergj Erebara /BIRN Në kalendarin e ndryshuar të emetimeve të borxhit publik, Ministria e Financave ka kërkuar 100-120 milionë euro borxhe në formën e obligacioneve dyvjeçare fikse. Ofertat pritet të mblidhen nga bankat shqiptare. Ministria e Financave ndryshoi kalendarin e emetimeve të borxhit publik për tremujorin e dytë të këtij viti me qëllimin që të shtojë emetimin e obligacioneve.