X
Rritet frikshëm numri i të prekurve në Durrës, zgjerohet Tirana: Ku janë rastet e reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli konfirmoi 20 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Numri më i madh i rasteve të reja janë konfirmuar pikërisht në qytetin e Durrësit, i cili përjetoi një qetësi në këtë drejtim pas rasteve të para gjatë fillimit të krizës së koronavirusit në vend. Siç raporton Minsitria e Shëndetësisë, në.

Rritet papritur numri i të prekurve nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit, 20 persona dalin pozitiv

Është rritur sërish numri i të prekurve nga koronavirusi në vend edhe pse me ritme më të ulta gjatë ditëvë të fundit. Ministria e Shëndetësisë konfirmon se gjatë 24 orëvë të fundit janë konstatuar 20 raste të reja duke e çuar numrin total të të prekurve nga koronavirusi në 243. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 2 persona.

Ndërron jetë një tjetër pacient me koronavirus, shkon në 13 numri i viktimave

Ndërron jetë një tjetër pacient me koronavirus, shkon në 13 numri i viktimave. Mbrëmjen e kaluar dhe mëngjesin e sotëm kanë ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 82-vjeçare nga Tirana dhe një pacient 62 vjeçar nga Durrësi, të konfirmuar me COVID-19, me sëmundje bashkëshoqëruese. Shkon në 13 numri i personave që kanë ndërrur jetë nga COVID-19 në Shqipëri. Ministria.

Shkon në 243 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri

Ka shkuar në 243 numri i personave të prekur nga COVID-19 në vendin tonë. Në një dalje për mediat zv.ministrja e Shendetesise Mira Rakacolli tha se në 24 orët e fundit janë testuar 145 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 20 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 1671 raste të dyshuara dhe prej.

EMRI/ Koronavirusi, infektohet edhe shefi i Laboratorit të Mikrobiologjisë në QSUT

Një tjetër përfaqësues i Komitetit të Covid 19 pranë Ministrisë së Shëndetësisë preket nga koronavirusi. Mësohet se nga virusi është infektuar mjeku Andi Koraqi. Sipas burimeve ai është shefi i Laboratorit të Mikrobiologjisë në QSUT. Kujtojmë se i pari zyrtar i prekur nga koronavirusi ishte kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i cili e ndau edhe publikisht lajmin përmes një.

Kur do të largohet koronavirusi? Mjeku italian jep një afat për Shqipërinë

Maurizio Viecca, Drejtor i Departamentit të Specialiteteve të Lartë në spitalin “H.Sacco” të Milanos, thotë se në Europë do të duhen të paktën dy muaj, që epidemia të kalojë. Në një intervistë për emisionin “Opinion”, mjeku tha se aty ku merren masa ka shenja pozitive, ndërsa në Shqipëri parashikon fundin e prillit si rënie të epidemisë. “Epidemia ka arritur thuajse.

Thirrja e intelektualëve botërorë: Garda e vjetër me mentor Grenellin, rrëzoi qeverinë Kurti

Një letër në mbështetje të qeverisë në detyrë të Albin Kurtit Intelektualët dhe akademikët qëndrojnë në solidaritet me Albin Kurtin dhe qytetarët e Kosovës në këto periudha të vështira. Një veprim i pa dëgjuar më parë ka ndodhur javën e kaluar në parlamentin e Republikës së Kosovës. “Ndërsa vendi – si shumë vende të tjera – është goditur nga pandemia,.

Koronavirusi/ Ndërron jetë e moshuara, viktima e 12-të në Shqipëri

Ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv, një  paciente 82-vjeçare, me inicialet L. M, nga Tirana, për shkak të koronavirusit Covid-19. E moshuara vuante nga disa sëmundje të tjera bashkëshoqëruese, astma, hipertensioni dhe një sëmundje reumatike. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:  E moshuara po trajtohej prej 5 ditësh në spitalin infektiv, ndërsa në dy ditët e fundit gjendja e 82-vjeçares u.

Pedagogia shqiptare në Oksford: Personat që mbajnë maskë, pesë herë më të mbrojtur nga COVID 19 se ata pa maskë

Mjekët janë të ndarë sa i takon përdorimit të maskave nga popullata si masë mbrojtëse kundër infektimit nga COVID 19. Për Detina Zallin, pedagoge në Universitetin e Oksfordit thotë se përdorimi i tyre është i domosdoshëm nisur nga studimi se virusi qëndron në ajër deri në 3 orë. Zalli: Ditët e fundit ka pasur mesazhe të përziera gjatë ditëve të fundit..

Qytetari i kërkon ndihmë për të kthyer vajzën nga Turqia / Rama:S’të ndihmoj dot se jemi në luftë, beji të fala!

Kryeministri Edi Rama ka vijuar dhe gjatë ditës së sotme  telefonatat  me qytetarët, ku dëgjon problemet e tyre. Sot ishte radha e Adritatikut për t’u telefonuar nga Rama, por problemi i tij nuk u zgjidh. Ai kishte bërë një ankesë tek Shqipëriaqëduam.al dhe kërkonte që të sillte vajzën se i kishte mbetur në Turqi, dhe pas mbylljes së kufijëve i.