X
“Thelbësore për rifillimin e motorit ekonomik”/ KE propozon skemën gjermane, si duhet të punohet për të ndihmuar kompanitë

Komisioni Europian ka propozuar një skemë pune me pak orë, për të shmangur papunësinë masive në të gjithë bllokun gjatë pandemisë nga koronavirusi. Skema, e cila është modeluar në programin “Kurzabeit” të Gjermanisë, u njoftua nga kryetarja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, në një video-mesazh. Ajo nuk konfirmoi se si do të financohej, por tha se do të.

Lajm i mirë nga Kina/ Testohet te njerëzit vaksina ndaj koronavirusit

Në një kohë kur thuajse të gjitha vendet e botës po përballen me COVID-19, duket se një lajm plot shpresa vjen nga Kina. Pikërisht lajmi i mirë vjen nga Wuhani, vendi ku ka origjinën dhe ky virus vdekjeprurës, ndërsa shkencëtarët pasi kanë testuar vaksinën tek njerëzit kanë shpresë se janë në rrugë të mbarë. Bëhet e ditur se studiuesit kanë.

“Do të jetë një betejë afatgjate”, OBSH: Vendet të vazhdojnë masat e forta kundër koronavirusit

Pavarësisht përmirësimeve të mëdha në vende si Kina dhe Koreja e Jugut, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të martën se pandemia e koronavirusit është shumë larg përfundimit në atë rajon. “Do të jetë një betejë afatgjatë dhe nuk duhet të ndalemi. Duhet që çdo vend i botës të vazhdojë masat kundër virusit bazuar në situatën në terren”, tha drejtori rajonal.

Paralajmëroi përhapjen e koronavirusit, zhduket mjekja në Kinë

Një mjeke e njohur në Wuhan, që ishte ndër të parat që paralajmëroi mjekët e tjerë për përhapjen e koronavirusit, është zhdukur duke shkaktuar shqetësime tek të njohurit. Dr Ai Fen tha se ajo u përball me ‘qortim të paparë e jashtëzakonisht të ashpër‘ nga zyrtarët në Spitalin Qendror Wuhan pasi ajo postoi një fotografi të një raporti pacientësh të.

Koronavirusi/ Spanjë, në 24 orë shënohen 864 viktima. Paketë 700 mln euro për familjet dhe bizneset e goditura

Spanja ka kapërcyer 100,000 raste të konfirmuara të koronavirusit, sipas deklaratave të zyrtarëve të shëndetësisë bërë gjatë ditës së sotme. Sipas shifrave zyrtare, Spanja gjithashtu arriti një numër të ri të lartë të vdekjeve njëditore midis të martës dhe të mërkurës, me një total prej 864 vdekjesh. Vendi tani ka regjistruar 102,136 raste te prekurish dhe 9,053 vdekje ne total..

A do të shkaktojë koronavirusi një valë të nacionalizmit ushqimor? Çfarë thonë ekspertët

Një pjesë e vendeve po grumbullojnë artikuj ushqimesh për të siguruar furnizime për popullatën e tyre. Kufijtë për eksporte mund të jenë veçanërisht të dëmshëm për vendet e varfëra që mbijetojnë me importe. Disa eksportues të grurit, duke përfshirë Rusinë dhe Kazakistanin, po marrin një kthesë nacionaliste duke kufizuar ose planifikuar të kufizojnë eksportet për të siguruar furnizime të mjaftueshme.

Mjekët italianë: Kujdes! Pacientët e dërguar në shtëpi janë si ‘bomba biologjike’

Mjekët dhe sindikatat italiane kanë paralajmëruar se politika qeveritare për të dërguar pacientët e trajtuar nga spitali, por ende pozitiv ndaj koronavirusit në shtëpitë e përkujdesjes është si përgatitja e “bombave biologjike”. Me mbi 28,000 njerëz në spital, përfshirë më shumë se 4,000 nën kujdesin intensiv, shtretërit duhet të çlirohen sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe ata.

Tërmet me magnitudë 6.5 në SHBA, detajet e para

Pas situatës tejet alarmante që po kalon me shtimin e madh të të prekurve nga koronavirusi dhe rritja e numrit të vdekjeve, SHBA goditet edhe nga një termet i fortë. Një tërmet me magnitudë 6,5 i shkallës Rihter goditi dje në mbrëmje një zone të Idahos, në perëndim të SHBA-së, njoftuan shërbimet gjeologjike amerikane (USGS). Nuk ka informacione për viktima.

Koronavirusi/ Pamje shokuese në SHBA, pacientë të shtrirë korridoreve

New Yorku po kalon një nga momentet më të vështira të historisë së tij si pasojë e përballjes me koronavirusin. Numri i vdekjeve nga COVID-19 në SHBA është të paktën 4076 persona, sipas zyrtarëve të shëndetësisë, ndërsa vetëm në New York numërohen mbi 1500. Mediat kanë publikuar pamje kaotike ku njerëzit kanë mbushur spitalet dhe shumë prej tyre po kurohen.

‘Përmasat e pandemisë, pasojë e një politike dyfytyrëshe’, analiza në DW: Kush injoron faktet dhe merret me propagandë…

Përmasat e pandemisë janë pasojë edhe e një politike dyfytyrëshe. Lufta kundër Coronës mund të fitohet vetëm nëse hapen mbi tryezë të gjitha faktet, shkruan Rodion Ebbighausen. Arma më e rëndësishme në luftë kundër Coronës është e vërteta. Këtë e tregon rasti i Kinës, ku virusi u shfaq për herë të parë. Që në fillim të pandemisë, kur shanset për.