X
Të paktën 20 vīktima dhe 130 të plagosur nga përplasja e avionit në Indi

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën pasi një avion i Air India Express me 191 persona në bord ka dalë nga pista në një aeroport në shtetin jugor të Keralas në Indi. Autoriteti i aviacionit të Indisë është shprehur se përgjatë kthimit nga Dubai, avioni ka dale jashtë pistës në aeroportin e Kalikut pas uljes dhe është thyer në.

Presidenti i Libanit: Shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga neglizhenca ose ndonjë raketë

Shpërthimi shkatërrues në Beirut mund te ketë qenë shkaktuar si pasojë e “neglizhencës, një rakete apo një bombe.” Kështu është shprehur për gazetarët presidenti i Libanit të premten. “Shkaku nuk është zbuluar ende,” tha Michel Aoun në një intervistë, tre ditë pas katastrofës. “Ka mundësi që shpërthimi të jetë shkaktuar nga neglizhenca, apo nga ndodnjë veprim i jashtëm, me një.

Koronavirusi në Itali, infeksionet në rritje, 552 raste të reja brenda 24 orësh

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e djeshme, gjithsej 249.756. Ka vetëm tre vdekje nga Covid-19 në krahasim me gjashtë të enjten, në total 35,190. Të gjitha rajonet regjistruan raste të reja, nga Molise, e cila ka një më shumë se të enjten,.

Përplāset avioni me 191 pasagjerë në bord, raportohen shumë vīktima

Një avion me 191 pasagjerë në bord që fluturonte nga Dubai për në Kozhikode në Indi është përplāsur në një luginë pranë pistës. Sipas raportimeve, një avion i shpërthyer në dy pjesë, shtrihej në një luginë afër aeroportit Kozhikode, në shtetin Indian Kerala, raporton Dailymail. Sipas raportimeve, shumë vīktima janë raportuar tashmë.

Rastet e reja ngadalësojnë ritmin e punësimeve në SHBA, në korrik u hapën 1.8 milionë vende pune

Në muajin korrik në Shtetet e Bashkuara u hapën mbi 1.8 milionë vende pune, shifër më e ulët sesa ajo që u vu re në muajin maj dhe qershor dhe një provë se rastet e reja me koronavirus po ngadalësojnë ritmin e punësimeve dhe atë të ringritjes së ekonomisë. Ndërsa numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 vazhdon të rritet.

Pamje të trishta nga Afrika e Jugut, mijëra varre të reja hapen për vīktimat e Covid-19

Foto të trishta janë publikuar nga Afrika e Jugut ndërsa rastet e të konfrimuarve me koronavirus vijojnë që të shtohen. Afrika e Jugut është tashmë vendi i pestë në botë më i prekur nga pandemia. Ndërkohë fotot e shkrepura nga varreza Olifantsveil tregojnë një numër të madh varresh të cilët janë hapur së fundmi për të ‘strehuar’ për herë të.

OKB: Terrōrizmi dhe krīminaliteti lidhje më të fortë gjatë pandemisë Covid-19

Bota nuk është ndërgjegjësuar ende plotësisht mbi ndikimin dhe pasojat e pandemisë Covid-19 te krimi i organizuar dhe terrorizmi. Paralajmërimi, që vjen nga OKB, nënvizon mbi të gjitha pështjellimin e shoqërive dhe vështirësitë ekonomike të shkaktuara nga përhapja e virusit, që kanë sjellë intensifikimin e lidhjeve mes ekstremistëve dhe krīminelëve. ”Në veçanti, objektivi i terroristëve është përhapja e frikën, urrejtjes,.

Trump ndalon dy aplikacionet kineze në SHBA, përdoren nga miliona njerëz në mbarë botën

Presidenti amerikan, Donald Trump, urdhëroi ndalimin në SHBA të dy aplikacioneve kineze, për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Sipas këtij urdhri, kompanitë amerikane ndalohen të bëjnë biznes me kompaninë ByteDance, që ka në zotërim aplikacionin e videove TikTok, si dhe me firmën Tencent, që ka aplikacionin WeChat, i cili përdoret për mesazhe dhe pagesat online. Urdhrat ekzekutivë hyjnë në fuqi.

Vrāsja e Khashoggi, Princi i Arabisë Saudite kërkon ēkzekutimin e ish-zyrtarit të inteligjencës

Princi i Kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman është akuzuar për dërgimin e një skuadre në Kanada për të vrārë një ish zyrtar të inteligjencës saudite. Saad al-Jabri ishte planifikuar të ekzekutohej menjëherë pas vrāsjes së gazetarit Jamal Khashoggi në Turqi, sipas dokumenteve gjyqësore të paraqitura në SHBA. Jabri, një veteran i qeverisë së Arabisë Saudite, qëndroi në internim.

VIDEO/ Emocionuese, gruaja luan piano, në shtëpinë e shkatërruar nga shpërthimi në Bejrut

Prej disa orësh një video interesante po bën xhiron e rrjetit. Një grua shfaqet duke luajtur në piano në shtëpinë e saj të shkatërruar nga shpërthimi në Bejrut. Ajo ka zgjedhur një melodi të lehtë që shfaqë dëshpërimin që përjetuan banorët e asaj zone. Videoja është përhapur në rrjet dhe ka marrë pafundësisht shpërndarje. Kujtojmë që në shpërthimin masiv në.