X
Festë në Itali pas lehtësimit të masave, Conte thirrje qytetarëve: Nuk është koha për jetë nate

Italia duket se ditë pas dite po i rikthehet “normalitetit” teksa pas më shumë se dy muajsh izolim. Në këtë shtetet shifrat ditore kanë rënë ndjeshëm si të viktimave dhe të rasteve të reja, duke bërë që Qeveria italiane të lehtësojë masat e Covid-19. Tashmë në shumë qytete të Italisë baret, hotelet, restorantet dhe të gjitha dyqanet janë rihapur, por.

Rrëzohet një avion në Pakistan, 99 pasagjerë në bord

Një avion i linjës “Pakistan International Airlines” është rrëzuar në Karachi, Pakistan. Raportohet se në avion kanë qenë 99 pasagjerë dhe 8 anëtarë të ekuipazhit. Fluturimi ishte nisur nga  Lahore, për në Jinnah International Airport, një nga aeroportet më të mëdhenj në Pakistan. “Avioni është rrëzuar në Karachi. Po mundohemi të konfirmojmë numrin e pasagjerëve, por të dhënat paraprake sugjerojnë.

“Nuk është koha për festë”, paralajmërimi i zyrtarit të OBSH: Evropën e pret një valë e dytë koronavirusi

Vendet evropiane nuk mund të gëzojnë ende pasi mund të ketë një valë të dytë vdekjeprurëse epidemie. Ky është paralajmërimi që ka bërë një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetit në Evropë, ndërsa shton se pandemia nuk ka mbaruar ende. Në një intervistë të dhënë për mediat, Dr. Hans Kluge, drejtor për rajonin evropian të OBSH-së, bëri paralajmërimin.

Vrasja e gazetarit Khashoggi brenda konsullatës Saudite, çudit djali i viktīmës: I kam falur vrasësit

Djali i gazetarit saudit, Jamal Khashoggi i cili u vra brenda një konsullate Saudite, në Stamboll në Tetor 2018, ka bërë një deklaratë befasuese. Salah Khashoggi ka thënë se fal vrasësit e babait të tij, shkruan BBC. Përmes një postimi në Twitter, djali i gazetarit shkruante se: “Në këtë natë të bekuar të muajit të bekuar [të Ramazanit] kujtojmë thënien.

“SHBA-Kinë, më pranë konfrontimit se kurrë më parë”, virusi ngjall skenarët më të këqij për…

Më 15 janar, dukej sikur SHBA dhe Kina kishin shmangur një Luftë të Ftohtë. US-vs-China-trade-war-780×439 Në Uashington, presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se “marrëdhënia jonë me Kinën është më e mira që ka qenë ndonjëherë” ndërsa nënshkroi një marrëveshje paraprake tregtare që “bashkon vendet”. Pakti midis Trump dhe Xi Jinping të Kinës ngriti shpresat se superfuqia mbizotëruese në botë mund.

Super cikloni Amphan godet Azinë, shkon në 84 numri i viktimave

Cikloni Amphan, më i fuqishmi i 20 viteve të fundit, ka prekur tokën duke sjellë dëme të mëdha në Calcuta, Indi dhe duke lënë milion njerëz pa energji elektrike. Miliona persona janë evekuuar dhe janë përqendruar në vende të ngritura për tu ruajtur nga stuhia, pavarësisht rreziqeve nga Covid-19. ‘Amphan është më keq se koronavirus’, ka thënë Mamata Banerjee, kryeministri.

VOA: Këtë verë fillon testimi i vaksinës kundër COVID te 30 mijë vullnetarë në Shtetet e Bashkuara

Vaksina ndaj koronavirusit do të hyjë këtë verë në fazën e testimit masiv tek njerëzit. Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore njoftoi sot arritjen e një marrëveshjeje mes kompanisë AstraZeneca dhe Autoritetit për Studimet e Avancuara dhe Zhvillimet Biomjekësore (BARDA), marrëveshje e cila do të përshpejtojë zhvillimin dhe prodhimin e vaksinës provë. Faza 3 e studimit klinik të kësaj vaksine.

Senati amerikan konfirmon John Ratcliffe si Drejtor të Inteligjencës Kombëtare

Senati amerikan ka konfirmuar emërimin e John Ratcliffe si Drejtor të Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së. Më 20 shtator 2019, presidenti amerikan, Donald Trump, e emëroi ambasadorin e SHBA-së në Gjermani dhe të dërguarin e posaçëm për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell në pozitën e ushtruesit të detyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare. Por, vetë ambasadori Grenell pati thënë.

Covid-19, në Itali 642 raste të reja dhe 156 të vdekur në 24 orë. Rritet numri i të shëruarve

Në Itali është ulur numri i viktimave krahasuar me një ditë më parë. Në 24 orët e fundit në këtë vend kanë humbur jetën 156 persona dhe janë konfimruar të infektuar me koronavirus 462 raste të reja. Deri më tani numri i përgjithshëm i viktima ka arritur në 32,486 e numri i personave të infektuar me Covid 19 në 228.

Pasoja e COVID-19 që mund të zgjasë me vite, shkencëtarët tregojnë çfarë kanë pësuar njerëzit prej virusit

Shkencëtarët thonë se ndikimet në shëndetin mendor të COVID-19 mund të zgjasin edhe pasi të ketë mbaruar pandemia. Një hulumtim i ri tregon se disa pacientë të shtruar me koronavirus ka të ngjarë të vuajnë nga ankthi, depresioni dhe stresi post-traumatik shumë muaj ose vite pasi të kenë dalë nga spitali. Rreziqet mund të jenë më të larta edhe për.