X
Koronavirusi/ Presidenti i Filipineve urdhëron policinë: Qëlloni mbi ata që shkelin masat e karantinës

Në Filipine presidenti Rodrigo Duterte lajmëron ushtrinë dhe policinë: “Qëlloni mbi ata që thyejnë rregullat”. Presidenti Duterte, ka paralajmëruar se ai do të urdhërojë policinë dhe ushtrinë e vendit të qëllojnë mbi këdo “që krijon telashe” gjatë një bllokimi një mujor të ishullit të Luzon të zbatuar për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. “Le të jetë një paralajmërim për të.

Gjermania 793 viktima dhe 70 mijë të infektuar me koronavirus, shpejtësia e përhapjes po bie

Numri i personave të infektuar me koronavirus në Gjermani vazhdon të rritet. Por rritja e përqindjes në raportimin e rasteve të reja po shton sërish frikën tek gjermanët. Nga 16 deri në 17 mars, rritja e rasteve të reja ishte 53.6%, nga 30 Mars deri më 31 Mars ishte vetëm 7.1%. Kjo tregon se ka sërish ende shumë raste me.

Marsi, muaji më i keq në historinë e Spanjës: 900 mijë punëtorë humbën vendet e tyre të punës

Muaji mars për Spanjën ka qënë një muaj tragjik nga koronavirusi, veç vdekshmërisë së lartë në  dhe numrit të madh të të infektuarve Spanja ka regjistruar edhe një një rekord vetjak negativ ku më shumë se 900 mijë punëtorë kanë humbur vendet tyre të punës. Numri total i të papunëve në Spanjë ëka shkuar tashmë 3.5 milionë banorë si asnjëherë.

47,256 persona humbin jetën, mbi 930 mijë të infektuar, koronavirusi “mbërthen” botën

Covid 19 vijon të jetë një kërcënim i hapur për të gjithë botën. Në 24 orët e fundit mijëra persona kanë humbur jetën në botë si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Statistikat e fundit tregojnë se numri i personave që kanë humbur jetën nga COVID 19 ka shkuar në 47 256 ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar në 937.

Kjo është letra e infermieres italiane që ndërroi jetë nga Koronavirus

Një infermiere nga San Luigi di Orbassano në Itali, ka shkruar një letër drejtuar kryetarit të bashkisë për situatën e vështirë që po kalon vendi me koronavirusin dhe përjetimet e saj personale. Në letrën e publikuar nga kryetari në Facebook, infermierja tregon ditën e saj të punës dhe situatën në spital me kolegët e rraspakpitur. Ajo tregon edhe historinë e.

Përhapja e koronavirusit në Kinë/ Dokumenti i Inteligjencës amerikane zbulon një tjetër fakt

Kina ka fshehur shtrirjen e shpërthimit të koronavirusit në vendin e saj, duke raportuar thuajse gjysmën e rasteve totale të të prekurve dhe vdekjeve. Me këtë përfundim arrin inteligjenca amerikane, e cila ka dorëzuar një raport të klasifikuar në Shtëpinë e Bardhë, sipas tre zyrtarëve amerikanë, shkruan “Bloomberg” Zyrtarët kërkuan të mos identifikohen sepse raporti është sekret, dhe ata nuk.

Nuk ka më vende në spitale/ Spanja liron 11 hotele për të infektuarit me koronavirus

Spanja është një nga vendet më të prekura me Covid-19 në Europë pas Italisë dhe për të përballuar numrin e të infektuarve ka marrë një vendim. Do të përdorë 11 hotele në kryeqytetin spanjoll të Madridit për të shtruar 704 pacientë të infektuar nga koronavirusi, duke qenë se ambientet e spitalit nuk kanë më hapësirë. Këtë e ka konfirmuar Qeveria.

Rrëqethëse nga Italia, koronavirusi shuan gjithë familjen për katër ditë

Një histori rrëqethëse raportohet nga Italia, për shkak të përhapjes masive të koronavirusit. Një familje me katër anëtarë, që nuk kishin asnjë problem të rëndë shëndetësor, kanë vdekur në mënyrë tragjike nga koronavirusi brenda një jave. Familja, nga Lombardia në veri të Italisë, e cila ka pësuar numrin e dytë të infeksioneve më të lartë dhe numrin më të madh.

Studimi/ Italia merr frymë: Më 6 prill zona e parë me zero pacientë të infektuar

Në Itali, epidemia e koronavirusit do bjerë gradualisht derisa të zhduket plotësisht. Kjo u zbulua nga një studim i drejtuar nga Instituti Einaudi për Ekonomi dhe Financa, një institucion që u themelua nga Banka e Italisë. Ky hulumtim tregon tre datat në të cilat objektivi themelor “infeksion zero” mund të arrihet në Itali, bazuar në të dhënat statistikore të siguruara.

Shërbimet e inteligjencës në SHBA, thonë se shifrat e Covid-19 në Kinë janë FALSE!

Sipas agjensive të Inteligjencës në SHBA, Kina ka fshehur shifrat reale të shtrirjes së koronavirusit Covid-19. Ky është konkluzioni i komunitetit të inteligjencës amerikane në një raport të klasifikuar në Shtëpinë e Bardhë, sipas tre zyrtarëve amerikanë, shkruan Bloomberg. Sipas të njëjtit medium, zyrtarët kërkuan të mos identifikohen sepse raporti është sekret, dhe ata nuk pranuan të detajojnë përmbajtjen e tij..