X
U ekzekutua në mënyrë makabre, ky është mësuesi që u vra në Francë (FOTO)

Detaje të reja kanë dalë nga sulmi i konsideruar terrorist në Francë. Personi që i preu kokën një mësuesi në një rrugë në Paris, priti jashtë shkollës dhe u kërkoi nxënësve të identifikonin shënjestrën e tij, thonë zyrtarë të anti-terrorizmit. Burri më pas postoi imazhe në mediat sociale të viktimës së vdekur Samuel Paty, 47 vjeç, i cili u kishte.

Zbulime të reja gazi në Detin e Zi, Erdogan: Ky është burimi më i madh i identifikuar

Zbulimi i 405 miliardë metra kub gaz në Detin e Zi u bë publik nga Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, duke theksuar se ai është burimi më të madh i gazit natyror që Turqia ka identifikuar në historinë e saj në Detin e Zi. Ndërsa ka vizituar platformën e shpimit, Erdogan u tha punëtorëve: “Ne i kemi dhënë kombit tonë.

Fushata elektorale në SHBA/ Donald Trump mban tubime në Miçigan dhe Uiscon

Presidenti Donald Trump ka nisur fushatën për rizgjedhje në Michigan dhe Wisconsin të shtunën, përpara se të nisë një turne në shtetet perëndimore për të rritur mbështetjen, pasi sondazhet kombëtare tregojnë se ai ndjek rivalin e tij demokrat Joe Biden. Disa ditë pasi u rikuperua nga COVID-19 dhe vetëm dy javë e gjysmë para zgjedhjeve të 3 nëntorit, Trump po.

“Jemi në një fazë kritike”/ Shifrat e Covid-19 në rritje, Merkel del me thirrjen e fortë për gjermanët

Kancelarja gjermane Angela Merkel i është drejtuar sërish kombit me anë të një video mesazhi publikuar në profilin e saj zyrtar në rrjetet sociale, ku thotë se “jemi në një fazë serioze të pandemisë së koronavirusit”. Kancelarja Merkel u bën thirrje qytetarëve të ulin ndjeshëm kontaktet fizike dhe të shmangin udhëtimet dhe festat e panevojshme. “Ne duhet të bëjmë gjithçka.

Hyn në fuqi vendimi, Covid-19 mbyll nga sot Parisin dhe 8 qytete të mëdha franceze, në karantinë pas orës 21:00

Masat kundër koronavirusit kanë hyrë në fuqi më 17 tetor në Paris dhe në 8 qytete të tjera të mëdha të Francës. Ky vendim i autoriteteve franceze vjen pas rritjes së rasteve të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus. Nga ora 21:00 deri në orën 6:00 do të jetë ora policore, e cila pritet t’i afektojë 20.

Pamjet e tmerrit në Azerbajxhan. Armenët lëshuan raketën ndaj civilëve, rrafshohen pallatet

Një raketë goditi një zonë rezidenciale gjatë natës dhe shkaktoi viktima në Ganja, qyteti i dytë më i madh i Azerbajxhanit, duke shënuar një përshkallëzim të konfliktit në Nagorno-Karabak, disa orë pas bombardimeve në Stepanakert, kryeqyteti i rajonit separatist. Në Ganja “shumë njerëz janë nën rrënoja, disa kanë vdekur dhe të tjerë janë plagosur“, thonë dëshmitarët. Një fotograf i Reuters në Ganja.

Ministri i Jashtëm austriak infektohet me COVID-19

Ministri i Jashtëm austriak Alexander Schallenberg, ka rezultuar pozitiv për koronavirus. “Si masë paraprake të gjithë anëtarët e qeverisë do të testohen.  Dyshohet se ministri i jashtëm mund të jetë infektuar në Këshillin e Punëve të Jashtme në Luksemburg, gjatë një takimin me Homologët e tij të Bashkimit Evropian”, tha zëdhënësja e Ministrisë. Po ashtu bëhet me dije se Schallenberg nuk.

Raketa armene godet qytetin e madh të Azerbajxhanit, të vdekur dhe njerëz nën rrënoja

Një raketë goditi një zonë rezidenciale gjatë natës dhe shkaktoi viktima në Ganja, qyteti i dytë më i madh i Azerbajxhanit, duke shënuar një përshkallëzim të konfliktit në Nagorno-Karabak, disa orë pas bombardimeve në Stepanakert, kryeqyteti i rajonit separatist. Në Ganja “shumë njerëz janë nën rrënoja, disa kanë vdekur dhe të tjerë janë plagosur“, thonë dëshmitarët. Një fotograf i Reuters në Ganja.

Belgjika masa drastike, mbyllen baret dhe restorantet, kufizohet lëvizja e qytetarëve

Komiteti Belg i Shëndetit Publik për koronavirusin vendosi të ndalojë trafikun nga mesnata e së hënës deri në 5 të mëngjesit, si dhe të mbyllë baret dhe restorantet për një muaj. Këtë pasdite Komiteti Këshillimor mbajti një takim për të shqyrtuar rrjedhën e pandemisë në vend. Ky takim u shoqërua me tensione, pasi siç raportojnë mediat vendase, nuk kishte dakordësi.

COVID-19 në Itali/ 55 viktima dhe mbi 10 mijë raste të reja në 24 orët e fundit

Italia ka regjistruar shifra rekord të raste të reja me koronaviruss. Gjatë 24 orëve në Itali 55 persona kanë humbur jetën. Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se janë nga 150,377 testime të realizuara, kanë rezultuar pozitiv 10, 010 raste. Rajonet me rastet më të larta janë Lombardia me 2,419 raste pozitivë, Campania me 1,261 dhe Piemonte me 821 raste të.