X
Indi, raportohen rreth 20 mijë raste ditore me COVID-19

India njoftoi sot rritjen më të madhe të rasteve ditore me koronavirus, duke shënuar 19,906 infeksione me COVID-19 ndërsa disa shtete rritën numrin e testimeve, në përpjekje për të frenuar virusin. Numri i rasteve në të gjithë vendin arriti në 528,859, ku numërohen dhe 16,095 vìktima. India është vendi i katërt më i goditur pas Shteteve të Bashkuara, Brazilit dhe.

BE zgjedh të rihapë plotësisht kufijtë nga 1 korriku vetëm për dy vende të Ballkanit

Diskutimi ishte shumë i gjatë në Bruksel, por Komiteti i Përfaqësuesve të Përhershëm (Coreper), i cili mbledh së bashku ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE), arriti dakordësinë për një propozim për rihapjen e kufijve të jashtëm për 14 vende duke nisur nga 1 korrikut. Këto janë Australia, Kanada, Koreja e Jugut, Japonia, Zelanda e Re, Ruanda, Tajlanda, Uruguaji,.

1 korriku/ BE ka dyshime për disa shtete, a do të hapen kufinjtë me Shqipërinë?

Bashkimi Europian ka ende dyshime për t’i hapur kufijtë me Shqipërinë. Mësohet se Shqipërisë mund të mos i hapen kufijtë për shkak të situatës së koronavirusit, pasi sipas një drafti të 3 ditëve më parë shtetet me të cilat do hapen kufijtë do të kenë disa kritere bazuar në shkallën e infektimit nga COVID-19. Sipas draftit i cili nuk ka.

Pandemia, mbi 10 milion persona në të gjithë botën janë infektuar me koronavirus

Numri i personave të infektuar me koronavirus në të gjithë botën është tashmë mbi 10 milion. Sipas të dhënave të pasqyruara në worldometer, të infektuar me koronavirusin, zyrtarisht rezultojnë të jenë 10,087,553 persona. Prej këtyre, 501,428 persona nuk kanë mundur që ta fitojnë betejën me Covid-19, ndërsa rreth 5,5 milion të tjerë janë shëruar tërësisht. SHBA-të vijojnë të kryesojnë listën.

Lajme të mira nga Italia, numri i vdekjeve nga Covid-19 bie si kurrë më parë

Vijojnë lajmet e mira nga Italia ku gjatë 24 orëve të fundit, si pasojë e Covid-19, kanë ndërruar jetë vetëm tetë persona, numri më i vogël nga 21 shkurti. Por lajmet e mira nuk mbarojnë me kaq. Bie edhe numri i infektimeve të reja. Sipas asaj që raporton Mbrojtja Civile Italiane, gjatë 24 orëve të fundit ka patur vetëm 175.

Babai vrēt dy fëmijët, trupat u gjetën nga nëna

Një krim i dyfishtë në familje ka tronditur të gjithë zonën e Leccos në Itali. Një baba, i cilësuar si “i çmendur” vrāu fëmijët e tij binjakë, Elena dhe Diego, 12 vjeç. Ata mendohet të jenë vrārë në një moment kríze nga i ati, i identifikuar si Mario Bressi. Rreth orës tre të mëngjesit, fqinjët dëgjuan zhurmë të çuditshme, derisa.

Rreth dhjetë milionë të prekur me COVID-19 në të gjithë botën

Numri në rang botëror i infeksioneve me koronavirus po arrin në 10 milionë. Universiteti Johns Hopkins raportoi mëngjesin e së shtunës më shumë se 9.8 milionë raste që prej fillimit të pandemisë. SHBA vazhdon të udhëheqë për nga numri i të prekurve me COVID-19 me më shumë se 2.4 milionë, ndjekur nga Brazili me 1.2 milion raste. Rusia renditet në.

Vështirësohet situata në Brazil, mbi 46 mijë raste të reja me koronavirus

Brazili vijon të jetë në ditët më të këqija. Autoritetet shëndetësore në vend kanë konfirmuar gjatë 24 orëve të fundit 46,860 raste të reja me koronavirus. Rastet e reja e çuan në 1,274,974 numrin e përgjithshëm të personave të infektuar me Covid-19 në shtetin më të madh të Amerikës Jugore. Po ashtu janë shënuar 900 vīktima. Sao Paulo, rajoni me.

Trump nënshkruan urdhër ekzekutiv për ndëshkimin e atyre që dëmtojnë monumentet

Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv për mbrojtjen e monumenteve, përkujtimoreve dhe statujave. “Pata privilegjin të nënshkruaja një Urdhër Ekzekutiv shumë të fortë për mbrojtjen e Monumenteve Amerikane, Përkujtimoreve dhe Statujave dhe për të luftuar Dhūnën Kriminale të kohëve të fundit. Dënime të gjata me burg për këto veprime të paligjshme kundër Vendit tonë Madhështor!”, shkruante ai në Twitter..

Japonia hedh dyshime: Kim Jong-un ka vdēkur nga koronavirusi

Thashetheme të reja për vdekjen e Kim Jong-un janë shfaqur së fundi ndërsa Japonia thotë se ka “disa dyshime” mbi shëndetin e tij në mesin e pandemisë së koronavirusit. Muajt e fundit, diktatori i Koresë së Veriut ka bërë një numër shumë të vogël daljesh në publik, duke nxitur raporte të shumta mbi gjendjen e tij fizike. Raportet fillimisht pretenduan.