X
VIDEO/ Momenti i shpërthimit katastrofik në kryeqytetin e Libanit. Ushtria zbarkon në rrugë

Shpërthimi i fuqishëm në portin e kryeqytetit të Libanit është thuajse i ngjashëm me atë të një bombe bërthamore. Momenti i dy shpërthimeve të njëpasnjëshme, është filmuar në kamera. Tashmë është zyrtare që shpërthimi ka ndodhur brenda një fabrike fishekzjarrësh. Ushtria e vendit ka dalë në rrugë për të menaxhuar situatën. Flitet për shumë të plagosur, por nuk përjashtohen as.

Tërmeti i fortë “shkund” Turqinë, njerëzit mbushin rrugët të alarmuar, shihni pamjet e tmerrit (Video)

Një tërmet i fortë me maginutë 5.2 ballë të shkallës rihter ka goditur krahinën lindore turke, Malatya. Sipas autoriteteve lëkundjet janë ndierë në rrethin Pütürge rreth orës 12:37 sipas orës lokale, ndërsa thellësia e saj thuhet se ka qenë 8.16 kilometra. “Ekipet e AFAD (Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave) ndodhen në terren dhe po monitorojnë gjendjen. Deri më.

VIDEO/Shpërthim masiv në Liban. Flitet për shumë të plagosur. Ngjarja ndodhi brenda një…

Një shpërthim i fortë është regjistruar pasditen e sotme në kryeqytetin e Libanit, Bejrut. Shpërthimi masiv të martën tronditi disa pjesë të kryeqytetit, duke dërguar shtëllunga të mëdha tymi në qiell. Raportet fillestare sugjerojnë se shpërthimi ndodhi në zonën e portit të Bejrutit që përmbante depo. “Forca e shpërthimit ishte masive,” tha Zeina Khodr e Al Jazeera, duke raportuar nga Beirut..

Koronavirusi, Trump mesazh fansave: Patriotët mbajnë maska

“Patriotët mbajnë maska” është titulli i një e-maili të firmosur nga Donald Trump për fansat e tij. Në tekst, presidenti amerikan fton amerikanët të vënë maskën për të luftuar pandeminë, pasi përfitimet janë shumë të mëdha. “Unë e di se ka pasur konfuzion në lidhje me përdorimin e maskës, por mendoj se është diçka që të gjithë duhet të përpiqemi.

Karolina e Veriut goditet nga uragani Isaias, shkakton dy vīktima

Brigjet e Karolinës së Veriut, janë goditur këtë të martë nga Uragani Isaias. Mediat e huaja bëjnë me dije se fuqia e këtij uragani kishte rënë në stuhi tropikale pas goditjes së ishujve në Karaibe, mirëpo të hënën është rikategorizuar si uragan i shkallës së parë. Si pasojë e motit të keq dy persona kanë humbur jetën në Karaibe. Isaias.

Covid në Itali, rritet sërish numri i viktimave

Numri i viktimave, nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit në Itali ka pësuar rritje, krahasuar me një ditë më parë. Sipas të dhënave të Emergjencave Civile 12 persona të tjerë e humbën betejën përballë virusit vdekjeprurës, ndërsa 159 persona të tjerë rezultuan të infektuar. Gjatë 24 orëve të fundit ekipet shëndetësore ndërmorën 24 mijë testime, ndërkohë që lajmi i.

Koronavirusi nxit frikën e trazirave sociale në Evropë. Në 36 vende u rrit numri i të infektuarve javën e fundit. Udhëtimet po bëhen më të komplikuara pasi…

Qeveritë evropiane po përpiqen të hartojnë plane radikale për t’u përballuar me një valë të dytë të koronavirusit, që pritet të shpaloset më vonë gjatë këtij viti. Rastet e reja me koronavirus që po përjetojnë aktualisht disa vende nuk është një valë e dytë, por zhvillimi i valës së parë të pandemisë, sipas disa zyrtarëve dhe ekspertëve të sëmundjeve infektive..

Europa mes të nxehtit rekord, izolimit dhe mbajtjes së detyrueshme të maskave për shkak të Covid-19

Një i nxehtë anormal është regjistruar në Europë me temperatura rekord. Në lindje, jug dhe qendër të Spanjës temperatura është mbi 40 gradë, ndërsa në Itali janë 12 qytete që kanë shënuar rekord. Mes mbylljes së vendeve dhe përdorimit të maskave, këtë verë si asnjëherë tjetër Europa po mbytet nga një valë rekord të nxehti: Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe.

Koronavirusi detyron Kaliforninë të lirojë tetë mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të rivendosë masat e rrepta për qëndrim në shtëpi të popullatës. Njoftimi vjen vetëm disa javë pasi qyteti nisi të lehtësojë kufizimet e vendosura për shkak të pandemisë. Ndërkohë në burgjet nën administrim të shtetit gjendja është përkeqësuar aq.

Koronavirusi në botë/ 692 822 mijë vīktima, mbi 18.2 milionë të infektuar

Koronavirusi vijon të përhapet në të gjithë botën duke shkaktuar vīktima dhe dëme të mëdha ekonomike. Numri i personave të prekur me koronavirus në të gjithë botën ka shkuar mbi 18.2 milionë mes të cilëve 692,822 kanë ndërruar jetë. Numri më i lartë i të infektuarve dhe i vīktimave nga Covid 19 vijon të jetë në Shtetet e Bashkuara të.