X
Rritet numri i të vdekurve nga koronavirusi në SHBA, shënohen 11 881 viktima

Vazhdon që të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportimet e fundit flasin për gjithsej 11,881 të vdekur nga virusi, ndërsa kanë ndërruar jetë vetëm në orët e fundit në SHBA nga Covid-19, 1010 persona. Shtetet e Bashkuara mbajnë rekord të të infektuarve nga koronavirusi, me 380,313 njerëz. Nga këta, vetëm në orët e.

Italia bilanc tragjik të bluzave të bardha, 94 mjekë dhe 26 infermierë kanë vdekur nga COVID-19

Rritet sërish numri i bluzave të bardha në Itali që humbin jetën nga koronavirusi. Deri tani janë 94 mjekë dhe 26 infermierë që nuk ia kanë dot në luftën e vështirë përballë COVID-19. Italia deri tani është e shteti i parë në botë për sa i përket viktimave nga koronavirusi, duke kapur shifrën e 17.127. Vetëflijimi për të shpëtuar pacientët.

Ende në shifra të larta, 604 viktima në 24 orët e fundit nga koronavirusi në Itali

Ende në shifra të larta numri i fataliteteve nga koronavirusi në Itali, edhe pse ka një rënie të lehtë. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 604  persona me COVID-19 (dje ishin 636), duke e çuar numrin në total në 17,127, numri më i lartë i fataliteteve në botë. Sipas Mbrojtjes Civile të Italisë, në rang kombëtar nga nisja.

Në Austri më shumë pacientë të shëruar sesa raste të reja infektimi nga koronavirusi

Në Austri, për të katërtën ditë radhazi, ka më shumë persona të shëruar sesa të infektuar të rinj me COVID-19. Nga e hëna janë paraqitur 583 persona të cilët janë shëruar, ndërsa janë regjistruar 332 raste të reja. Gjithsej, për momentin ka 8 043 persona të infektuar në vend dhe numri i tyre është zvogëluar me 3,4 % në krahasim.

Studimi nga Kina/ 80% e infektimeve nga koronavirusi erdhën nga njerëz që dukeshin të shëndetshëm. Ja çfarë zbuluan ekspertët

Shumica e pacientëve me koronavirus infektohen nga dikush që duket plotësisht i shëndetshëm dhe nuk shfaq ndonjë simptomë të virusit vdekjeprurës, sipas një studimi të ri të rasteve në Kinë. Studiuesit e Shkollës së Mjekësisë në Universitetin “Shanghai Jiao Tong” vlerësuan se sa kohë ishte dashur që dikush të infektohej me COVID-19. Duke përdorur modelimin matematikor, ekipi zbuloi se 79.7.

Ende ditë të këqija për Britaninë, bie optimizmi, dyfishohen vdekjet ditore

Një ditë pas ndezjes së shpresave në Mbretërinë e Bashkuar se me shifrat në rënie të infeksioneve dhe vdekjeve në tri ditë radhazi më e keqja ishte duke kaluar, numri i vdekjeve në 24 orët e fundit pothuajse është dyfishuar. Janë 854 raportime të reja të vdekjeve nga koronavirusi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar gjatë ditës së martë me.

Belgjikë, numri i vdekjeve nga koronavirusi kalon mbi 2000 persona, 403 viktima vetëm në orët e fundit

Në Belgjikë, pandemia e koronavirusit vazhdon që të shkaktojë viktima. Numri i vdekjeve në total, në shtetin grek ka kaluar 2000 persona, ndërsa 403 njerëz kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit nga Covid-19. Në Belgjikë, gjithsej janë regjistruar 22 194 vetë me Covid-19, kurse në orët e fundit janë shënuar 1380 të infektuar me koronavirus. Në total, në.

U transferua dje në terapi intensive, Boris Johnson në gjendje të qëndrueshme

“Boris Johnson nuk ka nevojë për një ventilator që të marrë frymë, por merr oksigjen. Kështu ka thënë Michael Gove, ministër i zyrës së qeverisë. “Kryeministri britanik ndiqet nga afër, është në terapi intensive dhe ndiqet nga ekipi i tij mjekësor. Boris po merr të gjithë kujdesin e mundshëm nga stafi i spitalit St Thomas. Shpresat dhe lutjet tona janë.

Putin flet për sëmundjen e Boris Johnson: Optimizmi dhe humori i tij do ta ndihmojnë të shërohet

Presidenti rus, Vladimir Putin, uroi sot një shërim të shpejtë për kryeministrin britanik, Boris Johnson, i cili është prekur nga koronavirusi dhe i është nënshtruar kujdesit intensiv. “Jam i sigurt se, energjia juaj, optimizmi dhe sensi i humorit do t’iu ndihmojnë ta mundni sëmundjen”, deklaroi Putin në një telegram drejtuar drejtuesit britanik, cituar në një komunikatë të Kremlinit. “Dëshiroj t’u.

”Ka vepruar si pika e fundit në shishen plot”, shefi i mjekësisë ligjore në Hamburg: Në landin tonë s’ka vdekur asnjë nga COVID-19 pa sëmundje shoqëruese

Shefi i mjekësisë ligjore në Hamburg të Gjermanisë, Prof. Klaus Püschel, jep të dhëna interesante rreth viktimave në landin e tij. Sipas Prof.Püschel, asnjë nga viktimat e shënuara deri më tani në Hamburg nuk ka vdekur pa pa pasur sëmundje shoqëruese. Ai thotë se viktimat e derimëtanishme vuanin nga kanceri, sëmundje pulmonale kronike apo ishte duhanpirës të fortë, diabet, sëmundje.