X
Itali, 37-vjeçarja rrëfen mes lotësh: Si humba bashkëshortin dhe babanë brenda një jave nga COVID-19

Një 37-vjeçare në Itali brenda një javë humbi bashkëshortin dhe babanë nga koronavirusi. Cristina Magni nga Bergamo në provincën e Lombardisë zona më e prekur në Itali, tregon se si i humbi dy njerëzit e saj të dashur, bashkëshortin karabinier dhe babanë nga virusi i tmerrshëm. Në fillim kur bashkëshorti u ndje keq të gjithë menduan se ishte një grip.

Prapaskenat/ Si u sfilit Boris Johnson në krye të detyrës, duke e çuar shëndetin e tij në ekstrem

Mbrëmjen e djeshme, kryeministri Boris Johnson përfundoi në sektorin e terapisë intensive, në spitalin St Thomas’, fare pranë Downing Street. Një ditë më parë, një zëdhënës i qeverisë, e kishte siguaruar publikun, se kryeministri do të shtrohej në spital për të kryer disa teste dhe se kjo ishte një masë “paraprake”. Por sa i sëmurë ishte në të vërtetë kryeministri?.

Çdo formë e mbulimit të gojës, parandalon përhapjen e koronavirusit

Maskat dhe çdo formë e mbulimit të gojës, mund të ndalojë përhapjen e koronavirusit përmes spërklave të padukshme të pështymës së një personi të infektuar. Sipas një studimi, pretendimet e mëparshme njoftonin se kollitja ose teshtitja paraqet mundësinë më të lartë për të transmetuar virusin SARS-CoV-2 – i cili shkakton sëmundjen COVID-19 – sepse ato dëbojnë sekrecione hundale ose bronkiale,.

Bilanc tragjik në SHBA, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave nga Covid-19, 38 mijë të infektuar

Në SHBA numri i viktimave nga Covid-19 është rritur ndjeshëm ku vetëm gjatë 24-orëve të fundit kanë humbur jetën 1,036. Në total numri i viktimave ka shkuar në 11.907. Ndërkohë brenda ditës kanë rezultuar pozitiv me sëmundjen vdekjeprurëse 13,740 dhe numri i përgjithshëm i të prekurve ka shkuar në 38, 0744. Sipas të dhënave deri më tani janë shëruar mbi.

COVID-19, 1417 të vdekur brenda 24 orëve në Francë, mbi 100 mijë të infektuar

Në mbarë botën shifrat ditore të njerëzve që humbin jetën nga CIVID-19 rritet me ritme në frikshme. Në Francë në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 1417 persona duke e çuar në 10,328 numrin total të vdekjeve në vend raporton ministria e Shëndetësisë. Në të gjithë Francën, 7091 persona kanë ndërruar jetë në spitale ndërsa mbi 3000 të tjerë.

Presidenti Trump sulmon OBSH-në dhe e akuzon për këshilla të gabuara: Për fat të mirë unë…

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka sulmuar Organizatën Botërore të Shëndetit, ku e akuzon për nxjerrjen e këshillave të gabuara në fillimin e pandemisë së koronavirusit dhe për lidhje me Kinën. “Për fat të mirë unë i kundërshtova këshillat e tyre për mbajtjen e kufijve tanë të hapur ndaj Kinës që në fillim. Pse ata na dhanë një rekomandim kaq.

Zëri i Amerikës: Shpërthimi i koronavirusit, masat e COVID-19 në botë

Japonia shpalli të martën një emergjencë për koronavirusin në disa pjesë të vendit, ndërsa Kryeministri britanik Boris Johnson mbetet i shtruar në spital me COVID-19. Zyrtarët amerikanë analizuan disa shenja se shpërthimi mund të ketë filluar të ngadalësohet në disa prej rajoneve më të goditura të vendit. Kryeministri japonez Shinzo Abe tha se vendimi i tij për të miratuar një.

Edhe pse në pension, u kthye në spital të ndihmonte kolegët, humb jetën mjeku i prekur nga koronavirusi

Një tjetër mjek që punonte në vijën e parë të frontit gjatë krizës së koronavirusit ka vdekur nga sëmundja e shkaktuar virusi vdekjeprurës. Dr Anton Sebastianpillai, një këshilltar geriatrik, vdiq në Spitalin Kingston pasi ishte aktivizuar në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit, shkruan “The Sun”. Mediat britanike shkruajnë se Dr. Sebastianpillai u kthye nga pensioni për të ndihmuar në.

Japonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme/ Paketa e ndihmës me një trilion dollarë, kryeministri: Kriza më e madhe që nga paslufta

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, të martën deklaroi gjendjen e jashtëzakonshme për të luftuar infeksionet e koronavirusit në qendrat kryesore të popullsisë dhe nxori një paketë stimulimi me gati një trilion dollarë për të zbutur goditjen ekonomike. Gjendja e jashtëzakonshme do të zgjasë një muaj. “Nuk është ekzagjerim të themi se ekonomia e Japonisë dhe ekonomia botërore po përballen me krizën.

30 milionë doza të ilaçit kundër malaries/ SHBA përgatitet të luftojë COVID-19

Megjithëse nuk ka asnjë kërkim shkencor që tregon efektivitetin e tij, Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara kanë blerë pothuajse 30 milion doza hidroksilklorinë për trajtimin e COVID-19. Presidenti Trump vazhdon ta reklamojë ilaçin, megjithë paralajmërimet e ekspertit të tij të lartë shëndetësor se provat për ilaçin nuk janë të provuara, raporton VOA. Farmacitë në Afrikë po boshatisen.