X
Koronavirusi shënon viktimën e parë në Europë, humb jetën turistja në Paris

Koronavirusi është kthyer tashmë në një alarm botëror, teksa po shënon nga të paktën 100 viktima në ditë. BBC raporton sot se është regjistruar viktima e parë në Evropë. Mësohet se një turiste kineze ka humbur jetën në Francë, pasi është infektuar me virusin vdekjeprurës. Viktima është një grua 80-vjeçare nga provinca Hubei e Kinës, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të.

“SHBA, Kina e Rusia rrezikojnë rendin botëror”, deklarata e fortë e presidentit të Gjermanisë. Reagon Pompeo

Në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Mynih, presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier kritikoi politikën egoiste të Uashingtonit, Pekinit e Moskës e theksoi rëndësinë e multilateralizmit. Pompeo nuk pranon kritikat. “Secili vend duhet të shohë vetë, se ku mbetet, e të vendosë interesat e tij mbi gjithë të tjerët”, kjo është deviza e presidentit amerikane, Donald Trump, tha Steinmeier në një.

New York Times: Takimet e fshehta që organizoi gjenerali iranian para se të vritej

Gjenerali iranian Qasem Soleimani, i vrarë në fillim të muajit janar në një sulm amerikan, pak para atentatit kishte organizuar takime midis Iranit, Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) dhe Arabisë Saudite për uljen e tensioneve ndërmjet këtyre vendeve, pohoi gazeta New York Times (NYT), transmeton Anadolu Agency (AA). Gazeta amerikane shkroi se EBA ka mbajtur takime të fshehta me Iranin.

Koronavirusi vret gjashtë punonjës të shëndetësisë në Kinë

Gjithsej 1.716 pjesëtarë të personelit shëndetësor që ushtruan detyrën e tyre në luftën kundër epidemisë së koronavirusit të ri COVID-19 janë infektuar me sëmundjen, ndërsa gjashtë prej tyre kanë humbur jetën. Që nga shpërthimi i epidemisë, në provincën Hubei janë dërguar 21.569 pjesëtarë të kuadrit shëndetësor të organizuar në 189 ekipe. Zeng Yixin, zëvendësdrejtor i Komisionit Kombëtar Shëndetësor të Kinës,.

Akordi/ SHBA-ja dhe talibanët arrijnë marrëveshje për ndalje të sulmeve

Shtetet e Bashkuara kanë arritur marrëveshje me talibanët për ulje të shkallës së dhunës për një javë, proces, i cili më vonë mund të rezultojë me tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani, ka thënë një zyrtar i lartë i administratës amerikane, transmeton Reuters. Ky zyrtar u ka thënë gazetarëve në Konferencën për Siguri në Mynih se marrëveshja për ulje të.

Rritet frikshëm shifra/ Afro 1400 të vdekur nga koronavirusi i ri

Zyrtarët kinezë kanë publikuar të dhënat e zyrtarëve shëndetësorë të prekur me koronavirusin e ri, teksa janë rritur shqetësimet për mungesë të pajisjeve mbrojtëse. Komisioni Kombëtar për Shëndetësi ka thënë më 14 shkurt se të dhënat e fundit tregojnë për 122 vdekje të reja në Kinë, gjashtë prej tyre personel mjekësor, duke dërguar në 1,381 numrin e personave të vdekur.

Tensionet/ Hakerët iranianë ende shënjestrojnë universitete perëndimore

Hakerët iranianë, të përkrahur nga qeveria, kanë shënjestruar universitete në Evropë, në Shtetet e Bashkuara dhe Australi në muajt e fundit, ka thënë kompania, PricewaterhouseCoopers, sipas transmetuesit holandez, NOS. Hakerët kanë tentuar të vjedhin literaturë akademike dhe materiale për ligjërim. Aty nuk është përmendur nëse kanë qenë të suksesshme përpjekjet për të fituar qasje në kompjuterët e tre universiteteve holandeze.

Vrasja e bujshme e kryetifozit të Lacios/ Dy të arrestuar, edhe një shqiptar pjesë e klanit mafioz (Emri)

Kanë kaluar kohë nga vrasja e Fabrizio Piscitellit, të ashtuquajturit “Diabolik”, kreut të ultrave të Lacios, i dyshuar si i përfshirë në aktivitete kriminale. Salvatore Casamonica, anëtari i lartë i klanit me të njëjtin emër dhe aktualisht nën regjimin special të burgut 41-Bis, u paraburgos sërish, me një vendim të ri gjykate. Lucia Gargano, një avokat nga Gjykata e Romës,.

Tërhiqet kandidati i Macron për Parisin, shkak skandali seksual

Një kandidat besnik i presidentit francez është tërhequr nga gara për bashkinë e Parisit pas zbulimit të materialeve të tija intime. Një nga pretendentët për kryebashkinë e Francës është tërhequr nga gara pas zbulimit të videove dhe mesazheve private me karakter seksual. Benzhamë Grivo ishte kandiduar si favoriti për bashkinë e Parisit nga presidenti Emanuel Makron, dhe ishte nga bashkëpunëtorët.

Rritet bilanci i viktimave në Kinë, koronavirusi vret 1.380 njerëz

Rastet e koronavirusit nuk po rriten në mënyrë dramatike jashtë Kinës, pavarësisht shtimit qw pati në provincën Hubei, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (WHO), raporton BBC. Përjashtimi i vetëm ishte në një anije lundrimi në Japoni, ku u raportuan 44 raste të reja, duke e çuar totalin në 218 te prekur. Gjithashtu nuk pati ndonjë ndryshim të madh në modelin.