X
Trazuan Ballkanit me telefonatat anonime, dyshime se komedianët rusë kanë lidhje me shërbimet sekrete

Një dyshe humoristësh (pranker) rusë, për të cilët supozohet se bashkëpunojnë me shërbimet sekrete, kësaj here pati në shënjestër Maqedoninë e Veriut. Prankerat rusë Leksus dhe Vovan, Vovan, Vladimir Kusnezov, Aleksej Stoljarov, e kanë kthyer Petro Poroshenkon në shënjestër të shakave ruse në telefon, duke i telefonuar kryeministrit të Maqedonisë së Veriut. Një ditë në gusht 2018 bie zilja e.

Vritet një tjetër ushtar amerikan në Afganistan, i shtati për këtë vit

Një tjetër ushtar amerikan është vrarë gjatë shërbimit në Afganistan. Lajmi i hidhur është konfirmuar sot edhe nga misioni i NATO-s. Në deklaratë nuk jepen më shumë detaje lidhur me vdekjen e ushtarit, por bëhet e ditur se identiteti i ushtarit do të bëhet publik, vetëm pasi të jetë njoftuar familja e tij. Ai është viktima e shtatë në radhët.

Kriza në Venezuelë, Maduro dhe Guaido arrijnë marrëveshje për dialog

Presidenti i Venezuelës ka njoftuar se qeveria dhe opozita kanë arritur marrëveshje për të krijuar një “tavolinë të përhershme të dialogut”, një ditë pasi përfunduan bisedimet në Barbados për zgjidhjen e krizës politike në vend. “Pas tre ditëve të dialogut intensiv me opozitën venezuelase, ne kemi arritur një marrëveshje që të krijojmë një tavolinë të përhershme të dialogut”, shkruan Nicolas.

Merkel në Paris me rastin e festës kombëtare franceze

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, do të udhëtojë për në Paris të shtunën për t’ju bashkuar festimeve të ditës kombëtare të Francës. Ajo do të takohet me presidentin e Francës, Emmanuel Macron dhe me të ftuarit e tjerë në paradën tradicionale ushtarake që zhvillohet gjatë Ditës së Bastijës në bulevardin Champs-Elysees. Tema kryesore e festimeve të këtij viti është bashkëpunimi.

Gjermania e shqetësuar për dridhjet e Merkelit

Përse më parë askujt nuk i ka rënë ndërmend kjo zgjidhje? Vizita e kryeministres së re daneze të enjten (11.07) në Berlin e shoqëruar me nderime ushtarake dhe kancelarja e i ftuari i saj qëndrojnë ulur në karrike. Fare të qetë dhe pa asnjë dridhje Merkel dëgjonte himnet e të dyja vendeve. Të mërkurën sërish një atak dridhjesh Të mërkurën.

Plas keq sherri në sallën e gjyqit,vëllezërit sulmojnë vrasësin e nënës së tyre

Një skenë shokuese është regjistruar në një Gjykatë në Ohajo, teksa dy vëllezër kanë tentuar që të rrahin vrasësin e dyshuar të nënës së tyre, i cili ishte në pritje të marrjes së dënimit. Dale Williams, 62 vjeç, ishte në pritje të dënimit në Youngstown për vrasjen e 46-vjeçares Elizabeth Pledger-Stewart, kur djemtë e saj nisën sulmin fizik ndaj tij..

Merkel dhe dridhja: Himni ulur

Angela Merkel dridhet – i gjithë vendi është i shqetësuar. Të enjten kancelarja qendroi ulur gjatë një pritjeje shtetërore. Të tregosh dobësi në politikë? Kjo nuk është më tabu në Gjermani. Përse më parë askujt nuk i ka rënë ndërmend kjo zgjidhje? Vizita e kryeministres së re daneze të enjten (11.07) në Berlin e shoqëruar me nderime ushtarake dhe kancelarja.

SHBA nis aksionin pas vendimit të Trump: Miliona banorë të paligjshëm do largohen nga Amerika

Shtetet e Bashkuara thanë se do të nisin arrestimin e së paku 2,000 familjeve imigrante, që ligjërisht do të mund të dëbohen. Operacioni mbarëkombëtar u kërkua nga presidenti Donald Trump, i cili premtoi se do të largojë “miliona” banorë të paligjshëm nga SHBA-ja. Operacioni pritet të nisë më 14 korriik, pasi u shty muajin e kaluar. Gazeta New York Times.

Gazetari i BILD Piter Tiede shkruan për shëndetin e Merkel: E dëgjon himnin ulur

Shëndeti i kancelares gjermane, Angela Merkel, po dominon lajmet jo vetëm në Gjermani, por në mbarë botën. Edhe në Shqipëri, lajmet për shëndetin e saj janë pritur me interes. Këtë herë, gazetari i njohur për shqiptarët, Peter Tiede, është një nga autorët e lajmit kryesor të gazetës BILD për shëndetin e kancelares 64-vjeçare. Në shkrim thuhet se kancelarja ka vendosur.

Plumb në zarf, kërcënohet sërish Salvini: Kam marrë mbi 100 kërcënime me vdekje

Ministri i brendshëm italian Matteo Salvini, kërcënohet përsëri nga persona ende të paidentifikuar. Një zarf anonim me një plumb të kalibrit 22 mm ishte adresuar ministrit, njëherësh zëvendës kryeministrit italian. Zarf i dyshimtë u sekuestrua në shërbimin postar të komunës Sesto Fiorentino në provincën e Firences. Plumbi ishte i mbështjellë nga një letër alumini e zarfi është marrë për t’u.