X
Kinë, 57 raste të reja me COVID-19, shifër ditore rekord që prej prillit

Kina njoftoi sot 57 raste të reja të konfirmuara me COVID-19, shifra më e lartë ditore që prej muajit prill, duke rritur frikën për një valë të dytë epidemike në vend. Në sajë të kontrolleve strikte, mbajtjes së maskave dhe operacioneve të kufizimit, epidemia u vu nën kontroll në Kinë, ku u shfaq koronavirusi i ri, vitin e kaluar në.

Rusia nuk gjen qetësi/ Konfirmohen mbi tetë mijë raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit, Rusia ka regjistruar 8.706 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin e të sëmurëve mbi 528 mijë, që prej fillimit të shpërthimi. Rusia tashmë renditet e treta në botë për numrin e të infektuarëve pas SHBA-së dhe Brazilit. Çdo ditë e më tepër në atje po rritet ndjeshëm numri i të infektuarëve duke.

SHBA, arrin në 115 347 numri i viktimave nga COVID-19

SHBA-ja regjistroi 734 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit duke e çuar në 115 347 numrin total të viktimave nga koronavirusi i ri, sipas të dhënave zyrtare të Universitetit Johns Hopkins. Fuqia e parë ekonomike botërore është larg vendeve të prekura në vlerë absolute nga pandemia si për nga numri i të vdekurve, si për nga numri.

Pas tre muajsh karantinë, Polonia hap kufijtë me shtetet europiane

Pas gati tre muajsh, Polonia ka hapur kufijtë me të gjitha shtetet fqinje evropiane të shtunën. Edhe për shtetet joevropiane janë relaksuar masat ndërsa kontrolli kufitar me Ukrainën, Rusinë dhe Bjellorusinë po vazhdon ende. Në muajin mars, Polonia kishte mbyllur kufijtë me shtetet tjera. Qytetarët të cilët janë kthyer nga shtetet e tjera është dashur të qëndrojnë për 14 ditë.

Kina sërish në “telashe”, disa zona të Pekinit futen në karantinë

Pekini ka mbyllur një nga tregjet më të mëdha të shitjes me shumicë dhe vendosën pjesë të qytetit në karantinë pas konfirmimit të shtatë rasteve me koronavirus. Komisioni Kombëtar i Shëndetit në vend njoftoi se 6 raste të reja u konfirmuar në Pekin të premten ndërsa një rast tjetër u konfirmuar të enjten. Këto janë rastet e para që transmetohen.

“Zëri Amerikës”: Pas muajsh izolimi, bota fillon të rihapet

Nga Afrika në Azi, nga Evropa në Amerikë, objektet fetare, qendrat tregëtare, restorantet dhe kufijtë shtetërorë, po rihapen gradualisht pas muajsh izolimi për shkak të pandemisë së koronavirusit. Por siç njofton korrespondentja e Zëri të Amerikës, Mariama Diallo, virusi vazhdon të përbëjë shqetësim për shunë njerëz, pasi nuk është zhdukur ende. Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo mori metronë për.

Liban, protesta antiqeveritare, zjarrvënie dhe gaz lotsjellës, mbi 30 pjesëmarrës të plāgosur

Revolta popullore në Liban është rindezur sërish për arsye të krizës ekonomike dhe financiare. Forcat e sigurisë dhe protestuesit antiqeveritarë u përplasën sërish për disa orë me njëri-tjetrin duke përfunduar edhe në përdorimin e gazit lotsjellës. Libani është zgjuar për të dytën natë nën flakët dhe përplasjet mes protestuesve dhe forcave të rendit. Vala e protestave antiqeveritare nisi të enjten.

“Koronavirusi nuk do të bëjë pushime verore”, ja çfarë paralajmëron eksperti i sëmundjeve infektive

Shtetet e Bashkuara duhet ta shohin me kujdes rritjen e fundit të numrit të të shtruarve në spital me Covid-19, paralajmëroi eksperti i sëmundjeve infektive të enjten. Dr William Schaffner i tha CNN se ekspertët e dinin që rihapja do të ishte e ndërlikuar. “Nëse njerëzit janë të pakujdesshëm dhe jo të kujdesshëm, atëherë do të shihni një rritje të.

Mutacioni, arsyeja pse koronavirusi është një armik kaq i rrezikshëm

Të gjithë organizmat e gjallë pësojnë mutacion dhe përshtaten për të mbijetuar në vendet ekologjike të tyre. Për muaj të tërë, shkencëtarët kanë studiuar nëse koronavirusi – i njohur si SARS-CoV-2 po pëson mutacion dhe po bëhet më i transmetueshëm ose më vdekjeprurës, shkruan CNN. Provat e fundit tregojnë një përgjigje paraprake të pyetjes: po, një studim ka zbuluar se.

Ukrainë, bashkëshortja e presidentit infektohet me koronavirus

Zonja e parë e Ukrainës Olena Zelenska tha të Premten, se kishte rezultuar pozitive me koronavirus. 42 vjeçarja, shtoi se burri i saj, Presidenti Volodymyr Zelensky, dhe dy fëmijët e kanë rezultuar negativë. “Sot kam marrë një rezultat pozitiv të testit COVID-19,” tha ajo në Facebook Të enjten, autoritetet ukrainase bënë të ditur se kishte pasur një rritje alarmante të.