X
Stuhia e fortë shkul pemët, “paralizohet” transporti hekurudhor në Gjermani

Pasagjerët që udhëtojnë me shërbimin e hekurudhave në Gjermaninë veriore janë përballur me anulime dhe vonesa të mërkurën pas një stuhie, e cila preku papritur rajonin. Erërat e forta rrëzuan disa pemë në linjat hekurudhore të cilat u bënë shkak për anulimin e shumë udhëtimeve, ndërkohë pastrimi vijon me ritme të larta. “Trenat në distanca të gjata midis Hanover dhe.

Viktima e shtatë nga cigaret elektrike, autoritetet amerikane zgjerojnë investigimin

Pas personit te shtatë që humbi jetën nga sëmundja misterioze e mushkërive, e shkaktuar nga cigaret elektronike, Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve kanë aktivizuar Qendrën e Emergjencës. Ndërkohë, studiuesit po investigojnë 380 raste të të prekurve të lidhura me përdorimin e cigareve elektronike që po ndodhin vetem ne Sh.B.A. Viktima e parë e identifikuar nga kjo sëmundje misterioze u.

BE ultimatum Boris Johnson-it: Ke 12 ditë kohë të prezantosh planin për Brexit, ose prano dështimin

Liderët e BE-së i kanë dhënë kryeministrit britanik, Boris Johnson, një ultimatum të fundit, sa i përket procesit të Brexit. Ata kanë vendosur një afat prej 12 ditësh, që kryeministri të shpalosë planin për Brexit, ose në të kundërt të pranojë dështimin e marrëveshjes. Ky ultimatum vjen pas një mbledhje në Paris, ku kryeonegociatori i unionit për Brexit, Michel Barnier,.

“Vajza ime gati vdiq”, Boris Johnson përballet me të papriturën në spitalin e Londrës

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson, u “zu ngushtë” nga një person teksa po vizitonte spitalin “Whipps Cross”. Aktivisti, Omar Salem është pjesë e Partisë Laburiste dhe njëherësh kundërshtar i Partisë Konservatore, e cila drejtohet nga Johnson. Aktivisti hodhi akuza të forta ndaj Johnsonit, ku tha se shkatërrimi i Shërbimit Kombëtar Shëndetësor ka ndikuar për keq në kurimin e vajzës së.

Jean Claude Juncker: Rreziku për një Brexit pa marrëveshje po bëhet shumë real

Situata në Britaninë e Madhe është teje delikate teksa asgjë nuk është e ditur saktë nëse do të ketë një Brexit me apo pa marrëveshje. Ndërkohë Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka deklruar ditën e sotme gjatë një debati në Parlamentin Evropian se rrezikshmëria e Brexit-it pa marrëveshje është mjaft reale. “Koha po mbaron. Një Brexit pa marrëveshje mund.

Gjendet e vdekur vrasësja me pagesë e El Çapos, “Kardashiani” i karteleve

Gjendet e vdekur në një shtepi në Isla Musala, Meksikë, vrasësja me pagesë e El Çapos, ish- kreut të bandës së Sinaloas, e cila njihej gjithashtu si “Kim Kardashian” e karteleve. Autoritetet meksikane thanë që vajza, 35 vjeç, është gjetur e vdekur në shtëpinë e të dashurit të saj, në shtetin Sinaloa të Meksikës. Sipas mjekëve, vdekja ka ndodhur për.

Publikimi i librit e fut në telashe, ngrihet padi ndaj ish-kontraktorit të CIA-s, Snowden

Departamenti amerikan i Drejtësisë ngriti të martën një padi civile kundër ish-punonjësit të CIA-s dhe ish-kontraktorit të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare Edward Snowden për publikimin e një libri kujtimesh, i cili bie ndesh me kontratën e tij me agjencitë e inteligjencës për të mos publikuar materiale sekrete. Snowden aktualisht banon në Rusi, ku ai mori strehim në vitin 2013 pasi.

India ndalon cigaret elektronike, gjoba dhe burg për shkelësit e ligjit

India ka vendosur të ndalojë cigaren elektronike sepse rrezikon shëndetin, njoftoi sot ministrja federale e Financave Nirmala Sitharam. ”Kabineti federal ka miratuar një rregullore për të ndaluar prodhimin, fabrikimin, importin, eksportin, transportin, shpërndarjen, shitjet dhe reklamimin e cigareve elektronike”, tha Sitharam. Ky ndalim përfshin fabrikimin dhe prodhimin e produkteve të ngjashme. Aktualisht cigaret elektronike nuk prodhohen në Indi, por importohen.

Trump emëron Këshilltarin e ri të sigurisë/ Ja emri

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka emëruar zëvendësuesin e ish këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton. Posti i është besuar Robert O’Brien, ndihmësi i Sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo. Në një postim në Twitter, presidenti trump shkruan: Është kënaqësi tju njoftoj se do të emërojë Robert C O’Brien, aktualisht duke shërbyer si i dërguari “shumë i suksesshëm” i posaçëm presidencial.

Prindërit refuzojnë foto të fëmijëve të tyre me Melania Trump

Prindërit dhe administratorët e një shkolle të OKB-së po kërkojnë një zgjidhje diplomatike për të mos pranuar një ftese të diskutueshme, të bërë ndaj studentëve, për të marrë pjesë në një ceremoni të hapjes së bursës së bashku me zonjën e parë, Melania Trump. Prindërve të studentëve së Shkollës Ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara në qytetin e Nju Jorkut iu.