X
Italia do të zgjasi karantinën/ Qytetarë do të rrinë të mbyllur përtej Pashkëve

Të premten, qeveria italiane do të nxjerrë një masë të re për zgjatjen e masës së karantinës edhe për 15 ditë të tjera. Sipas Komitetit Teknik dhe Shkencor të Qeverisë, i cili menaxhon masa kufizuese për epidemitë, insiston që kufizimet nuk duhet të zvogëlohen ende. Liberalizimi i masave kufizuese kryesisht do t’i referohet fillimit të disa fabrikave, shërbimeve publike dhe.

Spanja nuk gjen qetësi/ 757 viktima në 24 orë duke konfirmuar mbi 14.500 vdekje nga koronavirusi

Në Spanjë, numri i vdekjeve brenda natës nga koronavirusi u ngrit sërish më shumë të mërkurën, ndërsa dhoma kryesore e biznesit paralajmëroi se ekonomia mund të binte deri në 9% këtë vit, nëse kufizimet e bllokimit mbeten përtej majit. Ministria e shëndetësisë tha se 757 njerëz vdiqën gjatë 24 orëve të kaluara, nga 743 njerëz një ditë më parë, duke.

Studimi/ Mbretëria e Bashkuar do të jetë vendi më i goditur nga koronavirusi në Europë, me 66 mijë fatalitete

Një studim i Institutit për të Dhënat dhe Analizat Mjekësore në Seattle (IHME), parashikon se Mbretëria e Bashkuar do të jetë vendi më i goditur nga koronavirusi në Europë. Sipas projeksioneve të analistëve të klasit botëror, Mbretëria e Bashkuar do të ketë 40% të vdekjeve të mbarë kontinentin. Shifrat e publikuara nga IHME, janë vërtet të frikshme, Parashikohet se Mbretëria.

“E quajti klloun” / Miliarderi kinez që kritikoi presidentin Xi Jinping për koronavirusin është nën hetim

Ren Zhiqiang, një miliarder i njohur në Kinë kishte lidhje të ngushta me zyrtarë të lartë kinezë, por sot ai po përballet me akuzat për kryerjen e “shkeljeve serioze” të ligjit dhe rregullave të Partisë Komuniste, pasi kritikoi sugjermin e Presidentin Xi Jinping rreth trajtimit të Covid-19. Në deklaratë nuk jepen detaje të tjera, në lidhje me akuzat që janë.

U prek nga koronavirusi, shërohet foshnja 3-javëshe në Itali, kthehet në shtëpi

Një foshnje 3javëshe e prekur nga koronavirusi në Itali është shëruar. Ndoshta bëhet fjalë për rastin e parë të regjistruar të një të porsalinduri të prekur nga Covid-19, i cili paraqiti një gjendje klinike aq të rëndë sa që kishte nevojë për mbështetje mekanike të frymëmarrjes. Terapia Intensive e spitalit të Cuneos e bëri të ditur këtë gjë, nga ku.

Gjermani, shënohen mbi 2000 të vdekur nga koronavirusi, mbi 100 mijë të infektuar në total

Koronavirusi vazhdon që të marrë jetë njerëzish në shtetet perëndimore europiane, ndër të tjera edhe në Gjermani. Në shtetin gjerman, kanë ndërruar jetë nga koronavirusi deri më tani 2 066 persona. Vetëm në 24 orët e fundit, në Gjermani kanë vdekur nga virusi 50 njerëz. Po ashtu, në shtetin gjerman, janë infektuar me koronavirus deri më tani 109 180 vetë,.

“Ne flasim për numra, por këta 731 janë njerëz që i humbëm”, Guvernatori i Nju Jorkut rrëqeth pas ditës më të keqe deri tani nga koronavirusi

Shteti i Nju Jorkut përjetoi të martën numrin më të madh të vdekjeve brenda një dite nga koronavirusi, megjithëse numri i të shtruarve të rinj në spitale filloi të stabilizohet. Guvernatori Andrew Cuomo u tha gazetarëve se 731 banorë kishin humbur jetën nga virusi në 24 orët e kaluara, duke e rritur numrin e vdekjeve në të gjithë shtetin Nju.

Tragjike në Iran/ Vdesin mbi 600 njerëz dhe helmohen mijëra të tjerë, besuan lajmin se konsumimi i alkoolit kuron Covid-19

Një tragjedi ka ndodhur në Iran ku më shumë se 600 njerëz kanë vdekur ndërsa mijëra të tjerë janë helmuar, për shkak se konsumuan alkool me përqëndrim të lartë, duke menduar se kjo është një mënyrë e mirë për t’u mbrojtur nga koronavirusi. Qytetarët morën këtë vendim për të konsumuar alkoolin duke u nisur nga një lajm i rremë u.

FOTO / Gjithmonë një hap përpara, Koreja e Jugut zhvillon provimet në stadium

Punëkërkuesit e Koresë së Jugut i janë nënshtruar provimit me shkrim në një fushë futbolli për të respektuar distancën dhe shmangur Koronavirusin. Punëkërkuesit në Korenë e Jugut kanë realizuar këtë testim për të rekrutuar persona të cilët do të ndihmojnë në zvogëlimin e përhapjes së pandemisë së koronavirusit. Sic shihet në foto ata kanë vendosur tavolinat për aplikuesit duke siguruar.

Vdes në moshën 39 vjeçare këshilltarja laburiste, ishte prekur nga nga koronavirusi

Nëna e pesë fëmijëve, e njohur si nëna e “mrekullisë” 13 vite më parë kur solli në jetë katërnjakët e saj, vdiq nga koronavirusi në moshën 39-vjeçare. Shabnum Sadiq, e cila punoi si një këshilltare për Borough, që përfaqëson partinë Laburiste në Britani, kishte udhëtuar në Pakistan për një dasmë në fillim të marsit, por ishte goditur nga virusi ato.