X
Shifrat e dy javëve të fundit, rritje e rasteve të reja me COVID-19 në 20 shtete amerikane

Ndërsa shtetet amerikane po lehtësojnë kufizimet e lidhura me COVID-19, universiteti Johns Hopkins raporton se në të paktën 20 shtete po vihet re një rritje të rasteve të reja me koronavirus në dy javët e fundit. Situata ka bërë që zyrtarët e shëndetësisë të paralajmërojnë se virusi vazhdon të jetë një problem. Një analizë e “Associated Press” e të dhënave.

OBSH: Amerika e Veriut dhe ajo e Jugut, vendet më të goditura nga COVID-19

Aktualisht, amerikanët në Amerikën e Veriut dhe atë të Jugut, po mbajnë barrën e pandemisë globale të koronavirusëve, tha Organizata Botërore e Shëndetit (WHO) të premten, ku aktualisht janë katër nga 10 vendet më të goditura në botë. Sëmundja ishte “shumë aktive” në Amerikën Qendrore dhe atë të Jugut, tha eksperti i lartë i urgjencës i OBSH, Mike Ryan, duke.

Koronavirusi/ Rritet numri i të vdekurve në Itali në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali janë shënuar tre të vdekur më shumë se një ditë më parë. Emergjencat Civile në shtetin bëjnë me dije se 56 persona të tjerë kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit, duke e çuar bilancin total në mbi 34,223 persona. Ndërsa rastet e reja të infektuara më COVID-19.

Brazil/ Plazhi i famshëm Copacabana shndërrohet në një “varrezë masive” (Foto)

Plazhi i famshëm në Rio de Janeiro, Copacabana, u shndërrua “në një varrezë masive”, pasi një organizatë lokale zhvilloi një protestë ndaj qeverisë, e cila po akuzohet se nuk po përgjigjet si duhet ndaj pandemisë së koronavirusit. Prandaj për këtë shkak është shumë e vështirë edhe situata e varrimit të viktimave të koronavirusit, pasi numri është teje i lartë e.

“Nuk mund të censurojmë të shkuarën”, Johnson reagon pas vandālizimit të statujës së Churchill nga protestuesit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka reaguar pasi protestuesit e “Black Lives Matter”, vāndalizuan disa statuja, mes të cilave atë të Winston Churchill, duke e akuzuar atë si një rācist. Johnson tha se ishte e turpshme që autoritetet janë detyruar ta mbulojnë statujën, për ta mbrojtur nga protestuesit. Kryeministri u shpreh se Winston Churchill, ka bërë disa komente të cilat në.

Shpërndanin mesazhe pro Kinës pas shpërthimit të COVID-19, Twitter fshin mbi 170,000 llogari

Gjiganti Twitter ka fshirë më shumë se 170,000 llogari, të cilat ka thënë se kanë qenë të lidhura me operacione për shpërndarje të mesazheve pro-Kinës. Disa prej këtyre postimeve kanë qenë rreth shpërthimit të koronavirusit, ka thënë ky rrjet social. Kjo kompani ka thënë se “një rrjet kyç”, i 23,750 llogarive aktive janë fshirë, bashkë me 150,000 llogari tjera “përforcuese”..

Koronavirusi/ Ekspertja e OBSH: Kjo është mënyra më e mirë për t’i dhënë fund pandemisë

Gjetja e një vaksine efektive dhe të sigurt kundër Covid-19 mund të jetë “mënyra” më e mirë për t’i dhënë fund pandemisë së koronavirusit. Kështu ka deklaruar Dr. Soumya Swaminathan, shkencëtarja kryesore e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. “Të gjithë po presin për një vaksinë sepse është e qartë se një vaksinë mund të jetë mënyra më e mirë për t’i.

“Boom” të infektuarish në Suedi, 1,474 raste të reja me koronavirus

Suedia njoftoi ditën e enjte numrin më të lartë të të infektuarve me koronavirus, një rekord me 1,474 raste të reja për të cilat autoritetet thanë se ishin për shkak të një rritjeje të vonuar në testime. Taktikat e vendit për të përmirësuar epideminë kanë qenë nën një kritikë të madhe pasi Suedia pasoi një bllokim në favor të masave.

SHBA-të preken nga vala e dytë e koronavirusit, alarmohen ekspertët

Një valë e dytë koronavirusi ka goditur disa shtete të SHBA-ve disa javë pas heqjes së karantinës. Numri i të infektuarve është rritur në Florida, Teksas dhe Arizona, sipas një raporti të publikuar të mërkurën. “Kemi një valë të re që po vjen në disa pjesë të vendit,” u shpreh Eric Toner nga Universiteti Johns Hopkins. “Deri më tani është.

Ulet ndjeshëm numri i fataliteteve nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Itali

Ulet ndjeshëm numri i fataliteteve nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Itali. Janë regjistruar 53 víktima nga koronavirusi (nga 71 një ditë më parë), duke e çuar në 34,220 numrin e të vdekurve në total, vendi i katërt më i prekur në botë, pas SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Brazilit. Rastet e reja kanë 379, shifër kjo më.