X
Shifrat e fundit nga Franca, ulet numri i fataliteteve nga koronavirusi

Si në të gjithë botën edhe në Francë vijon të ulen shifrat ditore të fataliteteve nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit në Francë janë shënuar 131 viktima, të cilët ndodheshin në spitale, në shtëpitë e të moshuarve dhe në institucionet për persona më aftësi të kufizuara. Deri tani në vend janë viktimat nga koronavirusi kanë arritur në 28.239 ka.

Pandemia, mbi 4.8 milion të infektuar në të gjithë botën me koronavirus

Numri i personave të infektuar me koronavirusin në të gjithë botën ka shkuar tashmë në mbi 4.8 milionë. Sipas të dhënave të pasqyruara në Worldometers, deri më tani rezultojnë si të infektuar me virusin korona, 4,819,277 persona në të gjithë globin. Ndërsa, si pasojë e Covid-19, deri më tani e kanë humbur jetën 316,959 persona në të gjithë botën. Ndërsa,.

COVID-19/ Italia regjistron minimumin historik të infeksioneve të reja, ja sa fatalitete ishin në 24 oret e fundit

Minimum historik i infeksioneve të reja që nga bllokimi kur, nga 875 raste ditën e djeshme sot janë regjistruar 675 infeksionet e reja, raporton gazeta italiane ”La Stampa”. ”Edhe numri i viktimave ka shënuar rënie, nga 153 ditën e djeshme në 145 ditën e sotme”, sipas raportimit të Mbrojtjes Civile Italiane. Po ashtu janë regjistruar 89 të shtruar më pak.

Optimizëm në Itali/ Bie numri i fataliteteve nga Covid-19, shifra më e ulët në dy muaj

Po shkon drejt përmirësimit të ndjeshëm situata e krijuar nga pandemia e koronavirusit në Itali. Emergjencat Civile raportojnë se në 24 orët e fundit në shtetin fqinj kanë humbur betejën me Covid-19, 153 persona, shifra më e ulët kjo e regjistruar në dy muajt e fundit. Përmirësim i ndjeshëm u regjistrua dhe në Lombardi ku ditën e fundit pati vetëm.

“Një gur varri i rrethuar nga trëndafila të kuq dhe qirinj para zyrës së Merkel”, mesazhi i koduar për kancelaren gjermane. Dyshohet se…

Policia gjermane ka njoftuar ditën e sotme nisjen e një hetimi, pasi një gur varri u gjet para zyrave të kancelares, Angela Merkel, sa i përket masave që pritet të dekretojë kancelarja me qëllim ndalimin e transmetimit të koronavirusit. Kjo mënyrë e të protestuarit erdhi, ndërsa mijëra demonstrues u përgatitën të mblidhen në qytete të mëdha gjermane përfshirë Stuttgart, Mynih.

Këto vende në Evropë kanë hapur kufijtë që sot, por lëvizja nuk është për të gjithë. Ja cilët lejohen

Gjermania, Austria, Zvicra dhe Franca lehtësojnë nga e shtuna hapjen e kufijve mes tyre. Por këto lehtësime vlejnë vetëm për grupe të caktuara.kufi Nga mesnata e së shtunës udhëtarët lejohen për arsye pune dhe vizita familjare të shkojnë në vendet fqinje. Këto lirime përfshijnë Gjermaninë, Francën, Zvicrën dhe Austrinë. Kjo vlen edhe për pronarët e tokave, kopshteve, sipërfaqeve pyjore, atyre.

Akuzat e forta të Donald Trump ndaj Obamës, ku e ka origjinën Obamagate?

Akuzat që ka ngritur prej kohësh Presidenti Donald Trump për akte të paligjshme nga pararendësi i tij, Barack Obama, kanë marrë tani nofkën: Obamagate, frymëzuar nga skandali Watergate, që solli rrëzimin nga posti të Presidentit Nixon. Tani Presidenti Trump dhe aleatët e tij kanë ngritur pretendimin se në ditët e fundit të administratës Obama, zyrtarët demokratë në këtë administratë thurën.

Spanjë, ulet numri i viktimave nga koronavirusi

Numri i vdekjeve nga koronavirusi ka pësuar sërish rënie në Spanjë. Mediat spanjolle raportojnë se në 24 orë kanë humbur jetën 102 persona, numri më i ulët që nga fillimi i pandemisë COVID-19. Shifrat zyrtare të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë e çojnë numrin e përgjithshëm të viktimave në 27.563. Në 24 orë rezultuan pozitivë 539 raste të reja. Kështu.

Trump: Vaksina e koronavirusit do të bëhet gati brenda vitit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump foli të premten me konfidencë për mediat nga Shtëpia e Bardhë për arritjen e një vaksine brenda disa muajsh. Presidenti tha të premten se qeveria amerikane po bashkëpunon me vende të tjera për të zhvilluar me ritme të përshpejtuara një vaksinë kundër koronavirusit, ndërkohë që punohet paralelisht për të përgatitur infrastrukturën për prodhimin.

Italia i jep ‘dritën jeshile’ rihapjes së kufijve me BE-në, ja në cilën datë pritet të fillojë lëvizja

Këshilli i Ministrave në Itali ka miratuar ligjin për rihapjen me udhëzime të njëjta të gjitha rajonet. Një tjetër lajm i mirë nga Italia fqinje vjen sa i përket rihapjes së kufijve me BE-në. Nga 3 qershori Italia zyrtarisht rihap kufijtë e saj me BE, me qëllim rifillimin e fluksit turistik. Po ashtu nga 18 maji drita jeshile është dhënë.