X
Bilanc tragjik viktimash nga shpërthimi në Bejrut, shkon në 27 numri i të vrarëve. Mbi 2000 të plagosur

Të paktën 27 njerëz kanë gjetur vdekjen dhe të paktë 2000 persona kanë mbetur të plagosur pas një shpërthimi masiv që tronditi kryeqytetin e Libanit, Bejrut të martën. 500 prej tyre janë të shtruar në spital. Videot tregojnë një shpërthim të madh të ndjekur nga ulërima dhe tymi i madh që ngrihet mbi qytet. “Pashë një zjarr dhe re tymi.

Shpërthimi në Beirut, aq i fuqishëm sa u ndje deri në Qipro

Shpërthimi në Beirut ishte aq i fuqishëm sa thuhet që është ndjerë deri në Qipro, të paktën 234 km kilometra larg. “Të gjithë në Qipro e ndjenë,” tha një qytetar që kërkoi të identifikohej vetëm me emër, George. Watch: CCTV from inside a shop in #Beirut shows the impact of the nearby explosions at the city's port.#Lebanon #PortofBeiruthttps://t.co/IB8kyus4cq pic.twitter.com/3vyPf0w4Gn —.

“Ishte si një bombë bërthamore. Ky vend është i mallkuar”- Një pjesë e kryeqytetit të Libanit i ngjason bombardimeve të luftës. Shihni shkatërrimet

Zona përreth portit të Bejrutit ku ndodhi shpërthimi pasditen e sotme i ngjan një zone bombardimesh në luftë. Porti është kthyer në gërmadhë nga shpërthimi i fuqishëm që ngriti në qiell një kërputhë gjigante tymi. Shpërthimi ka qenë i fuqishëm duke shkatërruar gjitha hotelet në zonë si edhe automjetet që kanë qenë në lëvizje. “Ishte si një shpërthim bërthamor,” tha Walid.

FOTO/ Shpërthimi tronditës në Beirut, kryeministri libanez shpall të mërkurën ditë zie kombëtare

Një shpërthim që ndodhi në Beirut ka shkaktuar të paktën 10 humbje jetë dhe qindra të plagosur. Kryeministri i Libanit, Hassan Diab ka njoftuar se nesër do tw shpallet “ditë zie kombëtare”. Dëshmitarët në vendngjarje shihen të  frikësuar nga shpërthimi jashtëzakonshëm. Vendi ku ndodhi shpërthimi ishte një magazinë në të cilën strehoheshin eksplozive, shkruajnë mediat e huaja. Kryqi i Kuq.

Të paktën 10 të vdekur nga shpërthimi në Beirut

Të paktën dhjetë persona kanë humbur jetën në shpërthimin që ndodhi pasditen e së martës në Beirut, Liban. Ministria e Shëndetësisë në vend citohet të ketë thënë se bëhet fjalë për qindra të plagosur ndërsa në pamjet e publikuara nga mediat mund të shihen qytetarë të gjakosur dhe të trembur. Ministri i Shëndetësisë Hamad Hassan është shprehur se shkak për.

Shpërthimi në Beirut, dëshmitarët: Njerëz të gjakosur, ballkonet u shkëputën nga ndërtesat

Dy shpërthime masive kanë tronditur kryeqytetin e Libanit duke lënë pas shtëllunga tymi e shkatërrim total. Ministria e Shëndetësisë në vend raportoi për një numër shumë të madh të lënduarish. Ndërsa, xhamat u thyen nga ndërtesat e ballkonet u shkëputen nga impakti, është shprehur një dëshmitar për agjencinë e lajmeve Reuters. Agjencia shtetërore e lajmeve në Liban, NNA raporton se.

VIDEO/ Momenti i shpërthimit katastrofik në kryeqytetin e Libanit. Ushtria zbarkon në rrugë

Shpërthimi i fuqishëm në portin e kryeqytetit të Libanit është thuajse i ngjashëm me atë të një bombe bërthamore. Momenti i dy shpërthimeve të njëpasnjëshme, është filmuar në kamera. Tashmë është zyrtare që shpërthimi ka ndodhur brenda një fabrike fishekzjarrësh. Ushtria e vendit ka dalë në rrugë për të menaxhuar situatën. Flitet për shumë të plagosur, por nuk përjashtohen as.

Tërmeti i fortë “shkund” Turqinë, njerëzit mbushin rrugët të alarmuar, shihni pamjet e tmerrit (Video)

Një tërmet i fortë me maginutë 5.2 ballë të shkallës rihter ka goditur krahinën lindore turke, Malatya. Sipas autoriteteve lëkundjet janë ndierë në rrethin Pütürge rreth orës 12:37 sipas orës lokale, ndërsa thellësia e saj thuhet se ka qenë 8.16 kilometra. “Ekipet e AFAD (Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave) ndodhen në terren dhe po monitorojnë gjendjen. Deri më.

VIDEO/Shpërthim masiv në Liban. Flitet për shumë të plagosur. Ngjarja ndodhi brenda një…

Një shpërthim i fortë është regjistruar pasditen e sotme në kryeqytetin e Libanit, Bejrut. Shpërthimi masiv të martën tronditi disa pjesë të kryeqytetit, duke dërguar shtëllunga të mëdha tymi në qiell. Raportet fillestare sugjerojnë se shpërthimi ndodhi në zonën e portit të Bejrutit që përmbante depo. “Forca e shpërthimit ishte masive,” tha Zeina Khodr e Al Jazeera, duke raportuar nga Beirut..

Koronavirusi, Trump mesazh fansave: Patriotët mbajnë maska

“Patriotët mbajnë maska” është titulli i një e-maili të firmosur nga Donald Trump për fansat e tij. Në tekst, presidenti amerikan fton amerikanët të vënë maskën për të luftuar pandeminë, pasi përfitimet janë shumë të mëdha. “Unë e di se ka pasur konfuzion në lidhje me përdorimin e maskës, por mendoj se është diçka që të gjithë duhet të përpiqemi.