X
Koreja e Veriut hedh dy raketa të reja, ngrihet tensioni në rajon

Koreja e Veriut ka hedhur dy raketa, që dyshohet të jenë balistike, drejt detit në bregun e saj lindor. Njoftimi u bë nga Koreja e Jugut dhe Japonia. Koreja e Veriut ka shtuar rishtazi presionin, ndërkohë që po afrohet afati që i ka caktuar Shteteve të Bashkuara për të ndryshuar përqasjen ndaj bisedimeve të ngecura bërthamore. Këtë javë, Koreja e.

VIDEO/ SHBA shpërndan pamjet e sulmit kundër Al-Baghdad

Videoja e postuar në Twitter nga Us Central Command tregon forcat amerikane që i afrohen zonës ku ndodhej Al-Baghdad. Gjatë një konference, Pentagoni shpërndau shumë foto dhe pjesë videosh, ku duken qartë ushtarët që i afrohen natën rrethimit të kompleksit ku ishte fshehur kreu xhihadist, duke dhënë sqarime të mëtejshme për operacionin. Vdekja e liderit të grupit terrorist Shteti Islamik.

Presidenti brazilian nën akuzë për vrasjen e politikanes, del ‘live’ me sytë e skuqur duke premtuar hakmarrje (VIDEO)

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro është vënë në akuzë për vrasjen e një zyrtareje dhe një aktivisteje për të drejtat e njeriut. Ndërkohë ky raportim ka krijuar një pështjellim në Brazil, ndërsa vetë Bolsonaro, i akuzuar dhe për zjarrvënie të qëllimshme në pyjet e Amazonës në një deklaratë për media ka akuzuar për fake news të qëllimshëm televizionin ku u zbulua.

Treni përfshihet nga flakët, 67 të vdekur 14 të plagosur në Pakistan

Të paktën 67 persona kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë plagosur pas një zjarri që shpërtheu në një tren pasagjerësh në Pakistan. Ngjarja ka ndodhur sot pranë qytetit të Liaquatpur, në provincën lindore të Punjab. Zjarri besohet se është shkaktuar pas shpërthimit të gazit në kuzhinë, ku disa pasagjerë po konsumonin mëngjesin. Kryeministri Imrah Khna ka shprehur ‘ngushëllimet më.

Përgjaket festa e “Halloween-it” në SHBA, tre të vdekur dhe nëntë të plagosur

Të paktën tre persona kanë humbur jetën pas një sulmi të armatosur në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Mediat vendase dhe zyrtarët njoftuan se si pasojë e një sulmi në një shtëpi në Long Beach ku festohej Halloween, kanë humbur jetën tre persona, ndërsa janë plagosur nëntë të tjerë. Policia nuk dha informacion për shkaqet e incidentit, por.

“50 burra të armatosur për të vrarë rivalët në trafikun e drogës”- Policia ndërhyn për të ndalur kasaphanën, vret 17 njerëz pas…

Një përleshje midis policisë dhe trafikantëve të dyshuar të drogës në qytetin verior të Brazilit, Manaus la pas 17 njerëz të vdekur, njoftuan autoritetet lokale të mërkurën. “Personat shkëmbyen zjarr me policinë, 17 u goditën nga plumba dhe u transportuan në spital, ku u konfirmuan të vdekur,” tha sekretariati i sigurimit të shtetit. Qëllimi i operacionit policor ishte “përgjimi i.

Përplasje në CDU/ E pasigurt e ardhmja e partisë pas largimit të Merkel

Pas rezultateve të dobëta të CDU-së konservatore në zgjedhjet në Lindje, brenda partisë nuk kursehen kritikat. Njëri nga kritikët e quan qeverinë Merkel “tmerrësisht të dobët”. Annegret Kramp-Karrenbauer nuk tingëllon shumë e lumtur, kur takohet të hënën me përfaqësuesit e shtypit. Ajo flet për një “ditë të hidhur për CDU” dhe në të njëjtën kohë e di se dita mund.

SHBA dhe aleatët e Gjirit Persik sanksionojnë grupe të lidhura me Iranin

Gjashtë shtete aleate të Gjirit Persik u janë bashkuar Shteteve të Bashkuara në vënien e sanksioneve në 25 subjekte të lidhura me Gardën Islamike Revolucionare të Iranit dhe grupin militant të Libanit, Hezbollah, që shëben si “zgjatim rajonal” i Teheranit. Departamenti amerikan i Thesarit ka thënë më 30 tetor se sanksionet janë vënë nga Qendra Shënjeshtruese e Financimit të Terrorizmit.

Shkaktoi luftë me kartelin, del videoja e arrestimit të djalit të El Çapos

Në fillim të tetorit të këtij viti, ran ë prangat e Policisë, Ovidio Guzman, djali i El Çapos, lajm i cili bëri bujë në mediat botërore. Ndërkohë autoritetet meksikane ka publikuar së fundmi një video në të cilën shfaqen momentet e arrestimit të tij për pak kohë nga ushtria meksikane pasi ai u lirua deri në përplasjen e fuqishme që.

Dy diplomatë amerikanë: Trump e shihte Ukrainën si të korruptuar

Dy diplomatë amerikanë të karrierës i thanë të mërkurën komisioneve që po hetojnë për procesin e shkarkimit të Presidentit se Donald Trumpi kishte një pikëpamje thellësisht negative për Ukrainën si një vend i korruptuar gjë që ndërlikoi përpjekjet diplomatike për të forcuar marrëdhëniet e Uashingtonit me Kievin dhe mbështetjen në luftën e këtij të fundit kundër separatistëve rusë në pjesën.