X
Tensione mes Kinës dhe Indisë në kufi, vrīten tre ushtarë

Tre ushtarë indianë janë vrārë gjatë luftimeve me forcat kineze në Ladakh të rajonit të kontestuar të Kashmirit verior. Ky trekëndësh ka në konflikt edhe Pakistanin me Indinë. Ngjarja e rëndë erdhi në kohën e tensionimit të marrëdhënieve mes dy vendeve. Ushtria indiane njoftoi përmes një deklarate se zyrtarë të lartë të ushtrive të të dyja vendeve janë duke zhvilluar.

Koreja e Veriut bòmbardon zyrën ndërlidhëse me Korenë e Jugut

Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë thënë se Koreja Veriore ka shkatërruar me bòmba zyrën ndërlidhëse mes dy vendeve. Ky veprim erdhi vetëm disa orë pasi Koreja e Veriut i përsëriti kërcënimet me veprime ushtarake ndaj vendit fqinj, shkruan “BBC”. Konfirmimi i shkatërrimit të zyrës vjen pas raportimeve të gazetës lokale “JoongAng Ilbo” se afër qytetit Kaesong është dëgjuar një.

“Përgatituni për mundësinë e rikthimit”, OBSH me paralajmërim të fortë për koronavirusin: Po përhapet me shpejtësi

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se shtetet “duhet të jenë të përgatitura për mundësinë e rikthimit” të koronavirusit të ri, teksa Evropa vazhdon të rihapet dhe Kina përballet me shpërthim të ri, që ka nxitur mbylljen e disa pjesëve të Pekinit. Teksa numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus arrin në 8 milionë,.

Dorëhiqen dy drejtueset kryesore të Zërit të Amerikës

Drejtorja e Zërit të Amerikës, Amanda Bennett dhe zëvendësja e saj kryesore, Sandra Sugawara, dhanë dorëheqjen të hënën, duke thënë se Michael Pack, shefi ekzekutiv i sapo miratuar i Agjensisë Amerikane për Median Globale (USAGM), që mbikqyr edhe Zërin e Amerikës, gëzon të drejtën t’i zëvendësojë ato me ekipin e zgjedhur prej tij. Bennett dhe Sugawara, të dyja gazetare me.

Optimizëm në Itali, vijon rënia e ndjeshme e vdekjeve nga COVID-19 në Itali

Optimizëm në Itali. Në 24 orët e fundit, Italia ka shënuar 26 víktima dhe 303 raste të reja me koronavirus. Ditën e djeshme, numri i víktimave ishte 44, që do të thotë se vijon rënia e numrit të víktimave në vendin fqinj. Nga të dhënat e sotme, 85,5% e rasteve të reja janë në Lombardi. Numri total i të prekurve.

Vdēkja e afro-amerikanit nga forcat e policisë në Atlanta, ndez më tej trāzirat kundër rācizmit në SHBA

Goditja për vdēkje e një afrikano-amerikani nga forcat e policisë në Atlanta të Xhorxhias ka ndezur edhe më tej trāzirat dhe demonstratat kundër rācizmit dhe brutalitetit të policisë. Siç raporton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kane Farabaugh, në mbarë vendin po rritet thirrja për reformimin e policisë përmes një legjislacioni dypartiak, ndërsa prōtestat në vend, dhe në mbarë botën, vazhdojnë..

Dënohet me dy javë burgim, britaniku që urinoi pranë memorialit të policit të vrārë në detyrë

Një burrë është dënuar me dy javë burgim, pasi u fotografua duke urinuar pranë memorialit të një polici të vrārë në Londër. 28 vjeçari Andrew Banks, e pranoi akuzën në Gjykatën e Magjistratëve të Westminster. Gjesti i tij ka shkaktuar mjaft reagime në Mbretërinë e Bashkuar, për faktin se Banks kishte dalë sëbashku me persona të tjerë, për të mbrojtur.

Akuzohet për spiunazh, gjykata ruse dënon me 16 vjet burg ish-marinsin amerikan

Ditën e sotme në një gjykatë në Moskë ka shpallur vendimin e prerë për ish-pjesëtarin e marinës amerikane, Paul Whelan, duke e dënuar me 16 vjet burg për spiunazh. Nga mediat e huaja mësohet se procesi gjyqësor është mbajtur me dyer të mbyllura, për shkak të të dhënave që përfshijnë materiale të klasifikuara si dhe me qëllim të ruajtjes së.

Macron shpall “fitoren e parë” ndaj pandemisë, por paralajmëron për kthim të mundshëm të virusit

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka njoftuar për lehtësim të një morie masash, të zbatuara me qëllim të luftimit të koronavirusit. Nga dita e hënë, kafenetë dhe restorantet mund të hapen në Francë, si dhe do të lejohet udhëtimi në shtetet tjera të Bashkimit Evropian. Banorët e këtij shteti do të mund të vizitojnë anëtarët e familjes, që jetojnë në shtëpi.

Rihapen kufijtë e Evropës/ Ja vendet ku nis lëvizja, por Ballkani perëndimor duhet të presë

Nga dita e sotme, 15 qershor, kufijtë e brendshëm të BE do të hapen gati plotësisht. Po si qëndron puna me vendet jo anëtare të BE, ato të Ballkanit? Komisioni Europian u ka rekomanduar vendeve anëtare që nga 1 korriku, në varësi të zhvillimit të pandemisë, të heqë kufizimet e udhëtimit me vende, situata epidemiologjike e të cilave i përgjigjet.