X
Rusi, ”Deutsche Welle” kërcënohet me heqjen e akreditimit

Komisioni i Dumës për Ndërhyrjet e Jashtme kërcënoi se do të kërkojë nga Ministria e Jashtme që t’i privojë të drejtën e akreditimit në Rusi ”Deutsche Welle”-s, nëse transmetuesi publik gjerman nuk i përgjigjet akuzave për nxitje dhe pjesëmarrje në protestat e fundit anti Putin. “Ekziston edhe shtysë tjetër. Ne do t’i kërkojmë organit, që u ka mundësuar atyre akreditimin,.

“Po lëviz frikshëm pranë Floridës”, Uragani Dorian vazhdon të kërcënojë SHBA-të

Uragani Dorian ka të ngjarë të mos e godasë drejtpërdrejt Floridën, por kjo nuk do të thotë se banorët në këtë shtet apo kudo tjetër përgjatë bregdetit juglindor të Shteteve të Bashkuara, nuk duhet të shqetësohen. Parashikuesit e motit thonë se uragani Dorian po intensifikohet dhe do të lëvizë “në mënyrë të rrezikshme” pranë Floridës dhe Xhorxhias gjatë ditës së.

Krimi makabër, 15-vjeçari theret për vdekje

Një krim i rëndë raportohet të ketë ndodhur në lindje të Londrës. Një djalë 15 vjeç u ther për vdekje në një lagje periferike të kryeqytetit britanik. Policia shkoi në vendngjarje, pas një thirrje për zënkë. Një dëshmitar tha se një adoleshent ra ën tokë nga plagët dhe se nuk arriti të shpëtojë dot, shkruajnë mediat e huaja. Deri tani,.

E papritura në Britani/ Kryeministri Johnson kërkon zgjedhje të reja

Kryeministri britanik Boris Johnson thotë se nuk ka alternativë tjetër, përveçse të zhvillojë zgjedhje të reja pasi një grup ligjvënësish ia morën situatën nga duart lidhur me Brexitin. Kryeministri u vu përballë këtij skenari, pasi një grup ligjvënësish sfiduan qëndrimin e tij për të përmbylluar daljen e Britanisë nga BE-ja më 31 tetor, me ose pa marrëveshje. Ligjvënësit e opozitës.

Skiatorja gjendet e vdekur në pyllin e Madridit, reagon edhe Reali

Blanca Fernández Ochoa, ish-skiatorja spanjolle është gjendur e pajetë në një pyll në zonën e Madridit, teksa ende nuk janë konfirmuar shkaqet e kësaj vdekje misterioze. 56-vjeçarja ishte shpallur e humbur prej 24 gushtit, ndërsa prej kësaj të shtune policia dhe vullnetarë të shumtë (285) kanë filluar të krehin një zonë prej 3500 hektarë, pasi disa dëshmitarë thanë se e.

Helikopteri po filmonte garën e çiklizmit, zbulon hashash në tarracë

Gazeta “Marca” ka publikuar një video nga helikopteri të garës së çiklzimit që po zhvillohet në Spanjë. Por kameramani që po filmonte nga helikopteri,  ka zbuluar një plantacion me marijuanë në çatinë e një ndërtese në Igualada. Fillimisht askush nuk e kuptoi se në tarracë kishte kanabis, por një oficer policie që po ndiqte garën e ka fiksuar menjëherë imazhin.

FOTO/ Sekuestrohet 1.3 ton heroinë në Britani, ishte fshehur në peshqirë e rroba banje

Gati 1.3 ton heroinë me vlerë 120 milionë paund është gjetur në Britaninë e Madhe. Ky konsiderohet sekuestrimi më i madh i lëndës narkotike në vend. Droga u gjet e fshehur në peshqirë dhe rroba banje në një anije me kontejnerë në Suffolk. Oficerët e National Crime Agency (NCA) hoqën drogën dhe i vendosën sërish kontejnerët në anije përpara se.

Ndryshojnë marrëveshjet, simpatizantët e ‘5 Yje’, votojnë ‘online’ mbi koalicionin qeverisës

Një ditë e rëndësishme ka qenë kjo e sotmja në Itali për marrëveshjen e re qeverisëse mes partive “5 Yje” dhe Lidhja. Siç është në traditën politike të Lëvizjes 5 Yje, simpatizantët e militantët e saj janë thirrur të votojnë në platformën online të portalit të Partisë, mbi preferencën e tyre pro ose kundër këtij koalicioni të ri qeverisë. Votimi.

Raka, qyteti dikur kryeqytet i ISIS, sot në rimëkëmbje

Raka që dikur ishte epiqendra e Shtetit Islamik të vetë-shpallur që sundoi mbi një pjesë të Sirisë dhe Irakut, po mëkëmbet ngadalë pas çlirimit megjithëse sulmet e papritura nga ekstremistët janë në rritje. Ekziston një frikë e vazhdueshme mes banorëve të Rakas se celulat e fjetura të ISIS-it do të ngrihen dhe do të hakmarren kundër atyre që tani po.

E rrëmbyen nga duart e nënës, grabitësit i kërkojnë mijëra euro kampionit të garave për vajzën 6-vjeçare

Emi-Li de Jager, vajza gjashtë vjeçare e garuesit në F1 për motorbarka, Uinand de Jager, u rrëmbye ditën e hënë rreth orës 7:40 të mëngjesit, nga në bandë, teksa ia morën vogëlushen nga duart nënës së saj, në Johanesburg të Afrikës së Jugut. E ëma, Anxhelina, u dëmtua në shpatull teksa përpiqej ta ruante mes të bërtiturash, por katër burrat.