X
Gjermania para një recesioni nga koronavirusi? Çfarë mendojnë ekonomistët

Që kriza Corona do të shkaktojë një rënie të fuqishme të rendimentit ekonomik, këtë e ka kushdo të qartë. Por sa i fuqishëm do të jetë recesioni? Dhe a mund të ndihmojnë bonot Corona? Shefi i ri i këshillit të ekspertëve për vlerësimin e zhvillimit të përgjithshëm ekonomik parashikon një recesion të rëndë sivjet, por jo rënie me më shumë.

‘Kriza e koronavirusit, karantinë për shtetin ligjor’/ Ç’po ndodh në disa vende të Evropës, DW: Në Shqipëri, Rama nxori mjetet e blinduara dhe…

Disa shtete në Europën Qendrore dhe Juglindore përfitojnë nga kriza Corona për të nxjerrë jashtë loje shtetin ligjor e institucionet. Në krye Hungaria. Qeverisja në modusin e diktaturës nuk mund të përjashtohet më. Në kohët e epidemive shoqëritë duhet të pranojnë kufizime masive të jetës publike. Kështu po ndodh aktualisht edhe me krizën Corona. Synohet që me ndalimin e kufizuar.

Masat kundër koronavirusit, mblidhen online vendet e G20-s. I pranishëm Trump dhe Putin

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të jenë në mesin e drejtuesve të ekonomive të mëdha të G20-ës që pritet të marrin pjesë në një samit përmes video-lidhjes të organizuar nga Arabia Saudite. Biseda mes krerëve të shteteve më të fuqishme të botës, vjen ndërsa ekonomitë botërore përpiqen të frenojnë dëmin ekonomik të shkaktuar.

E mrekullueshme! 97 vjeçarja shërohet plotësisht nga koronavirusi

Një grua 97-vjeçare nga Koreja e Jugut e infektuar me koronavirus është shëruar plotësisht dhe është liruar nga karantina, duke e bërë atë pacientin më të vjetër të virusit të rikuperuar plotësisht, thanë zyrtarët të enjten. Pacientja, nga qyteti juglindor i Cheongdo, u kthye në shtëpi pasi u shërua plotësisht nga COVID-19. Qyteti është ngjitur me Daegu, një epiqendër e.

“Pacientët vdesin në vetmi”, letra e mjekëve në Bergamo: Koronavirusi jashtë kontrollit

Në Bergamo epidemia e COVID-19 është jashtë kontrollit. Kështu deklarojnë mjekët e spitalit “Papa Giovanni XXIII” në një letër të publikuar në “New England Journal of Medicine Catalyst Innovations in Care Delivery”. Kujtojmë që Bergamo është provinca më e goditur nga virusi në gjithë Lombardinë. Vetëm dje kishte 6728 raste pozitive, me një rritje prej 257 rastesh në ditë, krahasuar.

Makron: Të bashkohemi për të luftuar koronavirusin

Presidenti francez, Emmanuel Macron, foli sot në mbrëmje nga Franca Lindore, pasi vizitoi një spital ushtarak urgjencë, të ngritur në Mulhouse në Alsace, ku ka patur një shpërthim të madh rastesh me koronavirusin e ri. Ai lavdëroi punonjësit e shëndetit, të gjithë ata që vazhdojnë të punojnë për të çuar vendin përpara dhe duke nderuar ata që kanë vdekur. “Unë.

Senati amerikan miraton paketën e shpëtimit të ekonomisë, 2 trilionë dollarë

Senati i SHBA-së ka miratuar me shumicë dërrmuese një projektligj historik prej 2 trilion dollarësh. Paketa është për të shpëtuar ekonominë e SHBA-së si dhe për ndihmën ndaj sektorit të kujdesit shëndetësor, në betejën e tij për të frenuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit që ka çrregulluar shoqëritë në mbarë botën. Tani, projektligji kalon për miratim në Dhomën e Përfaqësuesve..

VIDEO/ Politikani italian poston videon shokuese, tregon si u krijua koronavirusi

Matteo Salvini është një politikan ndryshe. Ish-zëvendës kryeministri dhe ish-ministri i brëndshëm i Italisë, njihet si një tifoz i thekur i Milanit dhe deklaratat e tij bëjnë gjithmonë lajm dhe krijojnë polemika. Së fundmi ka postuar një video që është bërë virale në rrjetet sociale, aty ku thuhet se shkëncëtarët kinezë po prodhonin në laborator një virus të rrezikshëm. Video.

Franca konfirmon 1331 viktima dhe 25.233 të infektuar nga koronavirusi

Autoritetet shëndetësore franceze raportuan 231 vdekje të reja nga koronavirusi të Mërkurën, duke arritur në total 1,331 viktima. Rritja e numrit të vdekjeve përfaqëson një rritje ditore prej 21%, një ngadalësim i lehtë nga dy ditët e mëparshme, në javën e dytë të masave të mbylljes, raporton Reuters. Qeveria raporton vetëm për ata që vdesin në spital, por autoritetet thanë.

Ushtarët gjejnë të moshuar të vdekur të braktisur në Spanjë, reagojnë shtëpitë e kujdesit: Varrmihësit nuk po përballojnë dot fluksin

Dy murgesha janë mes 23 njerëzve të raportuar të vdekur nga një tjetër tragjedi në një institut kujdesi për të moshuarit në Madrid, Spanjë. Shtëpia rezidencë quhej “Santisima Virgen y San Celedonio” në rajonin “Chamartin” të Madridit. Murgeshat jetonin në atë rezidencë të drejtuar nga një fondacion jo-fitimprurës, ku qëndronin rreth 150 vetë. Ushtarët që po ndihmojnë Spanjën të trajtojë.