X
Presidenti i KE: Samit i jashtëzakonshëm për marrëdhëniet e BE-së me Kinën dhe Turqinë

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, deklaroi se është i gatshëm të thërrasë një samit të jashtëzakonshëm europian, më 24 dhe 25 shtator për të adresuar të gjitha temat joekonomike, që mbetën jashtë fokusit të samitit të korrikut, që iu kushtua ekskluzivisht Fondit të Rimëkëmbjes. Sipas asaj që mësohet, Michel do të donte të vendoste në radhë të parë marrëdhëniet.

Libani shpall gjendjen e jashtëzakonshme pas shpërthimeve

Qeveria e Libanit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në kryeqytetin Bejrut pas shpërthimeve vdekjeprurëse të së martës në portin e tij. Në seancën e djeshme të mbajtur në pallatin presidencial, qeveria po ashtu vendosi që zyrtarët e portit të qëndrojnë në arrest shtëpiak, veçanërisht ata që janë përgjegjës për kontrollin e materialeve shpërthyese. Ministri libanez i Informacionit, Manal Abdelsamad njoftoi.

Publikoi video për koronavirusin, Twitter bllokon llogarinë e Trump: Përmbante informacione të rreme

Twitter njoftoi se ka ndërhyrë në llogarinë e presidentit amerikan, Donald Trump, pasi kishte publikuar një video që përmbante informacione të rreme për koronavirusin. Trump postoi një video të intervistës me Fox News, ku ndër të tjerash pohoi se fëmijët janë “imunë” ndaj koronavirusit. Sipas rrjetit social, mesazhi “është në kundërshtim me rregullat e twitter për keqinformime rreth COVID-19”, tha.

Liban, burri shpëtohet pas 15 orësh nën rrënojat e shtëpisë së tij të shkatërruar nga shpërthimi

Mijëra njerëz u tronditën dhe u shkatërruan në Bejrut pas shpërthimit masiv në një depo. Deri më tani, së paku 100 njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë të lënduar, por ka edhe nga ata që nuk dihet se ku mund të jenë e në ç’gjendje, sepse kanë humbur. Mbi 300,000 persona kanë mbetur pa shtëpi, sepse shpërthimi ishte.

Shkon në 135 numri i vīktimave në Bejrut

Numri i vīktimave nga shpërthimi fuqishëm i ndodhur në Bejrut ka shkuar në 135. Ndërkohë deri më tani raportohet për më shumë se 5000 të plāgosur. Dhjetëra të tjerë rezultojnë të zhdukur nën rrënojat e ndërtesave që u rrafshuan pas shpërthimit të ndodhur në Portin e Bejrutit, ndërsa shpresat që ata të gjenden gjallë janë zvogëluar shumë. Qeveria e atjeshme.

Thirrje OBSH: Të rinjtë të kufizojnë festat, për të frenuar virusin

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë u bënë thirrje të rinjve të kufizojnë festat, për të ndihmuar në frenimin e koronavirusit. Të lodhur nga mbyllja në shtëpi dhe me dëshirën për të shijuar ditët e verës, të rinjtë në disa vende po kontribuojnë në rigjallërimin e sëmundjes, me grumbullimet e tyre për festa dhe aktivitete të ndryshme pushimesh. Edhe në.

Aksident apo akt terrorist/ Dyshimet pas shpërthimit katastrofik në Bejrut

Shpërthimi i fuqishëm që ndodhi mbrëmjen e së martës në Bejrut ka shkaktuar deri më tani mijëra të plagosur dhe më shumë se 100 të vdekur. Ngjarja u kanë hapur rrugë disa hipotezave, duke bërë që të flitet për një incident, por dhe për një sulm të mundshëm terrorist. Por cilat janë pistat në të cilat po hetohet? Janë të.

Departamenti i Shtetit: S’ka indikacione se sulmi në Bejrut u krye nga ndonjë shtet i huaj

Dy zyrtarë amerikanë thanë që nuk kishte asnjë indikacion se shpërthimi i madh në Bejrut ishte rezultat i një sulmi nga ndonjë vend ose aleatët e tij. Një zyrtar në kushte anonime pranë Departamentit të Shtetit dhe një anëtar i bashkësisë së inteligjencës amerikane thanë për Associated Press se për momentin shpërthimi duket se është shkaktuar nga depozitimi jo i.

FOTO/ Imazhet satelitore tregojnë shkatërrimin e vërtetë të shpërthimit në Bejrut. Sa njerëz kanë mbetur pa strehë, dëmet e shkaktuara, shkaku dhe…

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të rrezikshme shpërtheu me forcën e një bombe të vogël bërthamore mbrëmjen e djeshme. Zona e depove është kthyer në një krater. Të paktën 135 njerëz kanë vdekur në shpërthim, megjithëse ky numër pritet të rritet ndërsa.

“Profecia” e përmbushur e shpërthimit tragjik në vendin me nofkën si “Shpella e Ali Babës me 40 hajdutë”

Vetëm pas shpërthimit masiv që tronditi Bejrutin, shumica e njerëzve në Liban mësuan për 2,750 ton nitrat amoni të ruajtur në një magazinë në portin e qytetit. Shpërthimi i materialit – i përdorur në bomba dhe si fertilizues tek bimët – dërgoi valë shoku në kryeqytetin libanez, duke vrarë një numër njerëzish, duke plagosur mijëra, dhe duke lënë pjesën më.