X
Kërkojnë lirimin e Aleksei Navalny, policia arreston 1.700 protestues në Rusi

Më shumë se 1.700 protestues janë arrestuar nga policia ruse në të gjithë vendin gjatë protestave për lirimin e liderit të burgosur të opozitës, Aleksei Navalny. Protestat mbarëkombëtare u mbajtën vetëm disa ditë pasi autoritetet ruse filluan procedurat për të mbyllur e Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny (FBK), me pretendimin se ajo është një organizatë “ekstremiste”. Për shumë vite, FBK.

Avokati rrëfen takimin me Alexei Navalny: Dukej keq, nuk do e ndalë grevën

Alexei Liptser, avokati i politikanit të burgosur opozitar Aleksei Navalny, i cili është në grevë urie tash e tri javë, ka thënë se klienti i tij duket “keq”, duke rritur shqetësimet për shëndetin e kritikut të Kremlinit. Navalny është transferuar në spitalin e burgut, pas presionit në rritje nga Perëndimi. Lipster është takuar shkurt me Navalnyn më 19 prill dhe.

Më shumë se tre milion të vdekur nga Covid në botë

Sipas të dhënave tö fundit të Universitetit Johns Hopkins në Baltimore, numri i vdekjeve të regjistruara nga virusi korona nö botö u rrit nga dy në tre milion brenda tre muajve. Deri tani, po sipas të dhënave të universitetit amerikan, në të gjithë botën ka pasur më shumë se 140 milion infektime të konfirmuara me virusin Covid-19. Ekspertët supozojnë se.

Macron dhe Merkel thirrje Putinit: Tërhiq ushtrinë nga kufiri me Ukrainën!

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel i shprehën mbështetjen e tyre presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe i bënë thirrje Rusisë të tërheqë trupat e saj në kufirin me Ukrainën, me qëllim uljen e tensioneve në një kontekst shumë të paqëndrueshëm. Të tre liderët ndanë, gjatë një videokonference, “shqetësimet e tyre në lidhje me rritjen në numër të.

Zbulimi amerikan: Tërheqja nga Afganistani mund të përbëjë “rrezik të konsiderueshëm”

Zyrtarë të lartë të zbulimit amerikan thanë se plani për të tërhequr trupat nga Afganistani mund t’u japë grupeve terroriste si al-Kaida dhe Shtetit Islamik një mundësi për të rigjeneruar aftësitë që do t’u duheshin për të kryer një sulm ndaj Shteteve të Bashkuara. Paralajmërimi i tyre, i cili u bë në të njëjtën ditë që Presidenti Joe Biden njoftoi.

Rekord infektimesh në Gjermani, mbi 29 mijë raste me COVID-19 brenda 24 orëve

Gjermania ka regjistruar 29,426 raste me covid-19 gjatë 24 orëve, shifra më e lartë ditore që nga 8 Janari. Vendi regjistroi 293 viktima, duke çuar numrin e përgjithshëm në 79,381. Gjermania po përballet me një variant më të transmetueshëm të COVID-19 pesë muaj para zgjedhjeve kombëtare që sipas parashikimeve konservatorët e Kancelares Angela Merkel pritet të pësojnë humbje të mëdha..

Vrasja e afro-amerikanit, vijojnë protestat në SHBA, policia përdor plumba gome

Nëpër lagjet e qytetit amerikan Mineapolis, zyrtarët policorë kanë shpërndarë qindra protestues, të cilët janë mbledhur për të tretën natë me radhë, për të protestuar kundër të shtënave të policisë, që kanë rezultuar me vrasje të një burri me ngjyrë. Autoritetet në Qendrën Brooklyn kanë urdhëruar protestuesit që të shpërndahen, pasi kanë shpallur këto organizime të paligjshme, ndërkohë që protestuesit.

Sekretari amerikan i Shtetit, Blinken fajëson Kinën për vonesën e përgjigjes ndaj koronavirusit

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken sulmoi Kinën të dielën për përgjigjen e saj të ngadaltë ndaj kërcënimit të koronavirusit më shumë se një vit më parë, duke thënë se rezultoi në “gjendje shumë më të rëndë” në të gjithë botën sesanga sa mund të kishte qenë. “Unë mendoj se Kina e di që në fazat e hershme të COVID-it,.

Ndërron jetë në moshën 99 vjeçare, Princi Filip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabetë

Duka i Edinburgh, Princi Filip, ka ndërruar jetë në moshën 99 vjeçare, raporton Buckingham Palace në Mbretërinë e Bashkuar. Filip ishte i martuar me Mbretëreshën Elizabetë, prej 73 vitesh. Shëndeti i tij ishte përkeqësuar kohët e fundit. Princi Filip, ndërroi jetë në Kështjellën e Windsor. Në vitin 2017, ai kishte hequr dorë nga aktivitetet formale, për shkak të problemeve shëndetësore..

Qeveria mbylli bizneset për shkak të COVID-19, italianët protestë, përleshen me policinë

Pronarët e restoranteve dhe bareve në Romë të Italisë, nuk janë aspak të kënaqur me rregullat e reja të vendosura nga autoritetet shëndetësore, me qëllim shkëputjen e zinxhirit të infektimeve përtej Adriatikut. Sipas mediave të huaja, qindra persona dolën në rrugë të martën dhe u përleshën me policinë. Qytetarët protestuan pa maska mbrojtëse dhe kërkuan nga qeveria që baret dhe.