X
“Lost and Found”, fati i një vepre arti

Nga Neritan Ceka Gjatë viteve të qëndrimit tim si ambasador në  Romë, kolegu im francez, Fransua Kuantin, më lajmëroi se  kishte parë në oborrin e jashtëm të “Musei Capitolini” një reliev me origjinë nga Shqipëria. Me të vërtetë, në Piazza Cafarelli, nga janë zyrat e Muzeut, pashë në mes të një shatërvani një nga veprat më të njohura artistike të Shqipërisë.

Nëntë kushtet gjermane dhe Makron, që asgjësuan Ramën dhe Eurodiplomacinë kanabiste!

Nga Petrit Vasili Gjermania dhe Makron u demostruan qartesisht komplementarë ne qendrimin e tyre ndaj Shqiperise per negociatat. Shqiperia e filloi procesin ne nentor te 2016, me marrjen e rekomandimit te pare historik per hapjen e negociatave. Kjo ndodhi vetem falë votimit te reformes ne drejtesi me 140 vota dhe fale Ilir Metes, qe e realizoi ate. Shqiperise ne ate.

Jorida Tabaku:Edi Rama, e konvertoi Shqipërinë në Republikën e Rilindur Socialiste të Oligarkëve

Nga Jorida Tabaku Sot, Kuvendi i Shqipërisë u kthye në Noter, vulosi përfundimisht ligjin më të rëndësishëm të kësaj qeverie. Pas gjashtë vjetësh luftë të përditshme, qeveria e drejtuar nga Edi Rama mundi të konvertojë Shqipërinë në Republikën e Rilindur Socialiste të Oligarkëve të Shqipërisë (RRSOSH). Votimi ligjit të Korporatës së Investimeve është de fakto shtetëzimi dhe më pas dorëzimi.

Tërheqja e SHBA nga Siria: një kurban strategjik

Nga Mirjam Benecke Pas tërheqjes së ushtarëve amerikanë nga Siria e Veriut, mund të jenë interesa gjeostrategjike, thotë politologu dhe eksperti gjerman Josef Braml. Vështrimi drejtohet nga Irani. Pas meje le të përmbyset bota? Donald Trump i tërhoqi trupat amerikane nga Siria veriore, duke hapur rrugën për ofensivën ushtarake turke në rajon. Vendimi shkaktoi kritika ndërkombëtare. Thuhet se Trumpit nuk.

O “të marrë”, çfarë prisni nesër?! Shqipëria i ka çelur negociatat

Nga Luan Rama O “të marrë”, çfarë prisni nesër?!Shqipëria i ka çelur negociatat. Vërtetë nuk e mbani mend? Kaq shpejt e keni harruar?! E harruat festën e Kryeministrit?! E harruat frymëzimin, fjalimin, shembëllimin, vezullimin, lotimin, lumturimin, dekorimin e dritëzimin e tij?… Po festën e ministreshave e ngazëllimin magjepsës, sharmant e ndjellës deri në delir dhe ekstazë të tyre, e harruat?!.

Pozicioni i Rusisë në konfliktin në Siri

Nga DW Rusia ka bërë presion që qeveria e Damaskut të rimarrë kontrollin e plotë të Sirisë dhe për një zgjidhje politike për luftën atje. Por ofensiva e Turqisë mund të jetë vetëm një pengesë e përkohshme për interesat ruse. Presidenti rus Vladimir Putin nuk e dënoi haptas “Operacionin Pranvera e Paqes” të Turqisë në verilindje të Sirisë – por.

Reforma në drejtësi në Shqipëri, shembull për Armeninë?

Vincent W.J. van Gerven Oei Ndonjëherë është e nevojshme ta shohësh reformën në drejtësi në Shqipëri me sytë e një vendi tjetër. Në një artikull të mëparshëm kam shkruar për zhvillimet në lidhje me mbështetjen e BE-së ndaj reformës në drejtësi në Kosovë dhe Rumani, të cilat janë “në të njëjtën rrugë” shkatërruese me reformën në Shqipëri. Kësaj rradhe do të flas për.

Raporti i “Venecias”, Zhulali: Meta nuk tejkaloi kompetencat, qëllimi i tij ishte tërësisht legjitim

Këshilltarja e Presidentit të Republikës për Integrimin Europian, znj.Ilda Zhulali në një intervistë për “Ora News” lidhur me Opinionin Final të Komisionit të Venecias, deklaroi ndër të tjera se “ky raport vërtetoi se Kreu i Shtetit nuk tejkaloi kompetencat dhe se qëllimi i tij ishte tërësisht legjitim”. Gazetari: Doja që ta nisnim tek opinionipërundimtar i Komisionit të Venecias që e kam.

Presidenti i Republikës, përtej emrit të Ilir Metës

Nga Luan Rama Presidenti i Republikës, përtej emrit të Ilir Metës. Pa dashur të hyj në absurdin jo vetëm kushtetues e ligjor, por edhe logjik të nismës së Edi Ramës për shkarkimin e Ilir Metës prej detyrës së Presidentit të Republikës, pa dashur as të abstragoj mbi akuza që përgjithësisht mund t’i artikulojnë njerëz me formim të mangët e të.

Afera e kobshme që do të shembë sistemin energjetik

Nga Klodian Tomorri Afera e kobshme që do të shembë sistemin energjetik Mendjet e mbrapshta nuk pushojnë asnjë ditë të vetme me planet e tyre për të grabitur asetet dhe paranë publike. I fundit që po vihet në jetë këto ditë është një skenar i kobshëm, i cili e shndërron sistemin energjetik të vendit në një piramidë financiare me fund.