X
Nuk ka kut me e mat dhimbjen e Kosovës, dhe antishqiptarizmin e Ramës

Nga Orjola Pampuri/ A munden me e fal shqiptarët e Kosovës Edi Ramën, për atë ç’ka bëri e nuk beri për ta. Vendosi taksën e rrugës së kombit, priti Vuçiçin në Tiranë, duke mbrojt e lobu fort për heqjen e taksës së mallrave me Serbinë, duke lobu për vendosjen e minishengenit Ballkanik, një çmenduri në kohen kur të gjithë sytë.

Si ta kuptojmë foton e presidentit me Sorosin?

Nga Erges Eskiu, pedagog logoped Si ta kuptojmë foton e presidentit me Sorosin? Pikë së pari, them se ky është një takim i bërë publik nga vetë presidenti. Ka qenë zëdhënësi i tij, Tedi Blushi, ai që ka njoftuar takimin e palëve. Pra, Presidenti nuk ka patur kompleksin e kryeministrit apo kryetarit bashkisë Tiranë, të cilet nuk i njoftojnë takimet.

Soros me Metën për të maskuar rolin për Mini-Shengenin

Nga Kastriot Islami Aleks Soros gjëndet në Tiranë në ditën e lindjes së Stalinit, një koincidencë e parëndësishme ndoshta për të e fondacionin e tij, por që evokon perceptime jo shumë të këndshme për shqiptarët. Aleks Soros, për më tepër i ndodhur në Tiranë në këtë ditëlindje jo të këndshme për shqiptarët, ka ardhur për tu takuar më së pari.

Halil Matoshi: Edi Rama, vafsh në ferr!

Nga Halil Matoshi Këshilltari politik i Ramush Haradinajt, Halil Matoshi, ka reaguar ashpër rreth takimit të fundit në Tiranë në kuadër të projektit për Minishengen në të cilin po merr pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic. Matoshi i irrituar ka shkruar “Rama, vafsh n’ferr”, në një shkrim të gjatë ku ia ka numëruar krimet e shtetit serb të kryera.

Mini-Shengeni ballkanik, një ‘fake news’ me pasoja rajonale

Nga Bujar Nishani Pas dështimit të projektit luftënxitës të ndarjes së territorit të Kosovës mbi baza etnike, projekt i hartuar dhe synuar nga qeveria e Serbisë dhe mbështetur nga qeveria e rilindsve në Shqipëri, tashmë një projekt tjetër i provokimit të destabilitetit rajonal ka dalë në skenë. I ashtuquajturi, jo pa qëllimin e mbrapshtë “Mini – Shengeni ballkanik”! Eshtë vënë.

Rënia e trefishtë e SPAK-ut pa filluar ende punë

Nga Ilir Demalia Selanik e tatëpjetë, siç ka qenë do të jetë… SPAK ra pa filluar si në aspektin e imazhit, si në aspektin ligjor, si në aspektin moral. Fakti që në krye te SPAK zgjidhet një njeri që ka qenë hetues në kohen e komunizmit, dhe në grhamat e fundit të “Perandorisë së Djallit” që kish pasur shtate koka,.

Gazetari kosovar: Vuçiçin dhe Ramën i bashkon anti-europeanizmi

Si e nënshtroi Jugosllavia Shqipërinë e Enverit më 1946 dhe si po përpiqet ta arrijë këtë Serbia e Vuçiç-it? Nga Halil Matoshi Se ‘MiniSchengen-i’ âsht sot projekt i Serbisë së Madhe, nuk dëshmon shumë mospjesëmarrja e Kosovës, sa bojkoti i BE-së!? Shqipnia pa dyshim, si shtet sovran ka të drejtë të zhvillojë marrëdhânie dypalëshe me kombet tjera, pra edhe me.

Trekëndëshi Rilindas për shqiptarët

Nga Dritan Kaba Nuk është paketa ligjore ndaj medias më e keqja dhe me diktatorialja. Nuk është kjo paketë ajo që kufizon lirinë e të shkruarit apo të bërit lajm! Nuk është kjo paketë, që të detyron të mbyllin gojën, sytë edhe veshët, mikrofonat apo objektivët e kamerave, gazetarët. Nuk është kjo paketë që po e kthen vendin në diktaturë!.

Lindja e Mesme post-amerikane

Administrata Trump po mëson se tërheqja nga Lindja e Mesme nuk është as e lehtë, as pa rreziqe dhe kosto. Eshtë e qartë se çfarë nevojitet: gatishmëri më e madhe e SHBA për të përdorur forcë të kufizuar ushtarake, nëse është e nevojshme, dhe një prirje për të bashkuar sanksionet me diplomacinë Ishte 5 gushti i vitit 1990, vetëm disa.

Shqipëria ribëhet me zyrë censure, jemi kthyer në fis!

Nga Artan Fuga/ Nuk ka asnjë diskutim. Me kalimin e ligjit gjoja kundër shpifjeve në Kuvend, Shqipëria është me një zyrë administrative censure për mediat që shfaqen në web. Jo vetëm portalet, sikundër thonë. Fatkeqësisht kjo detyrë iu dha AMA -s, e cila duhet të ishte promotorri i nxitjes të një cilësie sa më të lartë të përmbajtjes të transmetuar.