X
“Samiti anti-Haradinaj i gangsterëve të Ballkanit në Tiranë!”

Nga Sali Berisha Hakmarrja primitive dhe urrejtja patologjike e serbomadhit Aleksandër Vuçiç dhe argatëve të tij, gangsterëve në Tiranë dhe Prishtinë, ndaj Ramush Haradinajt, nuk gjendet as në dramat dhe tragjeditë e lashtësisë! Kështu, të verbuar nga urrejtja dhe hakmarrja ndaj tij, serbomadhi Vuçiç së bashku me treshen famëzezë të vasalëve dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë të tij, Zografin bis, Miladinin.

Shiko Kosovën sot, për të kuptuar Shqipërinë nesër

Nga Astrit Patozi Kosova votoi qartësisht për ndryshimin, por zgjedhjet po harrohen që kur u mbajtën dhe vendi ende nuk po e ka qeverinë e re. Tashmë euforia triumfaliste e çasteve të para, plot me patos patriotik dhe entuziazëm futurist, i ka lënë vendin kalkulimeve të rëndomta pragmatiste, por edhe shndërrimi gradual i poezisë në prozë nuk duket se po.

Themelet e pasigurta të mini-shengenit

Nga Kastriot Islami Projektet integruese të Shqipërisë dhe Kosovës janë anëtarësimi veças në BE dhe NATO. Detyrë e rëndësishme kushtetuese e Shqipërisë ka qenë dhe mbetet pavarësimi e anëtarësimi i Kosovës në institucionet ndërkombëtare… Objektivi madhor i Kosovës mbetet pavarësimi dhe anëtarësimi i saj në OKB, e institucionet e tjera globale dhe më tej si shtet i pavarur sovran në.

Ramë Lahaj letër publike kushtuar Edi Ramës: Zoti e ruajtë Shqipërinë nga shqiptarët si ti

Tenori i famshëm shqiptar, Ramë Lahaj, ka qenë kundër iniciativës së Kryeministrit Rama për të bashkëpunuar me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Vuçiç mori pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor për Shengenin Ballkanik, që u mbajt në Tiranë. Në një status të gjatë në Facebook, ai i tregon Ramës se shqiptarët e Kosovës s’ja harrojnë Serbisë makabrën në trojet.

Ku ishin këngët në këtë festival?

Nga Kozeta Kurti/ …sepse ky nuk ishte një Festival nën drejtimin e Alketa Vejsiut, por një show personal i Alketës ku kishin futur për kusur, edhe këngët e edicionit të 58-të të Festivalit të Këngës në RTSH. Unë s’jam kritike, por publik (kështu si publik shpresoj të llogaritem, meqë institucion kritike s’kemi. Kështu tha skenaristja e Festivalit). Festivali nuk është.

Shterpësia e Festivalit të Këngës

Nga Jeta Dedja/ Ne shqiptarët jemi rritur me ngjarjen kulturore të fundvitit “Festivalin e këngës”. Edhe në vitet më të trishta e të brishta politikisht a moralisht, festivali kurrë nuk i mungoi skenës dhe ekranit. Kanë patur meritë për këtë plot njerëz të palodhur e artistë virtuozë, të cilët në momente kritike kanë ditur të japin mesazhe të shpresës e.

Origjina serbe e “Mini-Shengenit” dhe të pavërtetat e z. Edi Rama

Nga Bardhyl Mahmuti/ Mohimi i gjenocidit është helmi dhe acidi, që pamundëson shërimin e plagëve në Kosovë! Gjatë takimit me Aleksandar Vuçiq, Zoran Zajev dhe Milo Gjukanoviq dhe në konferencën me gazetarë që pasoi këtë takim, z. Edi Rama i quajti udhëheqësit e Kosovës “të paditur klasikë, që e kanë futur Kosovën në rrugë qorre, në rrugë pa rrugë dhe.

Viti i Ramushit

Nga Çim Peka/ Kur një vit më parë në takimin midis qy qeverive tona, Edi Rama tërhiqte zvarrë Ramush Haradinajn për të zhgarravitur mbi flamur, i pështirosur nga ajo që pashë, iu drejtova kryeministrit të Kosovës me një artikull ‘WTF Ramush’ WTF Ramush?/Analize nga Cim Peka W.T.F Ramush?/Analize nga Cim PekaPër më tepër informacion klikoni në www.syri.net Publiée par SYRI.net.

Dritan Kaba-Ramës: Edi, do përfundosh si adashi i Bolivisë

Nga Dritan Kaba/ Edi, edhe Musharrafi i Pakistanit po sundonte ne kundershtim me Kushtetuten e vendit te tij, ashtu siç po i kundervihesh ti me fuqine e momentit qe te jep pushteti edhe ca langaraqe qe ke rreth vetes, te cilet edhe breket e veta nuk i ngrene lart pa te marre leje, ty! Me kete mosperfillje qe ke ndaj.

Mini-Shengeni Ballkanik ose dominimi serb në Ballkan

Nga Agim Nesho/ Pas refuzimit nga Franca të hapjes së negociatave për statusin kandidat në Bashkimin Europian të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë, vendet e Ballkanit Perëndimor reaguan me iniciativën e tyre të “Mini-Shengenit Ballkanik”. Dukej që ky ishte një reagim i menduar mirë për t’i treguar Bashkimit se alternativat e tyre mund të jenë të tjera dhe nuk mund.