X
Dritan Kaba: Pse habiteni me qëndrimin e Ramës për skandalin e Veliut!

Nga Dritan Kaba A nuk kerkoi ndjese edhe Rama, kur i beri thirrje Veliut te hiqte kapelet dhe te shkelnin betimin te gjithe policet e tij per te rrembyer vota per Rilindjen ne 2017? Prokuroria i mbylli hetimet per kete thirrje antikushtetuese, ku ne çdo shtet tjeter demokratik, nje kryeminister i tille do gjendjen ne bangen e te akuzuarve! Por.

Ndërkombëtarët të ndëshkojnë ‘konsensusin fals’ të Ramës, që të mos dështojnë reformat

Nga Kastriot Islami 1. Rama i ka deklaruar diabolikisht shpurës së tij se “pavarësisht që shqiptarët e refuzojnë masivisht në sondazhe”, ka mbështetjen e ndërkombëtarëve sepse ka firmosur mbi karta biankë për të plotësuar interesat e tyre në Shqipëri e së bashku me Thaçin e Vuçiç edhe në rajon?! Opozita e kundërshtarët duhet të bien dakord me këtë realitet përndryshe.

Shqipëria në errësirën e krizës

Nga Jorida Tabaku/ Shqipëria sot është në krizë. Në krizë konsumi, krizë investimesh, krizë mbylljesh masive biznesesh, në krizë besimi në ekonomi. Ka disa arsye se pse ne sot po vuajmë pandeminë më shumë se shumë vende te tjera dhe pse 50% e shqiptarëve parashikohen të jenë të varfër. Së pari niveli i ulët i ndihmës ekonomike që rezervoi qeveria.

Edi Rama në Francë, për të sulmuar opozitën nga gazeta “LE MONDE”

Nga Genc Burimi Pushteti aktual në Shqipëri nuk e kishte menduar kurrë këtë valë të gjerë indinjate, që përfshiu Europën e vlerave kulturore dhe demokratike kundra shkatërrimit të Teatrit Kombëtar në Tiranë. Pasi e injoroi cinikisht këtë shokim të europianëve, Rama, i shokuar dhe ai vetë se si e trajtuan dy gazeta prestigjioze europiane, “Le Monde” që e cilësoi si.

Historia e panjohur, kush ishte agjentja “007”, spiunia e Papa Gjon Palit II në Bashkimin Sovjetik?

Studentët e “arteve” të errëta të Luftës së Ftohtë, e dinë shumë mirë se shërbimet sekrete komuniste depërtuan thellë në Vatikan gjatë viteve 1970. E megjithatë, shumë pak njerëz e dinë se Papa Gjon Pali II, që më 18 maj kishte 100-vjetorin e lindjes, kishte agjenten e vet të fshehtë në Bashkimin Sovjetik gjatë viteve 1980. Kjo marrëdhënie çoi në.

Shfrytëzimi i gjimnazistes tregohej prej një viti si ‘hit’ nëpër gojët e lagjes dhe shkollës

Nga Anila Hoxha Javet e fundit prinderit e 15-vjecares te abūzuar seksualisht e kaluan duke fshire neper muret e lagjes emrin e saj. E gjithe lagjia ku emri katergermesh i femijes ka zene muret e shtyllat, e dinte se kush shkruante dhe perse. Te gjithe e dinin, pervec policise dhe familjes. Shfytezimi i gjimnazistes tregohej prej nje viti si nje.

Astrit Patozi: Kam frikë se do të na duket lule 17 maji

Nga Astrit Patozi Sot është një ditë, që i duhet kushtuar posaçërisht atyre të dyve, meqë vetë e kanë caktuar atë si finale të Komitetit Politik të Reformës Zgjedhore. Pa përmendur asnjë emër tjetër. E para, se është e padrejtë ta shpërndash përgjegjësinë, kur dihet botërisht se vendimarrja është ekskluzive dhe e personalizuar. Ata nuk e fshehin dot më që.

Sprapsje prej globalizimit?

Nga Nicolas Martin Sipërmarrjet e logjistikës si p.sh. ajo Dachser janë si sizmiografë të tregtisë globale. Nëse ka ndokund luhatje në ekonomi, atëherë në qendrën e firmës në Allgäu ndriçojnë llambat e alarmit. Gati 12.000 kamionë qarkullojnë nën mandatin e kësaj firme përmes Europës. Përmes ajrit dhe detit sipërmarrja në pronësi familjare vitin e kaluar ka transportuar anë e mbanë.

Të ndryshojmë qytetet

Prej disa javësh jeta në qytete është vënë në gjendje pauze. Rrugë të heshtura, qiej bosh, parqe të shkreta, kinema, bare dhe muzeume të mbyllura. Frenezia e punës dhe e blerjeve, kaq familjare deri pak muaj më parë, është ndërprerë. Izolimi ka krijuar qytete fantazmë. Tani bllokimi ka përfunduar dhe jeta ka rimarrë ritmin e zakonshëm, por pandemia nuk i.

Xhovani Falkone dhe Paolo Borselino; Guximi për të qenë heronj

Papritmas ia behu Ferri. Një e shtunë e nxehtë maji, në orën 5:56 të pasdites, një shpërthim çan autostradën që lidh aeroportin Punta Raisi me qytetin e Palermos, afër daljes për në Kapaçi:500 kg tritol shkatërrojnë 100 metra rrugë të asfaltuar dhe fluturojnë në ajër 2 makina të blinduara. Xhovani Falkone, gjykatësi simbol i luftës antimafia ndërron jetë. Ishte 23.