X
Topkapi: Pallati i Ëndrrave dhe Lotëve, i Perandorisë Osmane

Pallati i Topkapit, pranë ngushticës së Bosforit, është dëshmi e lavdive më të mëdha por edhe tragjedive po të tilla, në historinë e Perandorisë Osmane. Aktualisht ai është një muze, por më pak se 100 vjet më parë, ishte rezidenca e një sulltani, haremit, dhe shumë prej shoqëruesve të tij. Pallati u ndërtua në Stamboll gjatë viteve 1466-1478, nga sulltan.

Luftoni korrupsionin, për të shpëtuar “shpirtin” e Evropës

Nga Guy Verhofstadt Bruksel – Si drejtuese e Drejtorisë Kombëtare Kundër Korrupsionit në Rumani (ADN) midis viteve 2013-2018, Laura Kodruza Koveshi, kryesoi dhënien e qindra dënimeve penale të profilit të lartë, dhe u shndërrua në një ikonë të lëvizjes ndërkombëtare për transparencë. Në një vend që po përpiqet të ndërtojë një sistem të ndershëm drejtësie, pas pranimit të tij në.

Lista e dëmeve të pallogaritshme të zgjedhjeve lokale pa opozitën

Nga Artan Fuga Unë nuk po i hyj këtu një analize për të gjetur përgjegjësitë politike të ndokujt. Sigurisht nuk është aq e vështirë për t’a bërë atë lloj analize. Por, jo medoemos është analiza e vetme. Problemi është tjetër, edhe më thelbësor. Ku po shkon Shqipëria nëse opozita nuk merr pjesë në zgjedhje? Nëse elektorati opozitar nuk paraqitet në.

Votuesit sfiduan statuskuonë e Evropës

Nga Judy Dempsey Le t’ja fillojmë me lajmin e mirë. Së pari, pjesëmarrja e votuesve në zgjedhjet e Parlamentit Europian të mbajtur në datat 23-26 maj, ishte mbi 50 për qind. Kjo ishte hera e parë në një çerek shekulli, që më shumë se gjysma e qytetarëve me të drejtë vote në BE, pavarësisht nga përkatësia e tyre politike, dolën.

Britma e injoruar prej kohësh. Evropa në prag të ndryshimeve politike radikale

Tre analistë, shprehin pikëpamjet e tyre mbi zgjedhjet e fundit evropiane në Britani, Francë dhe Itali Brendon O’Nill, Britani e Madhe: Kjo është një britmë e injoruar prej kohësh Zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar, konfirmuan se Brexit është e vetmja lojë politike në qytet. 74 për qind e votave u ndanë midis partive që janë ose pro-Brexit ose anti-Brexit. Partia.

BE t’i japë fund dilemës: Të ecë më shpejt drejt një integrimi më të thellë, ose të ngadalësojë

Nga Amitai Etzioni Mençuria konvencionale, ndalet në mënyrë korrekte tek rritja e skeptikëve evropianë, të cilët kundërshtuan integrimin gjithnjë e më të madh të 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në një komunitet. Këta skeptikë, përfshijnë partitë e krahut të djathtë dhe populistët. Euroskeptikët fajësohen për Brexit, ndërsa kanë shkaktuar shqetësime se edhe vende të tjera anëtare mund të kërkojnë.

Po e çojnë Shqipërinë në PPP të s‘ëmës

Nga Gentian Gaba Në mbyllje të një tjetër jave politikisht të nxehtë, gërnja midis mazhorancës dhe opozitës u pasurua nga disa lajme nga ‘fusha’ e ekonomisë. Nuk bëhet fjalë për ndodhi pozitive, të cilat do të lehtësonin shijen e hidhur që situata politike ka lënë në gojën e çdo shqiptari, por për disa skandale që shërbejnë si benzinë për zjarrin.

Enigma 180 milionë euro

Nga Klodian Tomorri Ora 3:30. U be gati nje ore qe pres autobusin e Kasharit ne stacion. Nderkohe ne koke me rrotullohet nje pyetje. Nga do vijne 180 milione eurot qe do financojne ndertimin e rruges Milot-Balldrene dhe asaj Orikum Dukat? Autobusi nuk duket gjekundi. Kjo me jep edhe me shume kohe te vras mendjen. Sipas modelit financiar, me shume.

PPP-të, çmenduria e një piktori që e mendon shtetin si telajo

Nga Kleo Kostenja Seanca  parlamentare, përveç teatrit të përjavshëm të kryeministrit me “opozitën e re”, që stekën e debatit mund ta ngrejë deri te përllogaritja e kostos së teritalit, ishte një këmbanë alarmi për të ardhmen e ekonomisë shqiptare. Dje u risoll në vemendje teza e PPP-ve dhe u rizgjua paketa 1 miliard euro. Një paketë investimesh në infrastrukturë, e.

“Ne jemi malokë, ndërsa serbët civilë e në natyrën e civilit gjendet mendimi i vrasjes dhe varrezave masive”

Nga Elvis Hoxha Bërnabiqi, kryeministrja serbe, nuk tha asgjë të re apo ndryshe nga edukimi i saj i natyrshëm, edukim që ajo e ka marrë në familje, në popull, në shoqëri, në institucionet e shtetit të vet, dhe sidomos prej akademisë serbe të shkencave. Sepse arritja më e madhe shkencore e akademisë serbe, kontributi i saj botëror, ka qenë tema.