X
Problemet e mëdha të Europës në vitin 2020

2019-ta ishte viti kur u rrëzuan disa qeveri evropiane, Boris Johnson shtypi kundërshtarët e tij me një premtim për “Ta përfunduar Brexit” dhe një 16-vjeçare nga Suedia ndezi protestat mjedisore në të gjithë kontinentin. Ndërsa kemi hyrë në janar, redaktorët e POLITICO kanë bërë një listë të tensioneve kryesore që do të formësojnë 2020. Europa bëhet kineze Nëse nuk arrin.

Partitë politike dhe sfidat e së ardhmes

Nga Dritan Kaba Arena politike ndërkombëtare ka pësuar ndryshime thelbësore këto vitet e fundit. Forca të reja politike janë shfaqur fuqimisht në të dyja anët e spektrit politik. Ato kanë një qasje shumë të ndryshme për çështjet kryesore që prekin këto vende, ndryshe nga partitë tradicionale, që sillen sikur kanë frikë nga ndryshimet. Mënyrat si i drejtohen qytetarëve të vendeve.

“Kurrë s’do ta sjellësh në shtëpi këtë rrospie”, Artan Fuga tregon skenën e dhunës familjare që e tronditi: Çfarë duhet bërë

ARTAN FUGA/ Vështrimi që gjeneron dhunë! (Si do e kisha shkruar një raport ngjarjeje po të kisha qenë polic) —————————- Shoqëria shqiptare herë pas here është tronditur nga krimi në familje, sikurse nga dhuna ndaj grave bashkëshorte prej burrave të tyre. Shumë hipoteza janë dhënë për të gjetur shkaqet e këtij krimi sa të përbuzur aq edhe që shkakton drama..

“Trump si Rocky, Putini i zhveshur deri në bel, Boris Johnsoni sillet si shok”, analiza: Epoka e narcistëve

Nga Martin Muno/  Donald Trump si Rocky, Vladimir Putini i zhveshur deri në bel, Boris Johnsoni sillet si shok. Ishte fundi i nëntorit kur një tweet nga Presidenti i SHBA tërhoqi më shumë vëmendje se zakonisht. Ai ishte një montazh fotografik, në të cilin koka e Donald Trump-it ishte montuar artificialisht në një trup të zhveshur muskulor. Sigurisht ai nuk.

“Makiaveli i Lindjes së Mesme”: Sfida (dhe kontaktet e fshehta) me SHBA

“Rommeli” iranian ka gjetur fatin e vet, të cilin e kishte shpallur prej disa kohësh: “Martirizimi është ajo që kërkoj midis luginave, maleve dhe shkretëtirave”. Qassem Soleimani, gjenerali më karizmatik i Pasdaranit ishte komandanti i brigadës Al Quds, “Jeruzalemi”, shënjestra përfundimtare e Ayatollahëve. Një departament elitar me 15 mijë burra të specializuar në operacione jashtë vendit, të cilët Soleimani i.

Turqia e mori vendimin, pas rënies së popullaritetit Erdogan hidhet në veprim. Ja çfarë synon

Nga DW Parlamenti turk e mori vendimin: Turqia do të dërgojë ushtarë në luftën civile në Libi. Presidenti Erdogan nuk i vjen në ndihmë vetëm partnerit libian me këtë hap, ai ka para së gjithash në mendje interesat e pushtetit. Qeveria libiane e kryeministrit Fajis al-Sarradsh do të mbështetet ushtarakisht nga Turqia. Por parlamenti libian votoi të shtunën kundër marrëveshjeve.

E dhunshme, vulgare, elementare. Gjuha e çuditshme e kryetarëve dhe pushtetit

Nuk ka nevojë të përdorësh filozofinë për të kuptuar se po përhapet një gjuhë e pushtetit, tipari kryesor i të cilës është përzierja dhe ngatërrimi i realitetit dhe të vërtetës. Një përzierje e paprecedentë, ku sigurisht fjala “gënjeshtër” është e shtëpisë, por nuk mjafton për të na bërë të kuptojmë se cilët janë vendi dhe kuptimi i “të vërtetës”. Mbi.

“Rama luajti Pons Pilatin, policia dha informacione me pikatore”: Genc Pollo: Një apel autoriteteve për rastin Harun Çelik

Nga Genc Pollo Në verën e vitit të vjetër kur ministri i brendshëm turk deklaroi pasi takoi Edi Ramën në Tiranë se kishin arritur vendime politike shumë të rëndësishme për kthimin e “terroristëve gylenistë” në Turqi, shkrova një artikull të gjatë ku vëreja se politika e qeverisë Rama në këtë çeshtje kishte qenë respektimi i legjislacionit shqiptar e ndërkombëtar, shprehja.

Ilir Demalia: Dy barbarët që urrejnë Tiranën!

Nga Ilir Demalia Tirona në ditën e dyte 2020 dhe dy barbarët qe urrejnë Tironën Tirona sot është e shkatërruar, e lënē pa gjurmē e trashëgimi historike-kulturore, e kjo do të thotë pa identitet. I shkatërruan paqen dhe ekulibrat social modelit më të mrekullueshëm të paqes sociale dhe qytetarisë prej vërshimit barbar demo(n)kratik e rilindasvdekjeprurës të pas 90-ës. Tirona sot.

“Minishengeni” model i deformuar dhe dy njerëz të gabuar!

Nga Petrit Vasili/ Minishengeni per te cilin po flitet kaq shume, qe ne ngjizje te tij lindi si model i deformuar qofte per nga bazamenti politik i tij, por ashtu edhe nga ai historik, shoqeror e moral. Eshte pa asnje dyshim kryekeput nje model i deformuar sepse perdor nje analogji propagandistike dhe per te krijuar thjesht efekt mediatik me Marreveshjen.