X
Ngushëllime zotit Veliaj

Nga Edmond Tupja Po, me dhimbje e mirëkuptim po marr guximin e sinqertë t’i paraqes zotit Veliaj ngushëllimet e mia me  rastin e ripërtëritjes së mandatit të tij në postin e nderuar të kryebashkiakut të Tiranës pas votimeve të 30 qershorit. I paraqes, pra, këto  ngushëllime aq më tepër që nuk u realizua ajo gjë, për të  cilën astrologia jonë.

Leksion nga Greqia për mamuthët tanë

Nga Koço Kokëdhima Për thelbin e kësaj që ndodhi me procesin e zgjedhjeve të parakohshme të përgjithshme në vendin tonë fqinj, Greqinë, e ka fjalën partia “Zgjidhja! Brenda tri orëve u numëruan votat, kryeministri Aleksis Cipras pranoi humbjen dhe uroi kundërshtarin, kurse sot, pa u mbushur 24 orë, u certifikua rezultati dhe kryetari i partisë ‘Demokracia e Re’, Qiriakos Micotaqis,.

Grekët, çfarë perfeksioni! As KQZ, as ODIHR, as Palmer, as Mogherini, as lesh!

Nga Ylli Manjani Çfarë perfeksioni demokratik! Grekët, dje bënë zgjedhje sot formuan qeverinë e re! As KQZ, as ODIHR, as Palmer, as Mogherini, as ambasada e as lesh. As blerje votash, as sherre komisionerësh. Punonjësve të shtetit s’u ndjehet zëri e as ka zë që ti kërcënojë. Votim i lirë, numërim i shpejtë, rezultat e ndershëm! Thjesht demokraci! E pastër.

Miti i rremë i pathyeshmërisë së Edi Ramës

Nga Gentian Gaba Sot Edi Rama është në apogjeun e tij. Vetëm gjashtë vite pas ardhjes në pushtet, kontrollon çdo centimetër të jetës politiko-administrative të vendit. Por, paradoksalisht, pas 30 qershorit ato që dukeshin si maja, dolën që ishin rrëmore. Me refuzimin e votimeve, qytetarët zhbënë mitin e rremë të pathyeshmërisë së Edi Ramës. Treguan se propaganda, sado e shtrenjtë.

Mitsotakis fitoi – rikthim i pushtetit të familjeve në Greqi

Nga DW Partia konservatore greke, Nea Demokratia rikthehet sërish në pushtet. Kyriakos Mitsotakis i ka premtuar vendit ulje tatimesh, më shumë punësim dhe investime. Mbiemri i tij është shumë i njohur në politikën greke. Emocionet janë të përmbajtura pas fitores së konservatorit Kyriakos Mitsotakis. Në vitin 2015 me fitoren e Alexis Tsipras dhe partisë së majtë Syriza përkrahësit dolën atëherë.

Si arti i realizmit kriminal po normalizon kriminalen

Nga Erblin Vukaj Në shkrimin Arti i realizmit kriminal ne treguam si shoqëria shqiptare ndërtoi një model artistik të kundërt me “ëndrrën amerikane” duke u bazuar në shembuj të standardizuar nga bota e krimit. Në këtë shkrim të radhës analizojmë se si përmes kësaj rryme dhe medias ndryshohen perceptimet e audiencës rreth së jashtëligjshmes dhe si e jashtëligjshmja bëhet normalitet. Realizëm kriminal quajmë rrymën e.

Artan Fuga: AMA e përdorur si “letër higjenike” institucionale!

Nga Artan Fuga Erdhi puna që militantët në Kuvend t’a përdorin edhe AMA institucionalisht si “letër higjenike”! Të mos t’a keqkuptojë njeri. Nuk thashë se AMA në vetvete është letër higjenike. Janë gjëra që nuk thuhen ato! E kam fjalën që Autoriteti i Medias Audiovizive dje u përdhunua nga Kuvendi i Shqipërisë, duke ja shkarkuar njerin nga antarët e tij,.

Ndryshimet e mëdha mes Lulit dhe Edit

Nga Çim Peka Nëse ka dy persona në politikën shqiptare që vijnë nga dy planete të ndryshme, ata janë Lulzim Basha dhe Edi Rama. Janë të ndryshëm në gjithçka. Të ndryshëm në origjinë; të ndryshëm në fëmijëri; të ndryshëm në shkollim; të ndryshëm në formim; të ndryshëm në karrierë profesionale; të ndryshëm në politikë. Basha vjen nga një familje tipike tiranase.

Hap kutitë, ose largohu!

Nga Koço Kokëdhima Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri, i vënë në këtë post pas marrëveshjes okulte Rama-Basha, mesnatën e 18 majit 2017 për bashkëqeverisje PS-PD, por i lënë në minorancë pasi PS-ja ka katër anëtarë, propozoi një ditë më parë hetim administrativ të votimeve të 30 qershorit dhe hapjen e kutive të votimit. Por socialistët ia rrëzuan me alibinë se.

Samiti i Ballkanit Perëndimor: A po afron zgjerimi i BE?

Nga Euronews Udhëheqësit e BE, duke përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministrin francez Edouard Philippe dhe kryeministren britanike, Theresa May, u mblodhën të premten në Poznan, Poloni për ditën e fundit të samitit të Ballkanit Perëndimor. “Gjeografia është fat. Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës: kemi të njëjtën histori, të njëjtën gjeografi, të njëjtën trashëgimi kulturore dhe të njëjtat mundësi.