X
Ilir Demalia: Rama në Ukrainë, si lider global

Nga Ilir Demalia Rama në Ukraine si lider global Rama pasi zgjidhi të gjitha problemet e Shqipërisë, tani do të zgjidhi konfliktin Ukrainë -Rusi, me pas konfliktin Iran-USA, konfliktet tregtare USA-Kinë, konfliktin Tarifave Europë-USA, dhe në fund do të zgjidhe konfliktin me Presidentin Meta pas shkarkimt të tij, duke ja dhënë pozicionin e Presidentit opozitës parlamentare Partise Konservatore Albania, e.

Nuk mbushet frigoriferi me llafet e Ramës

Nga Gentian Gaba E vetmja gjë me të cilën janë mbushur frigoriferët e një pjese të madhe të shqiptarëve, është imazhi i Ramës. Tingëllon si batutë, e huazuar nga shprehja që shoqëron teprimin e propagandës, nga e cila duket se, përveç ekraneve, kryeministri do të shfaqet edhe në dollapin ftohës. Por nuk është kështu. Frigoriferët janë bosh. Ngrirja nuk dallohet.

“Rrezik, që vrasjet sekrete të kthehen në normalitet”, historiani: Një arsye, shpërbërja e rendit të vjetër ndërkombëtar

Një valë frikësuese vrasjesh sekrete ka mbërritur në Europë, shkruan historiani dhe eksperti i shërbimeve sekrete, Christopher Nehring. Kjo ka të bëjë edhe me shpërbërjen e rendit të vjetër ndërkombëtar. Më 3 janar 2020 SHBA vranë gjeneralin iranian Qassem Soleimani përmes një sulmi me dron. Më 23 gusht 2019 pandehet se shërbimi sekret rus vrau çeçenin në emigracion Zelimkhan Khangoshvili.

Serbia po jeton me harresën

Nga Veton Surroi Elita politike, intelektuale, religjioze serbe dhe e Serbisë po iu rikthehet rrëfimeve të viteve tetëdhjetë të shekullit të shkuar 1. Banjallukë – Çdo mëngjes unë dhe shoqja ime Jelena, e cila jeton në rrugën “Momir Nikoliq” (i dënuar me 20 vjet burg), shkojmë së bashku në shkollën “Bilana Pllavshiq” (11 vjet burg). Unë jetoj në rrugën “Stanisllav.

Raporti i OKB, mbi shpopullimin, sirenë alarmi për shqiptarët

Nga Oriola Pampuri Sipas raportit të OKB, në vitin 2100, Shqipëria do të katandiset me 860 mijë banorë, dhe kjo periudhë nuk është pas 2 apo 3 shekujsh, por pas 80 vitesh. Këmbanat për këtë boshatisje të vendit ka nisur të bien që sot. Cdo ditë raportohet për largim të Shqiptarëve, ku mes tyre me keqardhje vitet e fundit vihet.

Reçaku si Srebrenica dhe heshtja e turpshme e Edi Ramës për masakrën serbe në Kosovë!

Nga Luan Rama Reçaku i Kosovës, njësoj si Srebrenica e Bosnjë – Hercegovinës, është dëshmi e përjetshme krimi shtetëror e një rregjimi kriminal, kundër popullsisë civile e të pambrojtur. Eshtë dëshmi gjaku e masakrës, që e ushqyer prej filozofisë së doktrinës së shenjtë serbe e mandej e pasuar prej naçertanjes së Ilija Garashanit, tek elaborati i Çubrilloviqit dhe e gjithë.

Dmitry Medvedev: Ngjitja dhe rënia e Robinit, tek “Batman”-i i Vladimir Putinit

Vendimi i Vladimir Putin këtë të mërkurë, për të pranuar dorëheqjen e Dmitry Medvedevit, nuk ishte i befasishëm. Prej disa kohësh, pozicioni i Medvedevit brenda qeverisë ruse po fundosej në mënyrë të pandalshme. Ka pasur momente të sikletshme publike. Medvedevi është vënë re duke mohuar me kokë gjatë fjalimeve presidenciale të Putinit, jo një herë, por në disa raste. Këto.

Sot, në përvjetorin e masakrës së Reçakut, Edi Rama nuk duhej të heshtte…

Nga Enver Robelli Më 15 janar 1999 forcat serbe masakruan dhjetëra civilë në fshatin Reçak të Kosovës. Regjimi serb u përpoq që viktimat t’i etiketojë si terroristë. Solli në Kosovë «ekspertë» të forenzikës nga Bjellorusia, të cilët arritën në po atë përfundim si gjykatësja hetuese serbe Danica Marinkoviq. Propaganda serbo-bjelloruse tha se shqiptarët ishin vrarë nga distanca, domethënë gjatë luftimeve.

Pesë rreziqet madhore të 2020-ës, sipas Forumit Ekonomik Botëror

Si paraqitet viti 2020 nga këndvështrimi i rreziqeve më të mëdha në horizont? Më poshtë, rendisim pesë rreziqet kryesore afatshkurtra me përqindjen përkatëse të të anketuarve, që presin një rritje të rrezikut gjatë vitit aktual. Kjo është ajo që përshkruhet në Raportin e Riskut Global të Forumit Ekonomik Botëror 2020, botuar në pritje të samitit të radhës të Forumit Ekonomik.

Protestë dhe pikëllim në Teheran

Nga Peter Philipp Javën e kaluar marshime të mëdha të përmortshme për gjeneralin e vrarë Soleimani, tani demonstrime për shkak të rrëzimit të një avioni ukrainas transporti. Kjo nuk është kontradiktë, thotë Peter Philipp. Popullsia iraniane është ekspozuar ndaj ndjenjave kontradiktore që nga ditët e nëntorit të vitit të kaluar, kur qindra mijëra vetë dolën së pari në rrugë në.