X
Ilir Demalia: Dy barbarët që urrejnë Tiranën!

Nga Ilir Demalia Tirona në ditën e dyte 2020 dhe dy barbarët qe urrejnë Tironën Tirona sot është e shkatërruar, e lënē pa gjurmē e trashëgimi historike-kulturore, e kjo do të thotë pa identitet. I shkatërruan paqen dhe ekulibrat social modelit më të mrekullueshëm të paqes sociale dhe qytetarisë prej vërshimit barbar demo(n)kratik e rilindasvdekjeprurës të pas 90-ës. Tirona sot.

“Minishengeni” model i deformuar dhe dy njerëz të gabuar!

Nga Petrit Vasili/ Minishengeni per te cilin po flitet kaq shume, qe ne ngjizje te tij lindi si model i deformuar qofte per nga bazamenti politik i tij, por ashtu edhe nga ai historik, shoqeror e moral. Eshte pa asnje dyshim kryekeput nje model i deformuar sepse perdor nje analogji propagandistike dhe per te krijuar thjesht efekt mediatik me Marreveshjen.

Çfarë do të sjellë presidenca kroate e Bashkimit Evropian?

Nga Zoran Arbutina/  Nuk mungojnë në vend tonet hiperbolike për presidencën e radhës që merr anëtarja më e re e BE-së, Kroacia. Vendi ndodhet “para sfidës më të madhe në historinë moderne”, ky është tenori në media dhe politikë. Nga 1 janari nën presidencën kroate do të zhvillohen konferenca ndërkombëtare e do të trajtohen tema të rëndësishme për BE. Krerët.

Hetimi i koncesioneve të shëndetësisë mbyllet me vetëm një pyetje

Nga Klodian Tomorri Qeveria ka dhënë 4 koncesione në sektorin e shëndetësisë. Por mjaftojnë dy prej tyre për të shpjeguar atë se çfarë ka ndodhur; sterilizimi dhe Check-Upi. Kontrata koncesionare e sterilizimit parashikon kryerjen e 63 mijë ndërhyrjeve kirurgjikale në vit. Për çdo operacion shteti i paguan koncesionarit privat një çmim që varion nga 13.9 mijë lekë deri në 37.7.

Shengeni e Minishengeni (Porti i Durrësit si kufi i brendshëm Shqipëri-Serbi)

Nga Zef Mazi Kater muaj pasi Rama u takua ne Beograd me Vuçiçin dhe Zaevin per te ashtu-quajturin mini-Shengen, vazhdon te zieje fort „kazani“ per ate çeshtje. Epitetet pershkruese per qendrimet e Rames variojne nga „ngutja“, “pakuptimi“, „lojra te pista“, „marionete“, “pabesi”, “fshehtesi”, “humbes“,”injorance historike” e deri te ‘tradheti”. Cilado prej tyre mund te tingelloje e justifikueshme nga kendveshtrime te.

Unë Edi Rama, i përkëdheluri i perëndisë

Nga Besart Kadia Fillimi i vitit 2020 shihet si fillimi i fundit të dekadës së errët të ekonomisë e politikës shqiptare. Ishte një dekadë që filloi me bojkot parlamentar nga PS-ja, me protesta të dhunshme ndaj institucioneve shtetërore, që rezultoi me katër qytetarë të vrarë, me tradhti aleancash politike nga LSI, me bojkot parlamenti nga PD, me bojkot zgjedhjesh po.

Rama-Vuçiç, për Kosovën nuk ka… kambanë

Nga Doan Gjyzeli ‘Nuk jam unë tradhtari’ shkruante kryeministri Rama, duke u munduar të justifikojë mungesën e Kosovës si përgjegjësi e liderëve të Kosovës. Po a ka rëndësi më shumë se kush e ka fajin pse Kosova nuk është aty, apo gjetja e arsyeve se përse nuk u bë e mundur kjo gjë? Parimisht përgjegjësia duhej të ishte diskutuar përpara.

Pasojat e tërmetit/ Qeveria po menaxhon krizën me ‘tollona’ qeraje

Nga Edmond Panariti/ Menaxhimi i krizes me “tallona” qeraje të pastrehëve pas termetit nuk është zgjidhje! Sepse në vendet e zhvilluara administrimi i nevojave urgjente të strehim akomodimit pas katastrofës behet në mënyre të centralizuar! Nëse strehimi i mbi dhjetë mijë të pastrehëve të termetit te futur provizorisht në çadra dhe hotele, do t’i lihet një bonusi qeraje me vlere.

Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

KUR NISI ALEANCA? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi fiset ndërluftuese arabe në një Mbretëri. Kompanitë energjetike amerikane kishin zbulluar naftë në Gadishullin Arabik, dhe i kërkuan qeverisë së tyre që të promovonte interesat e tyre, me monarkun e ri. Në vitin 1945, Presidenti Franklin Roosevelt u takua me.

A do të lindë Europa kontinentale në vitin 2020?

Më 2020 BE do të zvogëlohet dhe politika e saj do të bëhet edhe më e ashpër. Britanikët do të largohen përfundimisht. E kjo ka pasoja për raportin e forcave në BE. Po konturohet gradualisht një distancim prej aksit gjermano-francez si qendër vendimtare pushteti dhe një kthim tek strukturat historike. Ndër to bën pjesë edhe krijimi i një blloku europiano.