X
Gazetari kosovar: Vuçiçin dhe Ramën i bashkon anti-europeanizmi

Si e nënshtroi Jugosllavia Shqipërinë e Enverit më 1946 dhe si po përpiqet ta arrijë këtë Serbia e Vuçiç-it? Nga Halil Matoshi Se ‘MiniSchengen-i’ âsht sot projekt i Serbisë së Madhe, nuk dëshmon shumë mospjesëmarrja e Kosovës, sa bojkoti i BE-së!? Shqipnia pa dyshim, si shtet sovran ka të drejtë të zhvillojë marrëdhânie dypalëshe me kombet tjera, pra edhe me.

Trekëndëshi Rilindas për shqiptarët

Nga Dritan Kaba Nuk është paketa ligjore ndaj medias më e keqja dhe me diktatorialja. Nuk është kjo paketë ajo që kufizon lirinë e të shkruarit apo të bërit lajm! Nuk është kjo paketë, që të detyron të mbyllin gojën, sytë edhe veshët, mikrofonat apo objektivët e kamerave, gazetarët. Nuk është kjo paketë që po e kthen vendin në diktaturë!.

Lindja e Mesme post-amerikane

Administrata Trump po mëson se tërheqja nga Lindja e Mesme nuk është as e lehtë, as pa rreziqe dhe kosto. Eshtë e qartë se çfarë nevojitet: gatishmëri më e madhe e SHBA për të përdorur forcë të kufizuar ushtarake, nëse është e nevojshme, dhe një prirje për të bashkuar sanksionet me diplomacinë Ishte 5 gushti i vitit 1990, vetëm disa.

Shqipëria ribëhet me zyrë censure, jemi kthyer në fis!

Nga Artan Fuga/ Nuk ka asnjë diskutim. Me kalimin e ligjit gjoja kundër shpifjeve në Kuvend, Shqipëria është me një zyrë administrative censure për mediat që shfaqen në web. Jo vetëm portalet, sikundër thonë. Fatkeqësisht kjo detyrë iu dha AMA -s, e cila duhet të ishte promotorri i nxitjes të një cilësie sa më të lartë të përmbajtjes të transmetuar.

Kjo është toka e shqiptarëve, jo e oligarkëve

Nga Klodian Tomorri Në vitin 1953, Tito dhe ministri i jashtëm turk, Mehmet Koprulu nënshkruan një marrëveshje xhentëllmenësh, e cila promovonte emigrimin e shqiptarëve të Kosovës në Anatoli. Personi, që u caktua për të zbatuar marrëveshjen në terren ishte Aleksandër Rankovic, krimineli bastard i ish-Jugosllavisë, që për krimet e kryera ndaj shqiptarëve njihet si kasapi i dytë i Ballkanit, pas.

Të shpëtojmë me çdo kusht nderin e Fatmir Xhafajt!

Nga Ermal Mulosmani Shembulli më perfekt i ilustrimit të asaj që ka ndodhur në Shqipëri pas rënies së komunizmit është padyshim Fatmir Xhafaj. Në festimet e 1 Majit 1981, në ditët më të zymta e të errëta të diktaturës komuniste, 22 vjeçari Xhafaj përzgjidhet nga nomenklatura komuniste si i riu më i përshtatshëm për t’i dërguar lule Enver Hoxhës. Ky.

Censura ndaj mediave/ Mandati i Desir është në dorën e … Ramës

Tashmë dihet se për të kaluar nismën e tij anti-shpifje, kryeministrin Edi Rama e ndihmoi Përfaqësuesi për Lirinë e Medias në OSBE, Harlem Desir. Ishte ky i fundit që dha miratimin për paketën, ndërkohë që Këshilli i Europës dhe Komisioni Europian ishin kundër. Njeriu që ndihmoi në vendosjen e censurës në Shqipëri është vetë një personazh kontrovers. Kur komunikoi për.

Prof. Dr. Elmaz Sherifi/ OSBE dhe Bochardt, me gishtin lart

Projekt-ligjin e censurës/dënimit të medias së lirë e kritikon KE dhe KiE, por e mbron Broshard, që ashtu si Rama, pëshendet qytetarët shqiptare me gishtin lart. Komedia politike tani po shqetëson edhe institucionet europiane, të cilat paralajmërojnë, se, nëse miratohet ligji në parlament, Shqipëria nuk mund të kryesojë në janar OSBE-ne dhe do të krijojë probleme për hapjen e negociatave..

A po përdorin socialistët vëzhguesin e ONM-së kundër Hajdarmatajt?

Nga Ilmi Rehova/ Para pak ditësh, një nga përfaqësuesit e ONM-së i ka rekomanduar Komisionerit Publik të apelojë vendimin e KPK-së për konfirmimin në detyrë të prokurorit të krimeve të rënda Besim Hajdarmataj. Është një rekomandim i dyshimtë, ku argumentet ligjore janë zëvendësuar me opinione të ngarkuara me terma emocionalë dhe ku vendoset një tjetër standard në praktikën e ONM-së.

Trekëndëshi rilindas për shqiptarët

Nga Dritan Kaba Nuk është paketa ligjore ndaj medias më e keqja dhe me diktatorialja. Nuk është kjo paketë ajo që kufizon lirinë e të shkruarit apo të bërit lajm! Nuk është kjo paketë, që të detyron të mbyllin gojën, sytë edhe veshët, mikrofonat apo objektivët e kamerave, gazetarët. Nuk është kjo paketë që po e kthen vendin në diktaturë!.