X
Kosova akordon 250 mijë euro për Koalicionin anti- ISIS, Haradinaj: Gati për operacione ushtarake

Pas mbledhjes së qeverisë, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka njoftuar se duke qenë pjesë e këtij koalicioni global, Kosova ka kryer këtë obligim financiar. Sipas tij, shteti i Kosovës është i gatshëm të kryej edhe operacione ushtarake ndaj këtij koalicioni. “Koalicionin Global kundër ISIS-it e përbëjnë 31 shtete, ku përfshihet edhe Kosova. Fatkeqësisht edhe Kosova është prekur nga kjo.

Thaçi i shkruan Albin Kurtit: Do ta marrësh apo jo mandatin për Kryeministër?

Presidenti Hashim Thaçi ka kërkuar që lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti ta njoftojë për kandidatin për kryeministër duke i kujtuar se një akt-gjykim të gjykatës kushtetuese që thotë se “nuk përjashtohet që partia ose koalicioni në fjalë do të refuzojë të marrë mandatin”. “Si President i Republikës së Kosovës jam i obliguar që të ndërmarr veprime pa vonesa të mëtejme,.

Tmerr në familjen e Adelina Tahirit, nusja lidh me litar dhe godet me çekan në kokë bashkëshortin

Dramë në familjen e dajës së këngëtares Adelina Tahiri. Kjo e fundit ka publikuar një foto të tij nga spitali, ku lë mesazhin “Dajo jemi me ty!”. Ndërsa bashkangjitur fotos ka postuar edhe lajmin. Avdulla Mehmetaj, i cili është pronari i televizionit Era në Maqedoni, shfaqet i shtrirë në spital, pasi është plagosur në kokë me çekan nga bashkëshortja e.

Pas takimit me Daçiç, Al Maliki: Palestinezët mbështesin qëndrimin e Serbisë për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka takuar në Beograd shefin e diplomacisë së autoritetit palestinez, Riyad al-Maliki, i cili po qëndron për vizitë në Serbi. Sipas një njoftimi të ministrisë së Jashtme të Serbisë, Daçiç ka shprehur mirënjohje për mbështetjen që palestinezët i kanë dhënë Serbisë në organizatat ndërkombëtare, duke mos votuar për anëtarësimin e Kosovës. “Ne i.

LDK-ja thyen heshtjen: I paraqitëm ofertën Vetëvendosjes

Lidhja Demokratike e Kosovës ka thyer heshtjen për të thënë që gjithçka që po diskutohet rreth takimit të sotëm me Isa Mustafës dhe Albin Kurtit janë të pavërteta. Ndërsa, LDK nuk tregon ndonjë të vërtetë konkrete. Në njoftimin e LDK-së thuhet se kjo parti i ka paraqitur një ofertë për bashkëqeverisje Lëvizjës Vetëvendosje, por nuk tregon se për cfarë oferte.

Përfundon pas dy orësh takimi Kurti-Mustafa

Ka përfunduar pas dy orësh takimi mes krerëve të LDK- së dhe Lëvizjes Vetëvendosje në godinën e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Nuk dihet ende nëse është arritur ndonjë marrëveshje për formimin e qeverisë së re. Kosova i mbajti zgjedhjet paralamentare në 6 tetor 2019, por deri më sot nuk është formuar ende qeveria e re.

“Të lërë Kosovën, ose të vritet”, 30 ditë burg për ish-kandidatin për deputet që kërcënoi Albin Kurtin

Ish-kandidati për deputet i Nisma Socialdemokrate, Haxhi Hoti është rikthyer në burg, pasi akuzohet se ka kërcënuar përmes një shkrimi, kreun e LVV-së Albin Kurtin. Ky fakt është bërë i ditur nga zëdhënësi i Gjykatës së Apelit, Arbër Jashari. Haxhi Hoti i është komunikuar masa arrest për 30 ditë, pasi Gjykata e Apelit ka aprovuar ankesën e Prokurorisë së Shtetit.

Haradinaj takohet me Schutz: Gjermania, tejet e nevojshme për Kosovën

Kosova dhe Gjermania suksesshëm kanë thelluar bashkëpunimin bilateral në fushën politike dhe ekonomike, si një e arritur e madhe strategjike për vendin dhe rajonin,” tha sot Ramush Haradinaj, Kryeministri në detyrë i Kosovës pas takimit me znj. Susanne Schütz, Drejtoreshën për Evropën Jug-Lindore, Turqi dhe shtetet anëtare të Asociacionit Evropian për Tregti të Lirë në Ministrinë e Jashtme Gjermane. Haradinaj.

Burri 72 vjeçar gjendet i vdekur në dhomën e motelit, në kërkim femra që e shoqëroi. Kamerat filmuan momentin kur …

Nje burre 72 vjecar ka vdekur ne nje dhome moteli ne Gjilan. Lajmin e ka komfirmuar edhe policia e Gjilanit, nderkohe qe mesohet se ne kerkim eshte vene nje grua, me te cilin dyshohet se ka qene i shoqeruar i moshuari.  Sipas hetimeve, ai kishte shkuar i shoqeruar me nje grua ne motel, gjate mesdites se djeshme. Kamerat e motelit.

Prag marrëveshjeje, mediat kosovare zbardhin detaje nga takimi: Mustafa merr gjashtë ministri dhe Presidentin, Kurti do të falë edhe…

Mediat kosovare paraprijnë se nesër mund të finalizohet përfundimisht një marrëveshje për koalicionin qeverisës. Sipas skenarit që ato kanë ngritur duket se LVV do t’i japë LDK-së dhe një ministri tjetër si ajo e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë ku si emër për këtë ministri gjatë ofertës publike të dy ditëve më parë Rozeta Hajdarin. Gjithsesi Kurtit i mbetet post i.