X
Mali i Zi drejt formimit të qeverisë së re, shqiptari Dritan Abazoviç do të marrë dy poste në kabinet

Drejtuesit e tre blloqeve të shumicës parlamentare në Malin e Zi kanë njoftuar një marrëveshje në lidhje me përparësitë e qeverisë së re. Ata janë përpjekur për të gjetur një gjuhë të përbashkët përpara votimit të qeverisë së re në 2 dhjetor. Të enjten, media publikoi se udhëheqësi i koalicionit liberal Bardhezi, Dritan Abazoviç, kishte propozuar një marrëveshje që i.

Debati në Kosovë, Kurti: Presidenti i ri të dalë nga zgjedhjet e parakohshme

Posti i Presidentit mund ta fusë Kosovën në një tjetër spirale krize. Pas dorëheqjes së Hashim Thaçit për t’u përballur më drejtësinë në Hagë, në Prishtinë nisën lëvizjet për emrin e ri. AAK ka vendosur kusht që kreu i ri i shtetit të jetë Ramush Haradinaj, por rruga deri aty, për të siguruar numrat nuk do të jetë e lehtë.

Flamuri shqiptar në zemër të Serbisë, deputeti i Preshevës e çon në Kuvend. Ja reagimi i Bërnabiç dhe Daçiç

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Shqipërisë, Shaip Kamberi, e ka marrë me vete flamurin e Shqipërisë, duke e vendosur pranë atij të Serbisë gjatë seancës së sotme në Kuvendin e Serbisë. Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç ka reaguar shpejt ndaj këtij veprimi të deputetit shqiptar, duke i kërkuar atij që ta hiqte flamurin kuqezi, transmeton Gazeta Express. “Nëse.

Greqi/ 2018 raste të reja me COVID-19, në 24 orët e fundit 99 vdekje

Në Greqi autoritetet njoftuan sot 2,018 raste të reja të koronavirusit në vend, nga të cilat 2 u zbuluan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 99306. Ndërsa 608 pacientë po trajtohen të intubuar, 524 pacientë të tjerë janë liruar nga ICU. Në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 99 vdekje të reja duke.

Serbia shënon rekord të zi, në 24 orët e fundit ndërrojnë jetë nga koronavirusi 51 persona

Gjatë 24 orëve të fundit, Serbia ka regjistruar 7 606 raste të reja të personave të infektuar me Covid-19. Autoritetet shëndetësore serbe kanë raportuar se edhe 51 njerëz kanë ndërruar jetë, i cili është një rekord i ri i zi. Në Serbi, për shkak të koronavirusit, aktualisht ka 6 722 njerëz në spitale, ndërsa 243 pacientë kanë aparate për frymëmarrje..

775 raste të reja dhe 15 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar 775 raste të reja, nga 1.903 testime të kryera për të dyshuar. IKShPK bën të ditur se në orët e fundit janë shënuar edhe 15 viktima të tjera nga virusi i rrezikshëm. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (76, 66, 56, 52 vjeç), Prishtinë 2 raste (78, 66.

Lajçak letër Hotit: Lejo Vuçiçin të hyjë në Kosovë

Si reagim i qëndrimit zyrtar dhe të vendosur të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj – Stublla, i deleguari special i BE-së për Dialogun me Serbinë i ka dërguar letër zyrtare Kryeministrit Avdullah Hoti në shenjë proteste për moslejimin e vizitës së Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç në Kosovë. “Siç përcaktohet në Marrëveshjen e Lirisë së Lëvizjes,.

Vjosa Osmani shfuqizon dekretet për konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë

Presidentja në Detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani ka shfuqizuar katër dekrete për konsuj të përgjithshëm në: Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë. Këto dekrete ishin nënshkruar nga ish-presidenti, Hashim Thaçi. “Për tri rastet e para (Pragë, Lubjanë, Shkup), bazuar në praktikën diplomatike e konsullore, konsullatat e përgjithshme, si rregull, nuk hapen dhe konsujt e përgjithshëm nuk emërohen në të njëjtin qytet.

Ambasadori i SHBA në Kosovë: Lëreni Gjykatën Speciale ta bëjë punën e saj

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë u kishte kërkuar me ngulm deputetëve të Kuvendit të Kosovës që në vitin 2015 ta votonin Gjykatën Speciale, ndërsa tani kërkon që politikanët në Kosovë ta lënë këtë institucion që ta vazhdojë punën. Në një përgjigje, ambasada e SHBA-së në Prishtinë u ka kërkuar politikanëve në Kosovë që të mos ndërhyjnë.

Haradinaj flet për plagët e luftës: Si më sulmuan serbët shtëpinë dhe më vranë vëllanë

Ramush Haradinaj deklaroi sonte në emisionin “Ballkan” në “ABC” se beson te pastërtia e luftës së UÇK-së dhe se ish-luftëtarët që ndodhen në Hagë do ta provojnë një gjë të tillë, ashtu sikur ka bërë edhe ai dy herë. “Është e padrejtë, Kosova vazhdon me dëshmuar pafajësinë, ky është një filtër i radhës, ne kemi kaluar disa filtra të drejtësisë,.