X
Kryeministri Hoti dhe Vuçiç përballë sot në Samitin virtual të Ballkanit Perëndimor

Ashtu siç ishte parashikuar, Këshilli Atlantik do të mbajë sot një samit virtual me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, ku do të marrin pjesë kryeministri i Kosovës, Avdulla Hoti dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç. Shtetet pjesëmarrëse janë Kosova, Serbia, Shqipëria, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut. Në njoftimin e Këshillit thuhet se folësit.

Kosova izolon Shqipërinë: Tashmë duhet të kesh kryer tamponin për të kaluar kufirin

Shtetasit e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës duhet të kenë të kryer testin RT-PCR për Covid-19 nëse dëshirojnë të futen brenda territorit të Kosovës. Qeveria e Kosovës thotë se kjo masë është marrë sipas parimit të reciprocitetit edhe pse në fakt Shqipëria nuk ka asnjë kufizim në kufi. Qeveria e Kosovës ka sqaruar.

U infektua me koronavirus, Veseli: Jam mirë me shëndet, deri në shërim të plotë do të qëndroj në vetizolim

Kreu i PDK, Kadri Veseli tashmë prej pesë ditësh në luftë me COVID-19 thotë se gëzon shëndet shumë të mirë. Veseli shprehet se deri në shërim të plotë do të qëndrojë në vetizolim teksa mezi pret të rikthehet në aktivitete dhe në punët e tija në krye të PDK. POSTIMI: Të dashur qytetarë, Ju falënderoj nga zemra për kujdesin dhe.

Deputetja rrëfen ‘luftën’ me koronavirusin: Në dhomën nr.9 një burrë ndërroi jetë

Këngëtarja e njohur, njëherësh deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha ka rrëfyer betejën e saj të gjatë me koronanavirusin. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale ajo ka ndarë këtë rrugëtim të vështirë me të cilin duhej të përballej në spitalin ku janë të shtruar të prekur me COVID-19. Ajo ka ndarë mes rreshtash përjetimet e saj në ato dhjetë ditë qëndrimi.

Kosovë, kryetari i Transportit Rrugor: Qytetarët që kthehen nga Shqipëria nuk do të vetëkarantinohen

Kryetari i Transportit Rrugor në Kosovë, Rruzhdi Kurtishaj ka thënë për median Indeksi Online se ka marrë garancinë e kryeministrit Hoti se qytetarët që kthehen nga Shqipëria nuk do të vetëkarantinohen. Dje u publikua nga mediat kosovare një vendim se Kosova do të vetëkarantinonte për shtatë ditë gjithë qytetarët që vinin nga Shqipëria kurse tampon me detyrim për ata që.

Koronavirusi në Kosovë, mbi 400 pacientë të shtruar në spital

Mbi 400 pacientë, të infektuar me koronavirus, janë aktualisht të shtruar në klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme. Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës njoftoi se, në total, numri i të hospitalizuarve është 608, por prej tyre 414 pacientë janë të infektuar me koronavirus. Ndërkohë, 24 prej tyre janë vënë në respiratorë,.

Greqi, vijojnë përplasjet mbi autostradën “Joniane” drejt kufirit shqiptar

Autoritetet greke në prefekturën e Janinës po bëjnë përpjekje për financimin e projektit rrugor që lidh Janinën me pikën kufitare shqiptare të Kakavijës. Ministria greke e Infrastrukturës ka përjashtuar së fundi mundësinë e ndërtimit të një autostrade me katër korsi nga Janina në Kakavijë, pasi sipas saj përdorimi i rrugës nuk ka peshën për t`u përfshirë në rrjetin rrugor trans-europian..

Firmoset marrëveshja në Mal të Zi, partitë kryesore shqiptare garojnë me listë të përbashkët: Synojmë maksimalizimin e votës

Partitë kryesore shqiptare në Mal të Zi kanë nënshkruar sot marrëveshjen për të garuar së bashku në një listë të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 30 gushtit. Nazif Cungu shkruan se me këtë bashkim mes Forcës së Re Demokratike, Alternativës Shqiptare, Lidhjes Demokratike Shqiptare, Unionit të Tuzit si dhe Lëvizjes Qytetare Perspektiva synohet maksimalizim i votës si dhe përfaqësim i.

Sherr në Kuvendin e Kosovës, deputeti i Vetëvendosjes: Më sulmuan fizikisht dy kolegë të LDK

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Gazmend Gjyshnica pretendon se është sulmuar fizikisht në korridoret e Kuvendit të Kosovës nga dy kolegë të LDK. Gjyshnica thotë se pas mbledhjes së Komisionit për Punë të Jashtme, në korridor ka dalë i fundit ku e prisnin dhe e sulmuan Kujtim Shala dhe Arben Gashi. “Ashtu siç deklaroi deputetja, kolegia ime sot në mbledhjen e.

“Shpëtoni kokën tuaj e të familjes”, gazetari që u prek nga Covid-19 i shqetësuar: Pacientët po trajtohen në korridoret e spitalit, masat e kanë humbur kuptimin

Gazetari kosovar, Berat Buzhala, i cili u infektua me Covid-19, po ashtu humbi babain nga koronavirusi, ka bërë apel në rrjetet sociale, që secili tani “të luftojë për të shpëtuar kokën e vet dhe të familjes”. Duke iu referuar neglizhencës së qytetarëve, Buzhala thotë se “organizimi kolektiv ka deshtu dhe kjo nuk eshte hera e pare. S’ka ketu cka mo..