X
“Nuk ka njeri në botë që mund të mohojë Masakrën e Reçakut”, Thaçi mesazh të prerë Vuçiç: Një ditë do jepni llogari për gjenocidin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në prani edhe të homologut shqiptar, Ilir Meta, ka përkujtuar sot 21-vjetorin e një ndër masakrat më të mëdha ndaj popullit kosovar, Masakrën e Reçakut. Në fjalën e tij, Thaçi i përcolli një mesazh të qartë Serbisë dhe Presidentit Aleksandër Vuçiç, duke thënë se nuk ka njeri në botë që mund të mohojë këtë masakër..

“Kujdes nënë, ata do të vrasin”, fjalët e fundit të 12 vjeçarit. Rrëfimi prekës për masakrën e Reçakut

“Kujdes nënë, ata do të vrasin”, ishin fjalët e fundit e Halim Beqirit, 12 vjeçar. Një plumb e goditi pas qafe. Kishte gjak në gojë. Isha dy metra larg. Serbët shtinin nga të gjitha anët. Nuk mund të afrohesha Ata vranë edhe burrin tim. Ai ishte pranë djalit tonë”, ka rrëfyer nëna e tij Ema për të dërguarin special të.

E PLOTE/ Zbardhet oferta e fundit që Albin Kurti i ka bërë Isa Mustafës

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi ka bërë publike ofertën që kryetari Albin Kurti i ka bërë kreut të LDK-së Isa Mustafës për bashkëqeverisje. Bislimi thotë se LVV ka propozuar që nga 12 të bëhen 14 ministri, ku LDK do të ketë 6 të tilla. “Në përpilimin e këtij propozimi,Vetëvendosje beson se është bërë edhe një kompromis shumë i madh,.

Albin Kurti ofertë të fundit Mustafës, çfarë i kërkoi në orët e vona të natës së kaluar

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka dërguar mbrëmë vonë ofertën e fundit, kryetarit të LDK-së, Isa Musatafa. Në këtë ofertë, të cilën e ka siguruar Insajderi, Kurti ka propozuar rritjen e numrit të ministrive nga 12 në 14. Kësisoj, LDK do të ketë gjashtë ministri, VV, pesë, derisa minoritetet tri ministri. Oferta nga Kurti tek Mustafa ka shkuar.

Dy persona i marrin jetën turkut, por qesja e sendeve të viktimës nxjerr zbuluar autorin, gruaja publikon emrin: Ky është shqiptari që më vrau burrin!

Sonya K, 28-vjeçe në gusht të viti 2019 humbi bashkëshortin e saj, pas disa të shtënave me armë. Policia, hetoi ngjarjen dhe pas disa kohësh i ktheu asaj sendet personale të burrit, në një qese, por në atë kohë nuk vuri re asgjë të veçantë. Në qesen plastike të komisionit të vrasjeve ishin karta të ndryshme ID të viktimës Emrah.

I vëllai dha dorëheqjen nga kryetar i AAK, Daut Haradinaj: Nuk do të kandidoj për atë post

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryetarit të AAK duke i hapur rrugë zgjedhjeve të reja në parti. U aludua se pasardhësi i tij në krye të partisë mund të ishte i vëllai, Daut Haradinaj por ai ka hedhur poshtë mundësinë për të garuar si kryetar i AAK. “Jam komod me detyrat që kam pas deri tash dhe mandatin.

Dyshimet për spiunazh/ Arrestohet një çift rus, po hynte ilegalisht në Kosovë

Dy rusë u arrestuan këtë të hënë duke kaluar ilegalisht kufirin Kosovë-Serbi në fshatin Sharpel, në veri të vendit. Sipas medieve lokale policia kufitare i ndaloi ata teksa po udhëtonin me veturë në një rrugë ilegale që shfrytëzohet nga kontrabandistët, për të dalë nga Kosova. Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndaluar një automjet me targa malazeze të cilin.

Daçiç kërkon heqjen e taksës për t’u kthyer në dialog, por vazhdon të flasë për tërheqjet e njohjeve të Kosovës

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka thënë sot se ruajtja e integritetit territorial do të vazhdojë të jetë prioritet shtetëror dhe se shpreson që Kosova e Serbia do të kthehen në tavolinën e dialogut gjatë këtij viti. “Me gjithë përkushtimin dhe konstruktivitetin tonë maksimal, nuk jemi të kënaqur me mbarëvajtjen e këtij procesi (rreth Kosovës) vitin e kaluar,.

“Ai e di çfarë ka ndodhur në Reçak”, Walker: Vuçiç është politikan i llojit të Millosheviçit

Ish-shefi i misionit të OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, Wiliam Walker deklaroi se presidenti serb, Aleksandar Vuçiç është politikan i llojit të Millosheviçit. Ndërkohë ai theksoi se kreu i shtetit serb duhet të ‘zgjohet’, pasi sipas tij, ai e di të vërtetën e asaj çka ka ndodhur gjatë luftës, sidomos në Reçak. “Nuk e di se ku bazohet ai. Më.

Jo vetëm Shqipëria, po zbrazet edhe Kosova. 30 mijë persona u larguan gjatë vitit 2018

Numri i kosovarëve që po e braktisin Kosovën nuk ka shënuar rënie. Madje, krahasuar me vitin 2017 pothuajse është trefishuar. Sipas të dhënave të fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, të përmbledhura në raportin “Vlerësimi i popullsisë 2018”, rreth 30 mijë persona e kanë braktisur vendin gjatë vitit 2018. “Numri i emigrantëve kosovarë gjatë vitit 2018 është vlerësuar të.