X
Emri/ ​Gjendet i vdekur në banesë ish-prokurori shqiptar, pista ku po hetohet

Ish-prokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Agron Matjani, është gjetur i vdekur në banesën e tij në Prizren mëngjesin e sotëm rreth orës 9:30. I kontaktuar nga KosovaPress, zëdhënësi i policisë rajonale në Prizren, Shaban Osmanollaj, konfirmoi se autoritetet i janë përgjigjur rastit të një vdekjeje të dyshimtë dhe se ekipet përkatëse janë në terren. Ndërsa Prokuroria Themelore në Prizren.

A do të zbuten raportet mes Greqisë dhe Turqisë? Kryeministri grek takon Erdogan

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, do të takohet me presidentin e Turqisë, Reccep Tajip Erdogan, të mërkurën, në një përpjekje për të shtensionuar raportet pasi Ankaraja nënshkroi marrëveshje me Libinë për kufijtë detarë. Kryeministri grek dhe presidenti turk do të takohen në margjinat e një samiti të aleancës së NATO-s në Londër, tha zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas. “Shpresojmë.

“Ëndrrat shoviniste”, DW: Kosova i bashkohet sistemit energjitik të Shqipërisë, vjen reagimi i ashpër nga Beogradi

Sistemi i transmisionit energjetik i Kosovës dhe ai i Shqipërisë nënshkruan marrëveshjen e themelimit të bllokut rregullues të sistemeve energjetike. Beogradi reagon, se nuk do ta lejojë zbatimin e kësaj marrëveshjeje. Kosova dhe Shqipëria nënshkruan marrëveshjen për transmisionet e energjisë elektrike, duke bërë kështu hapin e parë për shkëputje përfundimtare të sistemit energjetik të Kosovës nga ai i Serbisë. Kjo.

Lajm i gëzueshëm/ Lind në Prizren foshnja e parë nga të prekurit e tërmetit të Durrësit, lumturi në familjen Hoda

Lajme të mira më fund na vijnë për të prekurit nga tërmeti. Manushaqe Hoda nga Durrësi, nuk e kishte menduar kurrë që djalin do ta lindte në Prizren. Por ja që ndodhi kështu, pasi pas tërmetit të 26 nëntorit ajo u nis drejt Kosovës, për tu strehuar në Parkun Inovativ. Ky lajm është konfirmuar edhe nga Drejtori Ekzekutiv i Spitalit.

Kthesa befasuese e Vuçiç: Nuk do të shkojmë drejtë Rusisë, por BE-së!

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë sot se Serbia dëshiron të hap kapituj të rinj në bisedimet e pranimit duke theksuar se çështje kyçe është edhe arritja e marrëveshjes me Kosovën. Vuçiç ka deklaruar se dëshiron një shpjegim më të qartë të asaj që vendet e Bashkimit Evropian e shohin si të ardhmen e Ballkanit Perëndimor. Ai ka theksuar se.

Haradinaj: Dikush po i mashtron të ardhurit nga Shqipëria pas tërmetit

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga të gjithë qytetarët, shoqëria civile por edhe subjektet politike që të tregohet kujdes me personat e ardhur nga Shqipëria. Haradinaj është shprehur se asnjë qytetar nga Shqipëria nuk do mbetet pa strehë, ndërsa ka theksuar se dikush po i mashtron njerëzit. “Çdo shtetas i Shqipërisë, që hyn në territorin e.

VV-LDK, sot pritet nënshkrimi i marrëveshjes për qeverisje

Sot pritet që të nënshkruhet marrëveshja për koalicion mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, ndërkohë, ende zyrtarisht nuk dihen detaje për ndarjen e ministrive, postin e presidentit dhe kryetarit të parlamentit të Kosovës. Në takimin që u mbajt të shtunën në mes të Isa Mustafës dhe Albin Kurtit, u tha se është përmbyllur 100 përqind harmonizimi i programit.

Pas Shqipërisë, tërmeti i fortë lëkund edhe vendin fqinj

Pas një seri lëkundjesh sizmike që kanë goditur Shqipërinë ditët e fundit, para pak minutash një tërmet me magnitudë 4,5 ballë të shkallës rihter ka lëkundur shtetin fqinj, Greqinë. Epiqendra e tërmetit ka qenë 20 km në veri-perëndim të qytetit të Lamias dhe 171 km larg kryeqytetit Athinë. Thellësia e lëkundjes ka qenë 80 km, ndërsa deri tani nuk ka.

Haradinaj në Thumanë: Të këqijat dhe gëzimin i ndajmë bashkë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se është duke qëndruar në Shqipëri, pas tërmetit që la të vdekur disa persona e qindra të tjerë të lënduar, shkruan Gazeta Express. Haradinaj ka shkruar në Facebook se është duke qëndruar në Thumanë, në vendin ku vdiqën disa persona. “Sonte, në Thumanë, në vendin e dhimbjes për çdo.

Gjenerali tregon se si u mobilizua FSK’ja për ta ndihmuar Shqipërinë

Komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, në pikë të shkurtra e ka shpjeguar procesin nga marrja e informatës për tërmete në Shqipëri e deri tek mobilizimi i njësive përkatëse të FSK-së për t’u dalë në ndihmë bashkëkombësve. Ai ka treguar se vetëm brenda dy orëve njësitë e kërkim-shpëtimit të FSK-së kanë qenë të gatshme që t’i.