X
Ministri i Maqedonisë së Veriut: Do të ashpërsojmë masat, piku i të infektuarve nga COVID- 19 në fund të prillit

Në një deklaratë për shtyp, ministri maqedonas i Shëndetësisë Venko Filipçe ka bërë me dije se shteti do të forcojë masat kufizuese. Ai i bërn apel qytetarëve maqedonasë të rrinë në shtëp i dhe të respektojnë rregullat teksa ka thënë se piku i koronavirusit do jetë në fund të prillit. Filipçe tha se Maqedonia e Veriut është në fazën e.

Kosova vijon me masat për parandalimin e koronavirusit, por kufizimi i qarkullimit përfundon më 12 prill

Qeveria e Kosovës ka vazhduar disa prej masave kryesore në përpjekje për të parandaluar shpërndarjen e koronavirusit, derisa masa e ndalimit të qarkullimit me orë të caktuara do të përfundojë më 12 prill. Sipas njoftimit nga Qeveria në detyrë, në mbledhjen e 22-të korresponduese është vendosur që të vazhdojë ndërprerja e procesit edukativo-arsimor, të vazhdojë pezullimi i linjave të udhëtimit.

Rëndohet bilanci/ Greqia numëron 73 viktima nga Covid-19, në total 1735 të prekur

Regjistrohen 62 rastet e reja, nderkohe qe shkon 73 numri i të vdekurve në Greqi. Greqia ka arritur 73 viktima nga koronavirusi teksa 2 të fundit ndërsa deri më tani janë raortuar 62 raste të reja. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë tha se, deri më tani në shtetin helen janë 1735 të infektuar nga koronavirus nga të cilat 54.9% janë.

Maqedonia e Veriut/ 72 raste të reja në 24 orë, shkon në 555 numri i të infektuarve me Covid-19. Humbin jetën dy persona

Dy viktima të reja nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, njëri nga Kumanova dhe tjetri nga Llabunishta. Në 24 orët e fundit, në vend janë regjistruar 72 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin e pacientëve në 555, ndërsa dy persona kanë ndërruar jetë. Në 24 orët e kaluara shumica e rasteve janë regjistruar në Kumanovë, 21 persona,.

Greqia shënon 70 të vdekur nga koronavirusi, dy viktimat e fundit në Kostur dhe Korfuz

Greqia ka arritur 70 viktima nga koronavirusi teksa 2 të fundit për sot janë shënuar në dy qytete shumë afër Shqipërisë, në Korfuz dhe Kostur. Një 75-vjeçar, rasti i dytë nga ishulli i Korfuzit ndërroi jetë sot në spitalin e Janinës, ndërsa numri i të infektuarve në Greqi ka shënuar 1673. Greqia mbetet një nga vendet me më shumë të.

Nisin rastet e infektimit/ Greqia karantinon kampin e dytë të refugjatëve, në rrezik 110 mijë emigrantë

Autoritetet greke kanë vendosur në karantinë një kamp të dytë të refugjatëve pranë Athinës, pasi një banor u testua pozitiv me koronavirus, njoftuan zyrtarët të dielën. Ministria e Emigracionit tha se një burrë 53-vjeçar afgan ishte transferuar nga kampi Malakasa, i cili ka një popullsi prej 1,270 personash, në një spital në kryeqytetin grek. Familja e tij dhe ata, me.

Veriu i Kosovës, Kurti: Dikush do gjakderdhje,,,

Kryministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se politikanë në Serbi e Kosovë dëshirojnë konflikt në Veri të Kosovës për të realizuar planin për shkëmbim territorial. “Ata duan të provokojnë tensione sepse ata duan incidente. Sepse projekti i tyre për shkëmbim territorial sikur të realizohej do të shkaktonte konflikte e gjakderdhje të reja. Ai projekt dështoi. Tash duan.

Paketa financiare e Serbisë; 5,1 mld euro mbështetje për biznesin, 100 euro për çdo qytetar mbi 18 vjeç

Qeveria e Serbisë ka prezantuar një paketë financiare prej 5.1 miliardë euro në mbështetje të ekonomisë, ose 50% të buxhetit të shtetit për vitin 2020, tha ministri i Financave Sinisa Mali. Për çdo qytetar mbi 18 vjeç do të jepet një pagesë e menjehershme prej 100 eurosh. “Ne po prezantojmë gjithashtu një skemë garancie prej 2 miliardë eurosh. Këto janë.

Shkon në 23 numri i të shëruarve nga koronavirusi në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se janë konfirmuar edhe pesë raste të të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Gjithashtu, më 4 prill janë shëruar edhe shtatë pacientë që kanë qenë të infektuar me koronavirusin e ri. Numri i përgjithshëm i të shëruarve ka arritur në 23. SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 04.04.2020 në.

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Serbi

Në Serbi gjatë 24 orëve të kaluara, pesë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 44, tha Goran Stevanoviç, drejtori i Qendrës Klinike Infektive në Serbi. Deri më 4 prill, në ora 3 pasdite, janë regjistruar edhe 148 raste si positive në COVID-19, kështu që numri i përgjithshëm i pacientëve tani është 1.624..