X
Zbardhet skenari për dorëheqjen e Haradinajt, dy politikanët që akuzohen se e dërguan në Hagë

Një ditë më parë Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministri i Kosovës. Ramush Haradinaj dha dorëheqjen e pasi është thirrur për të dëshmuar në Hagë. Në një konferencë për shtyp, Haradinaj u shpreh se hoqi dorë nga posti pasi sipas tij nuk mund ta cenonte nderin e Kosovës. Pas kësaj dorëheqje  kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve në Kosovë Rada.

Vuçiç njofton sot reagim për dorëheqjen e Haradinajt

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do t’iu drejtohet sot serbëve lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti e kryeministrit të Kosovës. Dorëheqja e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit ka mbledhur të gjithë udhëheqësit serbë gjatë ditës së djeshme. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, menjëherë pas dorëheqjes së Haradinajt është takuar me anëtarin serb të Presidencës së Bosnjës, Millorad.

Dorëheqja e Haradinajt, reagon DASH: Mirëpresim bashkëpunimin me prokurorinë

Departamenti amerikan i Shtetit tha në një deklaratë të shkurtër për Zërin e Amerikës se ka mësuar që Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Kosovës. “Shtetet e Bashkuara përgëzojnë respektimin nga ana e tij të thirrjes për t’u paraqitur para Zyrës së Prokurorit të Posaçëm të Dhomave të Posaçme për Kosovën”, thuhet në deklaratë. Kryeministri i Kosovës.

Skenarët për Kosovën/ Qeveri teknike apo zgjedhje të parakohshme?

Në Kosovë kanë nisur të gjithë të bëjnë pyetjen: “Çfarë do të ndodhë tani pas ikjes së Haradinajt?” Zgjedhje të parakohshme? Qeveri teknike? Një tjetër koalicion i PDK-së me parti të tjera? Të gjitha opsionet janë në tryezë, por LDK e Isa Mustafës kërkoi menjëherë mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme. Thirrja e LDK-së, drejtuar presidentit Hashim Thaçi pasoi mbledhjen e kryesisë së.

Serwer: Dorëheqja e Haradinajt shton gjasat për zgjedhje parakohe

Eksperti amerikan i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer tha nga Prishtina ku ndodhet për vizitë se ishte befasuar nga lajmi i dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj, me të cilin ishte takuar të mërkurën. “Jam shumë i sigurt që nuk e kishte idenë që do të jepte dorëheqjen të premten”, tha ai. Zoti Serwer tha se mendon se zoti Haradinaj ka bërë.

BBC: Haradinaj shkon për herë të tretë në Hagë, Serbia thotë se ka prova të reja

Kryeministri i Kosovës dha dorëheqjen pasi një gjykatë për krimet e luftës në Hagë e thirri atë për t’u marrë në pyetje si i dyshuar. Ramush Haradinaj, 51 vjeç, shërbeu si komandant rebel në konfliktin e Kosovës 1998-1999, që përfundimisht çoi në shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Ai tha se dha dorëheqjen në mënyrë që të mund të ndiqte çështjen.

Mediat serbe i bëjnë jehonë dorëheqjes së Haradinajt: “Rambo” i Kosovës për të tretën herë në Hagë

Lajmi i papritur i dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të Republikës së Kosovës, përveçse mediave në gjuhën shqipe dhe atyre ndërkombëtare, ka mbuluar edhe mediat serbe, që i kanë bërë jehonë,të gjitha pa përjashtim. Televizioni publik i Serbisë, e ka titulluar raportimin me titrat: “Rambo” i Kosovës ftohet për të tretën herë nga Haga”. Ndërkohë gazeta popullore.

Dorëheqja e Haradinaj, reagon Thaçi: Respektoj vendimin e tij

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas dorëheqjes së dhënë sot nga kryeministri Ramush Haradinaj me arsyetimin se është thirrur nga Gjykata Speciale për intervistim si ish-luftëtar i UÇK-së. Thaçi përmend edhe këshilltarin e tij të thirrur nga Specialja dhe disa ish-eprorë të tjerë të UÇK-së ndërsa thotë se është informuar nga mediat për vendimin e Haradinajt. Ai deklaron.

Dorëheqja e Haradinajt, Kosova shkon në zgjedhje të parakohshme

Dorëheqja e Ramush Haradindaj do të çojë Kosovën në zgjedhje të reja parlamentare. Haradinaj tha se përveç dorëheqjes së tij bie e gjithë qeveria dhe i takon Presidentit Hashim Thaçi që të nisë konsultimet për datën e re të zgjedhjeve. “Qeveria në dorëheqje i kryen detyrat e veta deri në formimin e qeverisë së re pas zgjedhjeve të lira. Tani.

Letra e plotë e dorëheqjes së Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës. Në fund të mbledhjes së Qeverisë ai ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje të parevokueshme. Shkak i këtij vendimi ka thënë se është një thirrje për t’u paraqitur për t’u marrë në pyetje nga Specialja si i dyshuar. Haradinaj ka lexuar letrën e dorëheqjes në përfundimin e.