X
Konfirmohen 1211 raste me COVID-19 në Greqi, 12 pacientë humbin jetën në 24 orët e fundit

Konfirmohen 1,211 raste të reja me koronavirus në Greqi, ndërsa 12 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. EODY njoftoi sot se numri i përgjithshëm i rasteve është 35510 nga të cilat 55.2% e të prekurve janë burra. 114 pacientë aktualisht po trajtohen të intubuar, ndërkohë që 284 pacientë janë liruar nga spitali. Ndërkohë numri i personave që.

Një viktimë dhe 284 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve në Kosovë një person ka humbur jetën nga koronavirusi. Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se janë realizuar gjithsej 1.058 testime, prej të cilëve 284 kanë rezultuar pozitiv për koronavirus. Gjithashtu bëhet me dije se 72 pacientë e kanë fituar betejën me COVID-19. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 117 raste, komuna Gjakovë 28 raste, komuna Ferizaj 19.

Kërcënimet ndaj Dritan Abazoviçit, Mali i Zi kërkon ndihmën e Interpolit

Mali i Zi ka kërkuar ndihmën e Interpolit për shkak të kërcënimeve përmes mediave sociale ndaj Dritan Abazoviq, udhëheqësi i Aksionit të Reformës së Bashkuar (URA). Policia malazeze identifikoi R.SH nga Rozhaja, i cili kërcënoi Dritan Abazoviqin, përmes rrjetit social Facebook. Por, meqenëse R.SH nuk jeton në Mal të Zi, u kërkua ndihma e Interpolit. Kjo u konfirmua për Radion.

Rreziku nga koronavirusi, Pendarovski apel qytetarëve: Zbatoni rregullat, situata është serioze

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski menjëherë pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë apeloi deri tek qytetarët që të respektojnë dhe zbatojnë në përpikëri masat dhe protokollet e qeverisë e për të parandaluar përhapjen e Covid 19. Gjithashtu ai ka theksuar se nuk është koha për përfitime politike, e rëndësishme është përballimi i situatës Covid. “Për shkak të valës.

Sulmi në Francë, Thaçi: Terroristët nuk do të fitojnë kurrë!

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar në lidhje me sulmin e kësaj enjteje në Nicë të Francës, ku si pasojë kanë humbur jetën tre persona dhe janë plagosur disa të tjerë. Thaçi përmes një postimi në rrjetet sociale shkruan se në një moment të vështirë populli i Kosovës qëndron krahë Francës. “Kosova qëndron pranë popullit dhe Qeverisë së Francës.

Mesazh kërcënues ndaj Dritan Abazoviç, arrestohet malazezi

Policia ka nisur hetimet ndaj një shtetasi malazez, me inicialet R.S. pasi dyshohet se ai ka kërcënuar Dritan Abazoviçin. Në një mesazh kërcënues, Abazoviq u tha se do të të vritej nëse bashkëpunon me çetnikët në krijimin e qeverisë së re malazeze. “Nga një llogari në rrjetin social, kërcënimet iu dërguan liderit të partisë politike URA, Dritan Abazoviqit, me të.

Infektohet me COVID-19 deputetja në Maqedoninë e Veriut

Sllavjanka Petrovska, aktualisht deputete në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, infektohet me koronavirus. Lajmin e bëri të ditur vetë deputetja Petrovksa, e cila i bën thirrje qytetarëve të tregohen të kujdesshëm pasi spitalet thotë ajo janë tejmbushur me pacientë, ndërsa thekson se mjekët janë të lodhur. “Sot pasdite kisha temperaturë të lartë kur isha në Kuvend. Pasdite u testova dhe.

Shifra rekord edhe në Maqedoninë e Veriut, ndërrojnë jetë 14 pacientë me koronavirus, 870 raste pozitive

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2647 testime në Maqedoninë e Veriut, nga ku 870 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Gjithashtu, janë regjistruar edhe 14 vdekje të reja, si pasojë e infektimit me COVID-19. Instituti i shëndetësisë publike informon se 292 persona janë shëruar nga virusi korona, pas dy testimeve të njëpasnjëshme negative.

Ish-eprori i UÇK-së, Salih Mustafa deklarohet i pafajshëm për aktakuzën për krime lufte në Hagë

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa u deklarua i pafajshëm për akuzat për krime lufte të ngritura nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Mustafa u deklarua i pafajshëm për katër pika të aktakuzës: ndalimi arbitrar, trajtimi mizor, torturë dhe vrasje e paligjshme. Para kësaj ai dha një deklaratë para gjykatës ku tha se shpreson që Dhomat e Specializuara.

A do të rrëzohet qeveria e Kosovës e drejtuar nga Abdullah Hoti? Çfarë pritet ditët në vijim

Vota e një deputeti minoritar për qeverinë Hoti, për shkak se ishte i dënuar, ka mundësi që të kthehet në mallkim për këtë qeveri. Gjasat janë reale që Gjykata Kushtetuese ta kthejë në pikën zero zgjedhjen e qeverisë së Kosovës. Gjykata Kushtetuese së shpejti pritet ta publikojë aktvendimin lidhur me rastin e votimit të Qeverisë Hoti. Sipas burimeve të Gazetës.