X
Vizita e gjeneralit libian Haftar në Athinë, Erdogan mesazh Mitsotakisit: Po hedh hapa të gabuar

Lufta në Libi, duket se ka hedhur tensionet dhe në anën tjetër të Mesdheut. Pas vizitës në Greqi të gjeneralit Khalifa Haftar, Erdogan ka thënë se kryeminsitri grek Kyriakos Mitsotakis po hedh hapa të gabuar. Por përgjigjen Erdogan e ka marrë nga ministri i jashtëm Nikos Dendias, në mënyrë diplomatike. ”Sa i përket ndërmarrjes së hapave të duhur, është të.

Mustafa mesazh Kurtit: Vlerësoje mirë ofertën e fundit, LDK ka vullnet për koalicion

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka folur për arsyet e mos arritjes së koalicionit me Lëvizjen Vetëvendosje deri më tani. Mustafa ka thënë se nuk e ka pritur që do të zgjasin kaq shumë bisedimet me VV-në për formimin e Qeverisë. Sipas tij tani koalicioni mund të arrihet me vullnetin e Vetëvendosjes. “LDK ka vullnet edhe përkushtim.

Isa Mustafa: Nëse s’ka koalicion LDK-VV, Kurti duhet të gjejë zgjidhje tjetër

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje duhet të gjejë zgjidhje tjetër nëse nuk i pranon kërkesat e partisë së dytë. Ka thënë se LDK-ja e ka opsion koalicionin me Vetëvendosjen. Shefi i LDK-së ka thënë se s’do të ketë takime të tjera me Albin Kurtin nëse s’ka pajtim për arritjen e një marrëveshjeje. “A do të.

Thaçi: Kam nënshkruar nominimin e Albin Kurtit për kryeministër, ai duhet ta pranojë ose refuzojë

Kur e gjithë vëmendja është përqendruar tek krijimi i qeverisë së Kosovës, si dhe fakti nëse do të zgjidhet apo jo Albin Kurti kryeministër, vjen një sinjal pozitiv nga presidenti Hashim Thaçi. Ai deklaroi sot se qytetarët e Kosovës dhe partnerët ndërkombëtarë janë duke pritur që të themelohen institucionet. Prandaj, sipas tij, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Kurti duhet të pranojë.

Tjetër tërmet i fuqishëm godet shtetin fqinj

Të tjera lëkundje sizmike janë ndjerë në shtetin fqinj, Greqinë. Sipas të dhënave sizmologjike, tërmeti u regjistrua me magnitudë 4.8 i shkallës Rihter në orën 02:52. Epiqendra ka qenë në Detin Jon. Nga lëkundjet sizmike nuk ka raportime për persona të lënduar dhe për dëme materiale. Një ditë më parë, Greqia u godit nga një tjetër tërmet me magnitudë 4.9.

Masakrimi i viktimave të Reçakut, dëshmitë e lëna në fletore nga mjeku shqiptar (Dokument)

Liderët serbë ende vazhdojnë të mohojnë masakrën e shkaktuar në Reçak. Madje presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe vartësit e tij deklaruan se “masakra e Reçakut është një trillim”. Krahas dëshmisë nga vendi i ngjarjes në ditën e masakrës nga shefi i misionit të atëhershëm i OSBE-së, William Walker, edhe një i ri shqiptar që në kohën kur ndodhi masakra ishte.

Krijimi i qeverisë në Kosovë/ Haradinaj:Me Kurtin nuk kemi pasur as konsulta, por jemi të hapur për ofertat që mund vijnë

Kryeministri në detyrë i Kosovë, Ramush Haradinaj, është shprehur i gatshëm ta këshillojë pretendentin për kryeministër të Kosovës, Albin Kurtin në rast se ai i kërkon ndihmë për të gjetur rrugë për formimin e Qeverisë së re, gjë të cilën me LDK-në në po arrinë ta bëjë tash e tre muaj. Ramush Haradinaj, deklaroi se Kurti mund të gjejë edhe.

Burri derdhi 15 plumba mbi të shoqen… këto janë katër vrasjet e bujshme që tronditën Prizrenin

Katër vrasje të rënda ndodhën vitin e kaluar në rajonin e Prizrenit. E para ishte vrasja e Armenda Aliu – Velija, që tronditi Prizrenin. Gruaja 48 vjeçare u vra nga arma e zjarrit me 15 plumba nga bashkëshorti i saj, Bajram Velija. Çifti Velija morën rrugë nga Zvicra për në Prizren, gjatë muajit korrik. Një zënkë e ashpër përfundoi me.

Nagavci e VV-së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

Konstituimi i Kuvendit të Kosovës më 26 dhjetor po konsiderohet si arsye e mjaftueshme për t’u funksionalizuar me komisione parlamentare dhe seanca plenare, përkundër ngecjeve në formimin e qeverisë. Udhëkryqi në të cilin gjendet Kosova me mungesë të buxhetit për vitit 2020, ka sjell kundërthënie mes atyre se a mundet, apo jo legjislatura e re të nis me punën duke.

Del videoja nga lufta në Kosovë/ Nënat vrapojnë me fëmijët në krahë, ushtarët e UÇK-së ruajnë ushtarët serb

Publikohet një video nga lufta në Kosovë, e cila është xhiruar, më 9 janar të vitit 1999 në Sllapuzhan të Suharekës, transmeton Gazeta Metro. Lufta e Kosovës ishte një konflikt i armatosur në Kosovë që filloi më 28 shkurt të vitit 1998, në mes të forcave serbe dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Gjatë kësaj lufte u dëbuan mbi një.