X
Bëri jehonë të madhe/ Zbardhet me zë e figurë fjalimi i Kurtit në Mynih, nga kush u frymëzua (VIDEO)

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mbrëmë në Mynih, përball  presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç mbajti një fjalim që bëri jehonë të madhe në Kosovë. “20 vite më parë, gati të gjithë ju, na ndihmuat neve që të çlirohemi nga Serbia. Unë mendoj se tash është koha që Serbia të çlirohet nga Kosova. Pas çlirimit të Kosovës nga Serbia, na duhet.

Burri goditet me thikë në gjoks, para agjencisë turistike shqiptare në Greqi

Një njeri ka humbur jetën në Selanik, në rrugën Monastiriou, para një agjencie turistike shqiptare. Burri ende i paidentifikuar është goditur me thikë nga një person, i cili ka tentuar ta vjedhë. Viktima ka refuzuar ti japë ç’kishte duke bërë që agresori ta godasë. Ambulanca bëri tërheqjen e turpit nga vendi i ngjarjes, ndërsa policia është vënë në kërkim të.

Sekretari Pompeo dhe Ambasadori Grenell refuzojnë ta takojnë Kryeministrin Albin Kurti

Me deklaratat e tij të fundit për dy marrëveshjet e arritura me Serbinë, me insistimin e tij për tarifa ose reciprocitet, Kryeministri Kurti është futur në një kurs të konfrontimit direkt me SHBA’në. Burime  të Gazetës Express nga konferenca e mbajtur në Munich tregojnë për mënyrën se si dyert e Kurtit u mbyllën nga aleati kryesor i Kosovës. Pompeo dhe.

Kurti takon zyrtarin e lartë britanik në Mynih, flasin për dialogun me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ësht takuar sot në Munih me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Moore nëpërmjet një postimi në Twitter ka uruar Kurtin për programin e qeverisjes së tij, derisa ka treguar se kanë diskutuar edhe për nevojën e rinisjes së bisedimeve me Serbinë. “Takim i shkëlqyeshëm.

Marrëveshjet për hekurudhat dhe autostradat me Serbinë, Osmani: Nuk dimë detajet, s’lejojmë që Thaçi të futet në dialog

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani nuk ka informacione të detajuara sa i përket marrëveshjes për hekurudhat të nënshkruan në Berlin, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, raporton Ekonomia Online. Ajo thotë se marrëveshja nuk është dërguar në Kuvend dhe se nuk mund ta komentojë pa e parë përmbajtjen. “Nënshkrimi i marrëveshjes nga zyrtarët e Ministrisë së Infrastrukturës, është çështje që duhet t’i.

‘Mini- Shengen siç e ka projektuar Merkeli’, Kurti: Jam për dialog me Serbinë, prioritet përmbajtja e marrëveshjes

Kryeministri Albin Kurti nga Mynihu ka folur për marrëveshjen përfundimtare me Serbinë duke thënë se është mirë të ndodhë shpejt, por shpejtësia nuk duhet t’ia zë vendin prioritar përmbajtjes. Ai tha se është për një dialog me parime dhe në konsultim me të gjithë partnerët ndërkombëtarë të Kosovës. “Unë nuk jam kundër dialogut, por jam për dialog të përgatitur mirë.

Trajkoviç: Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës të premten në Mynih

Politikania serbe, Rada Trajkoviç, thotë se shteti i Serbisë e ka njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës të premten, kur në Mynih të Gjermanisë ka nënshkruar marrëveshjet për ndërtimin e hekurudhës Prishtinë-Beograd. Siç ka thënë Trajkoviq lëvizjet në Mynih shpiejn tek ajo që presidenti i SHBA’së, Donald Trump, e kishte përmendur në letrat e tij dërguar Thaçit dhe Vuçiqit ku.

“Hiqni taksën, ndryshe nuk rinis dialogu me Serbinë”, Makron letër Thaçit për 12-vjetorin e Pavarësisë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në emër të popullit francez ka uruar me rastin e 12 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, kreun e shtetit, Hashim Thaçi. Me anë të një letre dërguar Thaçit, Macron ka shprehur gatishmërinë që bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borell , të organizojë një Samit në.

Shkeli marrëveshjen për emrin, shkarkohet ministrja në Maqedoninë e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka shkarkuar nga detyra ministren e Punës dhe Politikës Sociale, Rashella Mizrahi për shkak të mosrespektimit të Marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit për emrin. Pas një debati të ashpër që ka përfunduar në orët e hershme të mëngjesit të ditës së shumë, me 62 vota pro, deputetët kanë miratuar propozimin e kryeministrit të.

Vuçiç: Nuk mund të gënjej e të them se Kosova është e jona për 300 milionë vitet e ardhshme

Presidenti serb Aleksander Vuçiç tha se Serbia po lufton për çdo njeri në Kosovë, por ai nuk do të “gënjejë popullin për situatën e vërtetë në provincën jugore serbe”. Ai tha se nuk mund të thotë që Kosova do të jetë e tyre edhe për 300 milionë vitet e ardhshme, njofton Klan Kosova. “Nëse mendoni se ka shumë në Kosovë.