X
Zgjedhjet në Greqi: Gjithçka që duhet të dini

Për herë të gjashtë në vetëm një dekadë dhe për herë të parë që kur vendi përfundoi me sukses programin e paketës së shpëtimit në gusht 2018, grekët do të shkojnë në votime më 7 korrik, për të zgjedhur një qeveri të re. Kryeministri Alexis Tsipras shpalli zgjedhjet e parakohshme më 26 maj, pasi partia e tij e majtë SYRIZA.

“Problemet pas fitores…”, Rama i përgjigjet opozitës me thënien e Winston Churchill

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në mënyrë të tërthortë ndaj denoncimeve të opozitës për manipulim të votave nga komisionerët e Partisë Socialiste dhe rritjes me më shumë se 5 % të pjesëmarrjes në votimet 30 qershorit. Në një postim të publikuar në llogarinë e tij zyrtare në “Facebook”, Rama ka zgjedhur të komentojë akuzat për votime farsë dhe të manipuluara,.

“Supermamaja” me këmishë të bardhë, që vë në resht gjeneralët

Nga Il Giornale Nga pikëpamja politike mund të konsiderohet një “bijë arti”: babai i saj, Ernst Albrecht, ka qenë ministër dhe president i Saksonisë së Poshtme, si dhe një politikan shumë i njohur në Gjermani në fundin e viteve 1900. E diplomuar në Mjekësi, von Der Leyen e ka nisur karrierën politike vetëm 18 vjet më parë, kur mori fillimisht.

‘The Washington Times’: Pse DASH përfshihet në politikën e brendshme shqiptare, kush po e drejton politikën e jashtme të SHBA?

Nga Todd Wood Kemi shkruar shpesh për “Never Trumpers” (Kurrë Trumpistë-t) në Departamentin e Shtetit të cilët punojnë kundër axhendës së Presidentit Amerikan në Ballkan, dhe posaçërisht në Shqipëri. Ambasadorja amerikane e ngarkuar me detyrë Leyla Moses-Ones u kap nga ish drejtori i FBI James B. Comey duke shpërndarë në Twitter mesazhe anti-Trump. Publikimet në Twitter u fshinë vetëm pasi.

Zgjedhjet në Stamboll tregojnë si fitohet demokracia

Nga Daron Acemoglu, James A. Robinson Kur Këshilli i Lartë Zgjedhor në Turqi, i dominuar nga të emëruarit e presidentit Rexhep Tajip Erdogan, anuloi zgjedhjet bashkiake të Stambollit më 6 maj, e gjithë bota kishte të drejtë të shqetësohej. Por tani që u mbajt një votim i dytë, është Erdogan ai që duhet të shqetësohet. Zgjedhjet lokale të këtij viti.

A ishte kjo humbje fillimi i fundit të Erdogan?

Nga Mark Lowen, BBC Teksa po bëhej gjithmonë e më qartë shkalla e fitores e Ekrem Imamoglu, mbështetësit e tij vërshuan tek selia qëndrore. Jashtë në rrugë ishin rreshtuar dhjetëra kamera. Mes tyre edhe transmetuesi shtetëror turk, TRT, thellësisht nën kontrollin e presidentit Recep Tayyip Erdogan. Një grua afrohet pranë kameramanit të TRT, duke tundur një flamur me fytyrën e.

A po largohen arabët nga religjioni i tyre? Tendeca ‘anti fetare’ në rritje dhe kërcënimet nga Izraeli (FOTO)

Nga BBC Ndryshimet tashmë janë të dukshme dhe arabët po shfaqin gjithnjë e më shumë tendencat anti-fetare, sipas një sondazhi të madh dhe të hollësishëm të ndërmarrë nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut. Nga të drejtat e grave , te migrimi dhe seksualiteti arabët nuk janë më njësoj në një gamë të gjërë çeshtjesh. Më shumë se 25,000.

Aleancat e reja globale, po kërcënojnë lidershipin e SHBA-së në botë

Nga Samantha Vinograd Ka një klikë të re vendesh që po punojnë bashkë, dhe sjellja e presidentit Donald Trump, garanton se thuajse ne nuk do të ftohemi që të bashkohemi me ta. Tensionet që kanë shkaktuar tarifat e tij, dhe fyerjet e rëndomta, i kanë nxjerrë Shtetet e Bashkuara si një partner jo të besueshëm në sytë e aleatëve tanë..

Si do të ndikojnë zgjedhjet europiane në politikën vendase të çdo shteti

Do të duhen të kalojnë disa javë derisa rezultatet e zgjedhjeve europiane të hyjnë në fuqi; Parlamenti i ri nuk do të mblidhet deri në korrik, shkruan The Economist. Ndërsa në disa shtete të tjera duket sikur ngjarjet rrjedhin me një shpejtësi më të madhe. Vetëm pak ditë pas përfundimit të zgjedhjeve, një kancelar u detyrua të largohej nga zyra.

Nga Spanja në Turqi: Rritja e së djathtës ekstreme, një përplasje kulturash, dhe jo qytetërimesh

Nga Elif Shafak Unë e kam kaluar një pjesë të fëmijërisë sime në Ankara, dhe pjesën tjetër në Madrid. Komunikimi midis Spanjës dhe Turqisë në fillim të viteve 1980, ishte një përvojë e çuditshme. Spanja kishte vetëm pak vite që ishte rikthyer në demokraci, pas viteve të gjata të diktaturës, ndërsa Turqia kishte përjetuar një grusht shteti nga ushtria. Të.