X
Çfarë e pret Venezuelën?

Nga Anne O. Krueger Edhe përpara se komuniteti të fillonte të mbështeste liderin e opozitës së Venezuelës, Juan Guaido, presidenti i përkohshëm i vendit, Nicolas Maduro, po mbetej pa rrugëzgjidhje. Tani është e qartë se regjimi çavist nuk mund të mbijetojë dhe se vendi do të ketë nevojë për ndihma të mëdha humanitare dhe mbështetje financiare pasi ky regjim të bjerë..

Investigimi Trump-Rusi dhe shteti i mafias

Roli i Rusisë në demontimin e demokracisë amerikane: ajo që ne po vëzhgojmë nuk përshkruhet më si përmbysja e demokracisë amerikane nga një fuqi armiqësore. Në vend të kësaj, është një përpjekje për kapjen e shtetit nga një sindikatë kriminale ndërkombëtare. Respekti i Donald Trumpit ndaj Vladimir Putinit dhe perceptimi i gjerë i publikut për ndikimin e Putinit mbi Trumpin,.

Prapa jelekëverdhëve, frika e të paturit gjithnjë e më pak

Nga Jean-Marc Vittori Paris – A kishin realisht ndërmend t’i vinin flakën Francës, vetëm për disa cent më shumë? Më shumë se 8 javë pas fillimit, revolta e “Jelekëve të Verdhë”, duket ende e vështirë të kuptohet. Për ekstremistët e të gjitha kampeve, të cilët shkaktuan më gëzim zjarret, dukej si fillimi shumë i pritur i revolucionit të madh, por.

Kush është Juan Guaido? I panjohuri që u vetëshpall President i Venezuelës

Nga  Deutsche Welle Deri para dokohe Guaidonë nuk njihte gati askush. Rastësia e bëri kryetar të parlamentit e krejt papritur ai e shpalli veten president. SHBA-të, e bashkë me të edhe Kosova e Shqipëria, ishin të parët që e njohën. Askush nuk e kishte sfiduar aq drejtpërdrejt udhëheqësin autokratik të Venezuelës, Nicolás Maduro, sa Juan Guaidó. Në një tubim në kryeqytetin.

Ekonomia e Gjermanisë do të jetë problemi i Europës. Kur njerëzit nuk jetojnë mirë, s’mendojnë për gjëra si integrimi

Përfundimi i afërt i mandatit të fundit të Kancelares gjermane Angela Merkel përfaqëson një sfidë të madhe për vendin e saj dhe për të gjithë projektin europian. Në rast se pasuesi i saj nuk do ta arrijë ta ringrejë ekonominë gjermane nga rrëshqitja që po e çon drejt një niveli më të ulët, atëherë Bashkimi Europian mund të humbasë aleatin.

Demokracitë pa demokratë nuk zgjasin, kalbëzohen, transformohen në oligarki

Nga Mark Lilla Shumë të rinj sot, dhe jo vetëm në SHBA, e shohin demokracinë nën dritën e identitetit. Nuk konsiderohen qytetarë demokratikë, por individë, secili me një identitet të vetin që e bën të ndryshëm nga të tjerët. Sot shumë të rinj në SHBA angazhohen politikisht për probleme sociale, që ata mendojnë se i referohen identitetit të tyre. Për.

DW: Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për krahasimet mes Kosovës dhe Republikës Srpska. Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i cili tha se “kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë është hequr sipas parimit të Shengenit”. Ministri.

Vështrim nga Uashingtoni/Si do të jetë bota pas Trump-it?

Nga Ivan Krastev Për një evropian, vizita në Shteteve të Bashkuara këto ditë, i ngjan paksa shkuarjes tek dentisti:dhëmbët janë të sëmurë, aroma juaj e gojës është problematike, dhe ju dilni që andej me një shije të keqe të vazhdueshme. Kohët e fundit, qëndrova për 3 muaj në Uashington me ftesë të fondacionit Henry A.Kissinger. Mesa duket, detyra ime ishte të.

Sanksionet janë gjithnjë e më popullore, por a funksionojnë vërtet?

Nga Madeline Grant Në mbarë botën, një numër në rritje qeverish, po i përdor sanksionet ekonomike si një mjet për të ndikuar tek sjellja e vendeve të tjera. Taktikat e tyre nuk janë ndonjë gjë e re. Sanksionet dhe embargot, kanë një të histori të gjatë dhe të verifikuar, që daton që në antikitet, kur burrështetasi athinas Perikliu, firmosi ​​të.

Si ndryshojnë mendimet politike?

Nga Philip Pärnamets & Jay Van Bavel Mendimet dhe qëndrimet tona politike, janë një pjesë e rëndësishme e asaj se kush jemi, dhe se si ndërtojmë identitetet tona. Prandaj, nëse unë kërkoj mendimin tuaj mbi kujdesin shëndetësor, ju do të ndani atë jo vetëm me mua, por me gjasë do t’i rezistonit çdonjërës nga përpjekjeve të mia për t’ju bindur.