X
Mbijetesa e demokracisë në Europën Qendrore dhe Lindore

Nga Sławomir Sierakowski Pas zgjedhjeve parlamentare në Poloni dhe zgjedhjeve lokale në Hungari, autokratët populist në të dy vendet vazhdojnë të mbeten në pushtet, ku ata do të vazhdojnë të shkatërrojnë institucionet demokrate. Edhe pse kështu, fitoret për forcat opozitare në të dy vendet tregojnë se “demokratët iliberal” të rajonit nuk janë të pamposhtur. A po humbet më në fund.

Nuk ka datë për Shqipërinë, BE e lodhur me lindjen

Analizë e Bloomberg Shpresat e Ballkanit për fillimin e negociatave të pranimit me Bashkimin Evropian janë “në fije të perit” pasi Franca këmbëngul se blloku nuk është ende gati për të diskutuar mundësinë e pranimit të anëtarëve të rinj. Këtë zbulojnë dokumentet e shkëmbyera midis misioneve diplomatike në Bruksel. Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë në ankth për “dritën jeshile”.

Shengeni i Vogël – Ideja e mirë, nënshkruesit të dyshimtë

Fakti që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nënshkruan në Novi Sad deklaratën lidhur me synimet e krijimit të një “Shengeni të vogël” midis tre vendeve dhe që u bënë thirrje edhe vendeve të tjera të “gjashtëshes së Ballkanit” përkatësisht Bosnnjë dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Kosovës,.

Edhe një herë, humbësit janë kurdët

Nga Matthias von Hein “Pa miq, përveç maleve”. Lajmet e fundit nga Uashingtoni duket se konfirmojnë këtë proverb të vjetër kurd. SHBA bënë të ditur se nuk do ta pengojnë më një pushtim turk të zonave kurde në veri të Sirisë. Me këtë, SHBA ia ekspozojnë aleatin më të ngushtë në luftën kundër “Shtetit Islamik” epërsisë së makinës ushtarake të.

A po shkojmë drejt Luftës së Tretë Botërore?

Nga Harry J. Kazianis “Fox News” Konflikti më vdekjeprurës në historinë njerëzore, nisi saktësisht 80 vjet më parë. Më 1 Shtator 1939, Gjermania naziste pushtoi Poloninë. Britania dhe Franca, i dolën në mbrojtje, dhe kësisoj papritmas kishte filluar Lufta e Dytë Botërore. Vlerësimet e vdekjeve në civilë dhe ushtarakë në atë luftë, shkojnë deri në 85 milionë. Ndërkohë, a mund.

Goditje shkatërruese për Boris Johnsonin

Gjykata Supreme në Britani i dha një goditje shkatërruese kryeministrit. Gjykata e shpalli në kundërshtim me ligjin pezullimin me detyrim të Parlamentit. Boris Johnson duhet të japë dorëheqjen, mendon Barbara Wesel. Guximi i tepruar vjen para rrënimit. Kjo vlen për mosrespektimin e rregullave konsitucionale, të cilat luajnë në Britaninë e Madhe rolin e kushtetutës. Kjo vlen për mosrespektimin e ligjeve.

Fortesa Europë hap një frëngji, po vetëm një

Nga Bernd Riegert Të paktën për refugjatët e shpëtuar në Detin Mesdhe, disa ministra të Bashkimit Europian duan të arrijnë një kuotë pranimi. Deri tani ishte ndjekur rruga e mbylljes së Europës. Një kthesë e vogël, mendon Bernd Riegert. Ai mundka të lëvizë…pas katër vjet grindjesh të vazhdueshme si duhet të veprohet me migrantët që nga Libia duan të hyjnë.

A ndodhet Italia para një krize të re qeveritare?

Qeveria e re italiane ka vetëm një javë që ka filluar nga puna, kur njëra nga tre partitë e koalicionit u përça. Senatori socialdemokrat Matteo Renzi njoftoi në intervista në gazeta se do të braktisë “Partinë Demokratike (PD)” të tij dhe do të themelojë një lëvizje të re. Rreth 20 deputetë nga Dhoma e parë e parlamentit dhe rreth 10.

Llogaritjet e gabuara dhe “naiviteti” që rrëzoi Salvinin

Pasi i dërgoi Luigi di Maios mesazhin e katërt dhe nuk mori asnjë përgjigje, Salvini e kuptoi të mërkurën se kishte ardhur koha për të bërë valixhet gati. Kontaktet me Di Maio i kishin prerë prej ditësh. Mesazhet e fundit publike që i kishte përçuar liderit të Lëvizjes Pesë Yjet kishin rënë në vesh të shurdhër. Pas një sërë bisedimesh,.

Udhëkryqi britanik

Nga Andrew Gamble Britania e Madhe ka humbur Europën dhe nuk gjetur akoma një perandor Brexit është një fenomen anglez, jo britanik. Kapet pas nostalgjisë për fuqinë e humbur. Ndjenjë që rrezikon të copëzojë edhe ndërtimin e parë perandorak: Mbretërinë e Bashkuar. Aktualiteti i paralajmërimit të Dean Acheson dhe sharmi i Global Britain Mbretëria e Bashkuar po kalon krizën politike dhe.