X
Demokracitë lëkunden por nuk bien, autokracitë janë të destinuara të shemben herët a vonë

Nga Andrew J.Nathan Regjimet autoritare, gëzojnë shpesh më shumë mbështetje publike sesa qeveritë demokratike. Për të zbuluar arsyen, unë dhe kolegët e mi kryem Sondazhin e Barometrit Aziatik në 4 kohë të ndryshme, dhe në 14 vende aziatike midis viteve 2001-2016. Ajo që zbuluam është se regjimet autoritare, vuajnë në fakt nga dobësi të mëdha me pasoja afatshkurtra dhe afatgjata..

Pse zgjidhet helmi për të eleminuar armiqtë e Putinit

Kur lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalni u sëmur papritur gjatë fluturimit nga Siberia në Moskë pasi kishte pirë një çaj, hamendësimet e pashmangshme shkuan menjëherë tek regjimin i Putin si autor i krimit. 44-vjeçari u shtrua menjëherë në spital dhe në ditët e para mjekët ishin të paqartë për shkaqet e komas, duke shtuar spekulimet. Navalni gjendet sot në.

Moska shpreson që të mos i duhet të shpëtojë regjimin e Lukashenkos –dhe veçanërisht Lukashenkon

Nga Mark Galeotti Nga këndvështrimi i Moskës, e vetmja mundësi më e keqe se ndërhyrja në Bjellorusi është humbja e saj te Perëndimi. Nga këndvështrimi i diktatorit të rrethuar, Aleksandër Lukashenko, kjo mund të jetë e vetmja gjë që mund ta shpëtojë atë nga njerëzit e vet –por ai mund të gjejë një Kremlin qejfprishur, që ndërhyn për të mbrojtur.

Perëndimi apo Rusia/ Ku qëndron Bjellorusia?

Nga Bernd Riegert Një vështrim në hartë të tregon pozicionin e veçantë të Bjellorusisë. Ky vend kufizohet në perëndim nga vende anëtare të NATO-s, Polonia, Lituania dhe Letonia, në jug nga Ukraina dhe në lindje nga Rusia. Bjellorusia nuk është një “shtet i ndërmjetëm” thotë Gustav Gressel nga Këshilli Europian për Çështjet e Jashtme në Bruksel. “Bjellorusia nuk është neutrale.

Shkencë/ Çfarë është dhe sa rrezikojmë nga “imuniteti i tufës”

Gati 100 vjet më parë, dy studiues britanikë, William Topley dhe Graham Wilson, po eksperimentonin me infeksione bakteriale tek minjtë. Ata vunë re se mbijetesa individuale varej nga numri i minjve që ishin vaksinuar. Pra, roli i imunitetit të një individi duhej të dallohej nga imuniteti i tërë tufës. Ecim përpara me një shekull dhe koncepti i “imunitetit të tufës”.

Libani që ne njohim po merr fund

Nga Steven A. Cook Çfarë pamje ka një shtet kur bie në kolaps? Është një pyetje që analistët e bëjnë gjithnjë e më shpesh për Lindjen e Mesme, ku pesë shtete aktualisht janë në një farë krize ekzistenciale. Megjithatë, njëri prej këtyre shteteve qëndron veçmas. Jemeni, Siria, Iraku dhe Libia kohët e fundit janë përballur me kryengritje, luftë civile, ndërhyrje.

Si do ta kujtojmë Covid-19?

Nga Otto English Londër- Në thelb, historia mund të ndahet në dy pjesë:në atë që na pëlqen ta kujtojmë, dhe atë që përpiqemi vazhdimisht ta harrojmë. Ne britanikët kemi qejf të egledisemi pas miteve heroike të dy luftërave botërore, por jemi më pak të prirur të kujtojmë aspektet më të këqija të perandorisë, tregtinë e skllevërve, apo varfërinë degraduese që.

Vladimir Putini po planifikon vetë-shkatërrimin e Perëndimit

Nga Owen Matthews Vetëm një person do të jetë vërtet i kënaqur me raportin e Komitetit britanik të Inteligjencës dhe Sigurisë mbi Rusinë, i bërë publik të martën, dhe ky është Vladimir Putini. Rusia del aty si një armik amorf dhe i frikshëm. Aq më tepër që raporti që nuk jep ndonjë përfundim shterues, është shumë i redaktuar, dhe nuk.

Një marrëveshje historike dhe një sfidë për Evropën

Sido që ta mendosh, Këshilli Evropian arriti një marrëveshje historike më 21 korrik, sepse për herë të parë Bashkimi Evropian ka vendosur të futet në borxhe, për të financuar transferimet midis shteteve anëtare të tij. Një vendim i tillë ishte i paimagjinueshëm deri para disa muajsh. 27 kryetarët e shteteve dhe qeveritë e Unionit i kanë dhënë dritën jeshile të.

Covid-19, çfarë pritet të ndodhë: Lexoni historinë e gripit spanjoll 100 vjet përpara, ata ngjajnë shumë

Mbyllja e dyqaneve, shkollave, mbajtja e maskave dhe vetë-karantinimi. Në vitin 1918, këto ishin metodat e distancimit social të përdorura për të mposhtur pandeminë e gripit spanjoll, të njëjtat metoda që u përdoren për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri më shumë se 100 vjet më vonë. Pandemitë globale kanë tendencë të ndodhin çdo 30 deri në 40 vjet,.