X
Vetëm ekonomia, nuk mund ta paqtojë dot rajonin e trazuar të Ballkanit

Nga Edward P.Joseph, Foreign Policy* Në Ballkan, zëri i një superfuqie vlen shumë. Deklarata e famshme e Sekretarit amerikan të Shtetit Xhejms Baker në qershorin e vitit 1991 se “Ne nuk kemi qoftë edhe një qen tonin në atë luftë!”, ndihmoi në shpërbërjen e dhunshme të Jugosllavisë. Një dinamikë e ngjashme, është duke u zhvilluar edhe sot. Agjenda ekonomike e.

Pse ky dimër do të jetë krejtësisht ndryshe nga ai i mëparshmi

Shërbimi meteorologjik me famë botërore AccuWeather ka publikuar një parashikim të madh sezonal për Evropën. Në fillim të parashikimit, ata shkruajnë se vendet në të gjithë Evropën po përjetojnë një valë të re të koronavirusit, e cila nxiti kufizime të reja që hyjnë në fuqi vetëm disa javë para fillimit të dimrit. “Ndërsa është e pasigurt se si do të.

A janë shoqëritë individualiste më të dobëta në reagimin ndaj pandemive?

Nga Tomasz Mickiewicz, Jun Du & Oleksandr Shepotylo Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Xhonson, deklaroi kohët e fundit se shifrat e rasteve të reja me koronavirus janë më të larta në Mbretërinë e Bashkuar sesa në Gjermani apo Itali, pasi britanikët e duan më shumë lirinë, dhe e kanë më të vështirë të respektojnë masat kufizuese. Nuk është e.

Si të shmanget kaosi pas zgjedhjeve të 3 Nëntorit

Nga Madeleine Albright Shumë shpejt pasi mbërrita në Nju Jork si refugjate në moshën 11-vjeçare, unë u bëra një amerikane krenare dhe mirënjohëse. Më vonë, si diplomate e SHBA-së, unë promovova një model nëpër botë si institucionet demokratike amerikane dhe procesin e nderuar zgjedhor. Miqtë e mi të huaj, ishin dakord më këtë konstatim. Kur njerëzit shihnin SHBA-në, u pëlqente.

Dështimi i politikave islamike, të rinjtë e refuzojnë përpjekjen e Erdoganit për ti kthyer në një ‘brez fetar’

Nga Hamdi Fırat Buyuk – BIRN, Sarajevë Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan ka folur prej kohësh për rritjen e një “brezi fetar” të të rinjve dhe hapi një mori shkollash fetare si ajo që u diplomua vetë për të bërë pikërisht atë. Por pas më shumë se 18 vjet sundimi nga partia e tij me rrënjë islamike Drejtësi dhe Zhvillim,.

Çorganizimi kronik dhe merita e italianëve në menaxhimin e pandemisë

Nga Elisabeth Braw Janarin e kaluar, Covid-19 goditi Italinë, ndalesa e parë evropiane në udhëtimin e vet vdekjeprurës nëpër botë. “Sistemi shëndetësor italian po shembet nën peshën e koronavirusit,” shkruante Nju Jork Tajms në mars, ndërsa gazeta gjermane Bild përshkroi procesionet makabre të kamionëve ushtarakë, që transportonin të vdekurit nga Covid-19 për në varreza. Tronditja nga fati tragjik i Italisë.

Nagorno – Karabakh: Historia e një konflikti

Një prej problemeve kryesore që aktualisht prekin Armeninë përbëhet nga çështja e Karabakh, një rajon i ndodhur në kufijtë lindorë e rrafshnaltës armene, që kontestohet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit. Qysh nga epoka parakristiane Karabakh banohet nga popullsi armene dhe, për pasojë, qe pjesë përbërëse e Armenisë, e cila në vijim të pushtimeve të ndryshme pësoi periudha të gjata dominimesh të.

Pandemia supozohej t’i favorizonte udhëheqësit autoritarë. Çfarë ndodhi?

Nga Ivan Krastev Për një evropian-lindor të brezit tim, vëzhgimi i protestave aktuale në Bjellorusi është si të kalosh nëpër duar një album të vjetër fotografish. Skenat e punëtorëve greviste që brohorisnin në kantieret e anijeve në Gdansk të Polonisë dhe lëvizjen e Solidaritetit të viteve 1980. Dilema e Moskës nëse do t’i ofrojë apo jo mbështetje “miqësore” regjimit të.

Si do të zgjidhet problemi me azilkërkuesit në Greqi?

Nga Bernd Riegert Si mund të zgjidhet kriza në Lesbos, pas zjarrit në kampin e refugjatëve në Moria? Athina dhe Brukseli po kërkojnë përgjigje. Greqia kërkon kampe të mbyllura Ministri grek për mbrojtje civile, Michalis Chrysochoidis, deklaroi të hënën se asnjë refugjat nuk mund të largohet nga kampi i refugjatëve në ishullin Lesbos. Së pari duhet të regjistrohen në kampin Kara.

Dy shtete, gati për luftë: Si u bë Mesdheu Lindor, “syri” i një “cikloni” gjeopolitik?

Nga Michael Tanchum Në mesin e muajit gusht, luftanijet turke dhe greke “shkëmbyen xixa” mes tyre në Mesdheun Lindor, duke rritur tensionet mes dy vendeve në nivelin më të lartë të 20 viteve të fumdit. Kriza kishte nisur disa ditë më parë, kur Turqia dërgoi një anije shpimi, të shoqëruar nga luftanijet turke, për të kërkuar naftë dhe gaz natyror.