X
Gazetarët duhet të rikthehen në terren

Nga Bernard Guetta E parë në retrospektivë, rënia e Murit të Berlinit nuk ka qenë një gjë aq e madhe. Ishte ajo që ishte, sinjali i fundit të Luftës së Ftohtë. Evropa qendrore rigjeti lirinë, ndërkohë që perandoria sovjetike që kish qenë perandori e carëve po zhdukej, dhe bashkë me të komunizmi. Nuk është pak, sigurisht, por ai moment as.

Ambicia europiane e Macron-it fillon në Ballkan

Nga Loic Tregoures “European Council of Foreign Relation” Këshilli Europian, arriti një marrëveshje për çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë dhe Shqipërinë, që parashikohet të nisin në qershorin e vitit 2019, nëse reformat vazhdojnë të japin rezultate konkrete. Komisioni Europian, Parlamenti Europian dhe shtetet e tjera anëtare përfshirë Greqinë, i dhanë dritën jeshile këtij procesi, pavarësisht nga qëndrimi fillestar.

Kriza mes Europës dhe Shteteve të Bashkuara, po ndryshon botën që njohim sot

Nga Bernard Guetta Zgjedhja e Donald Trump, Brexit, rritja e nacionalizmit, dhe e të djathtës ekstreme në pothuajse të gjitha vendet perëndimore, shumëfishimi i “demokraturave” (deformime të demokracisë) edhe brenda Bashkimit Europian. E gjithë kjo shënon një ndryshim epokal, po aq të rëndësishëm sa edhe shembja e Murit të Berlinit. Unë e kam përjetuar atë ndryshim në vitet 1980, si.

53% në zgjedhje/ Pushteti i pakufijshëm që fitoi Erdogan

Nga TIME Presidenti Rexhep Taip Erdogan e ka forcuar veten si njeriu i fuqishëm i Turqisë, pasi koalicioni i tij fitoi zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare që do të zgjerojë kompetencat e tij dhe ndoshta sundimin e tij për rreth një dekadë. Koalicioni i Erdogan fitoi rreth 53% të votave me pjesëmarrje afërsisht 90%, sipas lajmeve shtetërore, domethënë ai do të.

Përdorimi i fesë për të shfajësuar politikën, krijimi i “kalifatës amerikane”

Nga The Guardian Po të kishte një libër udhëzues për diktatorë, administrata e presidentit Donald Trump do të ishte në kapitullin e “instrumentalizimit të fesë”. Javën e shkuar, Prokurori i Përgjithshëm i Amerikës, Jeff Sessions, në atë që dukej si nisja e një kalifate amerikane, përmendi një pjesë të Biblës për të mbrojtur politikën e Trump-it për të ndarë fëmijët.

Zgjedhjet në Turqi/ A mund të humbasë Erdogan gjithçka?

Nga Deutsche Welle Rexhep Taip Erdogan ka fituar çdo palë zgjedhje në Turqi për 16 vitet e fundit. Kriza e tanishme ekonomike do të thotë se ai është tani në rrezik të humbasë shumicën e tij parlamentare dhe rizgjedhja e tij si president nuk është e sigurtë. Nëse besojmë sondazhet e fundit, 45-50% e elektoratit turk do të votojnë në zgjedhjet.

Marrëveshja Maqedoni-Greqi, një faqe e re bashkëpunimi në Ballkan

Nga Radio Evropa e Lire Marrëveshja e arritur mes Maqedonisë dhe Greqinë, për ndryshimin e emrit në “Republika e Maqedonisë së Veriut”, paraqet një bazament shumë të shëndoshë për t’i dhënë fund kontestit dy dekadësh, mes dy vendeve fqinje, thonë njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare duke shtuar se kjo marrëveshje përpos që hap perspektiva për të ardhmen e shtetit me rëndësi të.

“Kali i Trojës” i Erdoganit në Maqedoni

Shumica e shqiptarëve në Maqedoni identifikohen së pari si myslimanë dhe më pas nga identiteti si shqiptarë. Krahasuar me shtetet e tjera ballkanike ku jetojnë shqiptarët të cilët nuk e konsiderojnë fenë si një faktor dominues në jetën e tyre, shqiptarët në Maqedoni janë mbështetësit më të vendosur të Erdoganit dhe axhendës së tij islamike. Nga Alon Ben-Meir & Albana.

Fituesi më i madh i samitit Trump-Kim është Kina

Nga Josh Rogin Në ëndrrat më të egra të presidentit kinez Xi Jinping, ai nuk mund të kishte parashikuar një rezultat më të mirë të samitit të Presidentit Trump me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un – të paktën për sa i përket interesave të Pekinit. Pas një dite takimesh, Trump ra dakord të ndalë stërvitjet ushtarake të.

Paralajmërimi i ministrit italian se “Ilegalët” duhet të bëjnë gati çantat dhe çfarë do të ndodhë

Nga Bernd Riegert Numri i azilkërkuesve dhe migrantëve që vijnë në Itali krahasuar me një vit më parë ka rënë me 75 përqind. Që prej fillimit të vitit me varka nga deti kanë ardhur vetëm 13.000 njerëz, të nisur kryesisht në Libi. Marrëveshja me Libinë, kontrollet e shtuara kufitare dhe frikësimi i migrantëve prej tyre tregojnë efektin e shpresuar nga.