X
Cilat ishin tendencat? Ja si t’i lexojmë zgjedhjet europiane

Nga Katya Adler Nëse po kruani kokën tani, të hutuar nga interpretimet kontradiktore për zgjedhjet parlamentare europiane, mos kini frikë, vetëm lexoni. Ndryshe nga disa parashikime të errëta politike përpara votimeve, rezultatet aktuale duken të nuancuara. Në Francë, për shembull, kandidatja e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen mundi presidentin Emmanuel Macron në votime. Një fitore e madhe për të,.

Kriza e moshës së mesme e demokracisë

Nga Jan-Werner Müller Në fillim të vitit 2018, politologu i majtë holandez Cas Mudde, bëri një parashikim: 2017-ta, vuri në dukje ai, ishte viti kur akademikët garuan mes tyre për të shpjeguar dallgën populiste në dukje të pandalshme që kishte sjelle referendumin e Brexit në qershor 2016, dhe zgjedhjen e Donald Trumpit në nëntor të po atij viti. Vitin e.

Si i manipulojnë autokratët zgjedhjet

Nga Yascha Mounk, The Atlantic Kur Recep Erdogan u zgjodh për herë të parë kryeministër i Turqisë, në vitin 2003, ai u angazhua për të respektuar institucionet demokratike të vendit dhe për të lënë zyrën nëse do humbiste besimin e publikut. Por realiteti i sundimit të Erdogan ka qenë më i zymtë. Edhe pse mediat ndërkombëtare e portretizuan fillimisht si një.

“Zilja e fundit” për integrimin në BE

Nga Brunello Rosa Ndërsa vëmendja në Britaninë e Madhe, është e fokusuar kryesisht mbi mënyrën se si do të largohet nga Bashkimi Evropian, në pjesën tjetër të kontinentit, ngjarja kryesore e këtij viti do të jetë, zgjedhjet për Parlamentit Europian më datët 23-26 maj. Pas ripërtëritjes së PE- së, reduktuar në 705 deputetë nga largimi i mundshëm i Britanisë –.

Analiza e “Spiegel”/ Merkel dhe Macron – paqebërësit e Ballkanit?

Në Ballkanin Perëndimor po diskutohen ide nacionaliste si zgjidhje për konfliktet. Kancelarja Merkel dhe kreu francez i shtetit, Macron duan të evitojnë skenarë të tillë në një samit në Berlin. Nga Keno Verseck, Spiegel Shkëmbime territoresh, kufij etnikë, zhvendosje e grupeve etnike – janë ide thellësisht të rrezikshme që liderët e vendeve të Ballkanit perëndimor si Serbia, Bosnje Herzegovina, Mali.

Dua ta deklaroj kapitalizmin të vdekur, para se të na marrë të gjithëve me vete

Nga George Monbiot Për pjesën më të madhe të jetës time të rritur, unë kam qenë kundër “kapitalizmit të korporatës”, “kapitalizmit të konsumit” dhe “kapitalizmit miqësor”. Mu desh një kohë të gjatë për të parë se problemi nuk është mbiemri, por emri. Ndërkohë që disa njerëz kanë hedhur poshtë kapitalizmin me kënaqësi dhe shpejtësi, unë kam bërë kaq ngadalë dhe.

Fitorja e Selenskyjt në Ukrainë: Shpresa e lindur nga zemërimi

Nga Roman Gonçarenko Në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë aktori i komedisë, Volodymyr Selenskyj arriti një rezultat rekord. Pse i besojnë atij kaq shumë ukrainas dhe çfarë mund të presë vendi prej presidentit të ri? Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë vendosën njëherësh disa rekorde: Pas rezultatit paraprak që publikoi të hënën në mëngjes, Komisioni Zgjedhor, aktori i komedisë fitoi me gati 3/4.

Kisha duhet të veprojë

Nga Christoph Strack Kisha si instancë morale ka probleme me besueshmërinë, por ajo ka shansin për mesazhe të reja për Pashkët. Ajo duhet të shfrytëzojë këtë shans, mendon komentatori Christoph Strack. Kryqi mbeti. Bota mbeti e habitur dhe fliste për mrekulli. Kur zjarrfikësit u futën pas zjarrit të tmerrshëm në katedralen e djegur Notre-Dame, mbetën me gojë hapur kur panë.

Rruga e Re e Mëndafshit: A do të jetë Italia një “Kalë Trojë” i Kinës në Evropë?

Nga Sebastian Seibt Për tronditjen e disave, Italia do të bëhet zyrtarisht vendi i pare i G7-ës, që do të mbështesë programin e diskutueshëm infrastrukturor 1 trilionë dollarësh të Brezit dhe Rrugës të Kinës, teksa udhëheqësi kinez Xi Jinping vizitoi të premten Romën. A kanë Xhuzepe Konte dhe Marko Polo, më shumë të përbashkëta se sa mund ta prisnit? Dy.

Europa dhe imperializmi i ri

Nga Jean Pisani-Ferry Për dekada me radhë, Europa ka shërbyer si kujdestare e rendit liberal të pasluftës, duke u siguruar që rregullat ekonomike të zbatohen dhe që ambiciet kombëtare të jenë në varësi të qëllimeve të përbashkëta brenda organeve multilaterale. Por me Shtetet e Bashkuara dhe Kinën që po e përziejnë gjithnjë e më shumë ekonominë me agjendat nacionaliste të.