X
Vendimi për falje ndaj deputetit socialist/ Spahiu: Zyrtarët e Rilindjes nuk ndëshkohen, uragani i 25 prillit do të bëjë drejtësi për të gjithë

Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, me anë të një statusi në rrjetet sociale shkruan se, falja e gjobës ndaj një zyrtari të Rilindjes, vetëm sa tregon se nuk ka drejtësi ndaj qeveritarëve në pushtet. Spahiu thekson se kultura e pandëshkueshmërisë ekziston, duke thënë se uragani i 25 prillit do të bëjë drejtësi për të gjithë. Postimi i ish-deputetit të LSI-së.

EMRI/ Zbardhen pasuritë 5 mln euro të sekuestruara në Tiranë, ja kush është mirditori i dënuar për trafik droge që i posedonte

Pasuritë e sekuestruara në Tiranë që i përkasin një personi me emrin Sokol Marku, nga Mirdita i dënuar për trafik droge në Shqipëri, por në bazë të informacioneve merret dhe me trafik drejt Italisë. 18 automjete, 2 lokale, 10 pasuri të paluajtshme si njësi tregtare vila apo apartamente me vlerë totale prej rreth 5 milion euro janë vendosur tashmë me.

“Vala e dytë është më e rëndë”! Deutsche Welle: Sa vdekjeprurës ishte dhe është tani koronavirusi

Numri i infektimeve të reja në Gjermani që nga fillimi i tetorit është rritur ndjeshëm. Që nga mesi i nëntorit, me pak ndryshime vihet re një ulje e lehtë e infektimeve, por ato mbeten të larta. Ndërkohë shifra e infektimeve i ka kaluar 1 milionët. Prej javësh ekspertët paralajmërojnë, se rastet me simptoma të rënda si edhe rastet e vdekjeve.

Korrupsioni po bën kërdinë në periferinë e BE-së/ Vendet, ku ‘shpërthyen’ skandalet e fundit

Nga Gideon Rachman/ Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian po përpiqen të mbrojnë demokracinë dhe shtetin e së drejtës. Lufta amerikane është edhe më dramatike, pasi vetë presidenti amerikan po udhëheq përpjekjen për të përmbysur sistemin politik. Ndërkohë në Evropë, kërcënimi vjen kryesisht nga periferia. Në qendër të vëmendjes janë Hungaria dhe Polonia, teksa qeveritë e tyre po i rezistojnë.

Pse Perëndimi nuk arriti të mësojë nga Azia, se si të luftohet koronavirusi

Nga Rainer Zitelmann “Ne mund të përfitojmë mençuri me 3 mënyra. Së pari, përmes reflektimit, që është më fisnikja; së dyti, përmes imitimit, që është më e lehta; dhe e treta nga përvoja, që është më e hidhura ”. Këto fjalë janë ndër këshillat më të urta që na ka lënë si trashëgimi filozofi kinez Konfuci.  Kopjimi i të tjerëve, është mënyra më e shpejtë për.

Presidenti i Kosovës, Deutsche Welle: I vështirë konsensusi për emrin e ri

Çështja e presidentit është vendimtare nëse do të mbahen ose jo zgjedhjet e reja në Kosovë, sipas analistëve. Por me këtë përbërje të kuvendit, duket se konsensusi për presidentin është i vështirë. Partnerët e koalicionit qeverisës në Kosovë thonë se në këtë fazë duhet të gjendet një zgjidhje për postin e presidentit. Por partitë opozitare kërkojnë që vendi të shkojë.

Fitorja e Bajden, si një shans për Pekinin

Nga Pierre Haski Tanimë është sfida kryesore për çdo president të ri të Shteteve të Bashkuara:të përcaktojë një “politikë të qartë ndaj Kinës”. Në fakt, marrëdhënia midis Uashingtonit dhe Pekinit është themeli i marrëdhënieve ndërkombëtare në shekullin XXI. Kina nuk ka reaguar ende zyrtarisht për fitoren e Xho Bajden. Sigurisht kjo zgjedhje, nuk është diktuar nga dëshira për të shmangur.

Fitorja e Joe Biden/ Deutsche Welle: A do ta respektojë traditën Trump me një fjalim ku të pranojë humbjen?

Pranimi publik i humbjes nga kandidatët që humbasin ka qenë element kryesor i zgjedhjeve presidenciale të SHBA që më 1896. A mund të presim që Donald Trump të ndjekë traditën dhe të bëjë një largim me dinjitet? Pranimi i dështimit ka qenë pjesë e transferimit paqësor të pushtetit në SHBA që nga viti 1796, vit kur u mbajtën zgjedhjet e.

Pse sondazhet e zgjedhjeve gabojnë kaq shpesh

Nga Tim Harford/ Irving Fisher, që një shekull më parë ishte një nga ekonomistët më të njohur në botë, deklaroi në një rast:”Biznesmeni i zgjuar parashikon vazhdimisht”. Epo, ndoshta është kështu. Por sa veprim i zgjuar është të parashikosh vazhdimisht, kur parashikimet dalin kaq shpesh të gabuara? Shuma të mëdha parash, për të mos përmendur rezervate pallogaritshme të energjisë intelektuale.

“President i ri, por jo triumfues”, Deutsche Welle: Thirrja luftarake nuk i dhuroi Trumpit fitoren e shpresuar

Fryma armiqësore ndaj demokracisë dhe ajo e shkatërrimit që solli Donald Trump nuk janë zhdukur me fitoren e Joe Bidenit. SHBA në politikën e brendshme ndodhet para kohëve të vështira, mendon Ines Pohl. Në shumë pjesë të botës njerëzit mbajtën frymën këto ditë dhe tani – ngadalë – mund të marrin frymë thellë. Zgjati gjatë (dhe ngushtë) po Joe Biden.