X

Liria e shtypit, Osmani: Ne kemi nevojë për të mbrojtur dhe forcuar pavarësinë e mediave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, me rastin e Ditës botërore të lirisë së shtypit, ka shprehur admirimin e saj për profesionin e guximshëm të gazetarisë.

Osmani përmes një postimi në Twitter shkruan se liria e shtypit është një parim themelor në demokraci, për të cilin kemi nevojë për të mbrojtur dhe forcuar pavarësinë e tyre.

Ndryshe, 3 Maji – Dita Botërore e Lirisë së Shtypit shërben për t’ua përkujtuar qeverive nevojën e respektimit të përkushtimit të tyre për lirinë e shtypit dhe po ashtu është një ditë reflektimi në mesin e profesionistëve të mediave për lirinë e shtypit dhe etikën profesionale.

Sipas organizatës “Reporterët pa Kufij” mbi gjendjen e lirisë së mediave për 2020, Kosova renditet në vendin e 70-të në botë dhe qëndron më mirë krahasuar me disa vende të rajonit.

3 maji është po ashtu dita e përkujtimit të atyre gazetarëve që e kanë humbur jetën në ndjekje të së vërtetës dhe raportimit profesional.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Blendi Fevziu: Basha të marrë vendim një herë në jetë! Nëse nuk njeh zgjedhjet, nuk mund të hyjë në parlament

Gazetari Blendi Fevziu, i ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" nga Ylli Rakipi në MCN TV, ka folur pë humbjen e...

Close